Skocz do zawartości

vasteq

Forumowicz
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez vasteq

  1. Jeszcze muszę trochę pomarudzic. Jeśli nie jestem pewien co do mocy pelletu to czy mogę w ciemno zamontować komin systemowy ceramiczny o średnicy 200mm i do tego RCK? Chodzi mi też o to że jeśli kiedyś przejdę z pelletu na gaz to będę mógł umieścić w tym nierdzewke. Tylko że gazowy będzie pewnie wymagał komina z dopływem powietrza?

  2. Czyli teraz jestem jeszcze w większej kropce niż na początku. Pałuwiak napisałem ci na FB wiadomość. Zdecydowałem się na pellet ale jak mnie za kilka lat przyłączą do sieci gazowej to chciałbym też i taki kocioł założyć. Nie wiem tylko jak z kominem bo ceramika się nie będzie nadawać (żeby wykorzystać jeden komin pod dwa piece, chociaż nie wiem czy to możliwe) więc myślę żeby kocioł gazowy zamontować w garażu, który dolega do garażu lub na jego strychu bo to musi być osobne pomieszczenie a rurę wystawić przez ścianę. W piwnicy gdzie będzie pellet przez ścianę nie da rady bo jest tylko 100 cm ponad gruntem

  3. Więc jak dobrać kocioł do takiej powierzchni 120m2 z możliwością rozbudowy do 370m2? Oczywiście będzie też kominek w piwnicy na drewno z płaszczem. Pierwsze co muszę zrobić to zdecydować się na średnicę komina i z tego co widzę żaden kocioł nie będzie potrzebował aż 200mm, czyli iść w mniejsze średnicę?

     

  4. A jakiś polecany w Polsce producent kominów? Czy to bez znaczenia? Wobex, Biawar, Brata, Hoch?

    W takim razie może zamiast podwójnego komina i zetki pociągnąć rurę przez ścianę piwnicy (piwnica wystaje 100 cm ponad ziemię) o średnicy 5cm bezpośrednio do kotła? I jak zachować Polski standard 200cm2 jeśli to jest 14cm a do kotła wchodzi 5cm?

    Chodzi mi o to żeby przez zetkę pomieszczenie się zbytnio nie wychładzało no i może kiedyś w piwnicy będzie rekuperacja więc zetka by raczej przeszkadzała.

  5. Ferolli Biopellet 18 ma zasobnik 108kg, czy to dużo? Biorąc pod uwagę spalanie ok 3-4kg/h starczy na 36-27 godzin? Czy coś źle liczę?

    I czemu Defro o mocy 20kW ma podane powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń 270m a Ferolli 18 ma 350 m? Podane orientacyjnie? Jakie inne kotły w podobnej cenie Ferroli byście polecili?

  6. Średnica 50mm jest właśnie dla 19kW ale długość maks 1,5m. Czyli pozostaje montaż Zetki. A czy sądzisz że pod pellet lepiej ceramika czy 1mm nierdzewka? Bo już gdzieś tutaj wklejałem opinię jakiegoś technologa co sądzi że pod pellet lepiej nierdzewka z uwagi że obecne piece mają wysoką sprawność i nierdzewka szybciej się nagrzewa przez co praca pieca jest stabilniejsza (ceramika pożera dużo ciepła). Gdy kocioł osiągnie zadaną temp przechodzi w stan podtrzymania i wtedy temp spalin wynosi ok 60-70 st, co sprawia że ceramika nie może się dobrze wygrzać i ma gorszy cug (ciąg??) Z tym że ceramika ma chyba jednak dłuższą żywotność?

  7. A myślałem że to działa na zasadzie różnicy ciśnień. Nie ma podanej średnicy kanału dolotowego. Czyli do niczego się nie nada? Nawet na kocioł na pellet? Myślałem o Ferroli Biopellet 18 o mocy 19kW.

    Piec będzie w piwnicy więc nie musiałbym robić Zetki

  8. Jaka grubość i firma? Czyli uważacie że nie ma się co obawiać długiego wygrzewania ceramiki? A co sądzicie o kominie z dopływem powietrza? To stosuję się tylko dla kominków czy pelletu rowniez? Czy takie rozwiązanie pozwala mieć rekuperację w kotłowni?

  9. Ale czy kondensat który się wytwarza przy niskotemperaturowym piecu nie jest kwaśny lub nie zawiera czegoś co niszczy ceramikę?

    Pisze tylko to co zasłyszałem od kogoś kto pracował jako technolog (podobno) w Defro. I podał przykład że nawet Defro poleca wkłady z nierdzewki. Więc liczę na jakąś dyskusję na argumenty. 

     

    A czy taki komin z dostawą powietrza z góry jest dobrym rozwiązaniem? Czy przy niekorzystnych warunkach nie zaciągnie spalin z powrotem do pieca?

     

    jawar-nord31.jpg

  10. Czy ceramiczny najlepszych do nowoczesnych kotłów na pellet to nie wiem już sam bo czytałem wypowiedzieć, dyskusję że dłużej się na drzewa taki komin nagrzewa. Nowoczesne kotły mają wysoką sprawność przez to niską temp spalin (70st) a taka ceramika długo się nagrzewa i pobiera znaczą część ciepła a przez to że komin długo się nagrzewa to jest gorszy cug (różnica temp) więc podobno, ale niech mnie ktoś poprawi lepiej sprawdzaja się kominy nierdzewne izolowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.