Skocz do zawartości

geo78

Nowy Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez geo78

  1. Obejrzałem. Na pierwszy rzut wydaje się ciekawa opcja. Napisałem maila do nich. Zaproponowali mi pompę 18 KW co lekko mnie zaskoczyło bo do tej pory wszystko wskazywało na 12-13 kW. Cena pompy 21 tyś bez montażu. Gwarancja 24 m-ce lub 10 lat ale 660 zł za każdy rok. Jak tak sobie na szybko policzyć dodatkowe koszty typu jakiś zbiornik, rurki itp oraz montaż to już tak super tanio nie wychodzi. 

  2. W dniu 30.07.2021 o 23:23, automatyk napisał:

    to przeniesiesz pompę do domu ,czyli wygospodarujesz 1m2 podłogi az do sufitu i sie pominie ogrzewanie podwórka

    To nie takie proste. Na kotłowni mam zainstalowane solary. Przeniesienie wszystkiego do domu nie wchodzi w grę. Musiałbym poświęcić jeden pokój na kotłownię 🙂 Wiem, że przy 200 m2 to brzmi dziwnie ale tak jest. Nie mam miejsca w domu na to. Zastanawiam się czy z czystego Powietrza mógłbym wymienić/docieplić odcinek łączący kotłownię z domem. Jest tam taki punkt co mówi coś o instalacji C.O. i C.W.U. ale nie wiem czy to by się łapało. 

  3. 16 godzin temu, KonsultantViessmann napisał:

    Najlepiej byłoby zrobić audyt i przeliczyć koszty dla obu tych rozwiązań i wtedy wybrać

    Audyt mam zrobiony. Tylko to taki audyt zrobiony mniej/więcej właśnie ze względu na brak pełnych informacji o budowie domu. 

    Dane z audytu:

    Kubatura 565 m3

    Współczynniki przenikania ciepła przez przegrody budowlane W/(m  2 •K) 
    Ściany zewnętrzne  parter 0,41; piętro 0,21 
    Dach/stropodach/strop pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami 0,16  
    Podłoga na gruncie w pomieszczeniach ogrzewanych  0,54
    Okna, drzwi balkonowe  parter 1,70; piętro 1,00;  okna dachowe 1,10  (wg mnie okna mają gorsze parametry)
    Drzwi zewnętrzne 2,00 (tu z kolei mam odczucie że ten parametr jest lepszy w rzeczywistości)
    Ściany wewnętrzne 0,81; 1,33; 0,54
    Stropy wewnętrzne 0,50
    Drzwi wewnętrzne 2,50

    Charakterystyka energetyczna budynku 
    Obliczeniowa moc cieplna systemu grzewczego [kW]  10,26
    Obliczeniowa moc cieplna na przygotowanie cwu [kW]  1,30 
    Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego i 
    przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 62,83
    Roczne obliczeniowe zużycie energii do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności systemu 
    grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] 101,29
    Roczne obliczeniowe zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej [GJ/rok] 0,60
    Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności 
    systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 81,87 
    Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (z uwzględnieniem sprawności 
    systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [kWh/(m 2 rok)] 131,97
    Udział odnawialnych źródeł energii [%]  0,30 

    To tak pobieżnie wybrane dane. Z uwagi jednak na szacunkowe podejście do tematu zakładałbym, że może być troszkę gorzej niż wynika to z tabel. No chyba, że to tylko mój pesymizm 😉

    9 godzin temu, automatyk napisał:

    t-cap  9 kw lub samsung 10kw (czyli wg wielkosci 12 kW) i spokojnie da rade

    Zastanawiam się jednak czy nie powinno być więcej mocy z uwagi na osobną kotłownię. Teraz paląc w piecu kotłownia sama się nagrzewa i utrzymuje temperaturę w plusie nawet w największe mrozy. Ale co będzie jak pieca nie będzie? Czy ciepłe rurki oddadzą tegoż ciepła na tyle że nadal będę miał dodatnią temperaturę czy może trzeba będzie dać jakiś grzejnik w kotłwoni?

  4. 9 godzin temu, automatyk napisał:

    ile metrów ma ten dom ?

    i jaką temp dawałes podczas mrozów w lutym tego roku

    Dom po podłodze ma 200 m2. Wiadomo poddasze ma mniejszą kubaturę niż parter. 

    Co do temperatury to z uwagi na palenie drewnem ciężko jednoznacznie określić. Jak piec się rozbujał to pewnie i 60 szło na dom. Tak mi się wydaje. Miałem prowadzić obserwację ale jakoś mi nie wyszło.  

  5. Witam, 

     

    Sytuacja wygląda następująco. Chciałbym w ramach czystego powietrza zmienić ogrzewanie z pieca na ekogroszek na coś mniej obsługowego. Wstępnie wybór padł na pompę ciepła ale gdzieś pojawiła się myśl, że może lepiej korzystać z gazu? Dom mam stary z lat 60-tych, rozbudowany 12 lat temu. Dół jest jakoś tak zbudowany, że jest pustak żużlowy i jakaś dodatkowa warstwa (prawdopodobnie cegła wapienna). Do tego ocieplenie około 7-8 cm styropian/suprema. Całkowita grubość muru to około 45 cm o ile mnie pamięć nie myli. Góra nadbudowana z pustaka (beton komórkowy) plus wełna 5 cm od wewnątrz i styropian od zewnątrz 7 cm. Dach dwuspadowy docieplony wełną 15+5 cm. Na dole około 30 m2 ogrzewane podłogówką reszta grzejniki aluminiowe, góra cała w grzejnikach. Kotłownia 10 metrów od domu. Piec 25 kW. Spalanie w ciągu roku to około 6 ton ekogroszku. Od 3 lat doszły solary na ciepłą wodę plus zamontowałem ruszt i wspomagam drewnem. Efekt to zużycie węgla na poziomie 40-50 procent plus wyższa temperatura w domu (o jakieś 2-3 stopnie). Na pewno słabym punktem jest ocieplenie rury z kotłowni do domu. Każda rurka ma podwójną otulinę (taką szarą) i całość jest dodatkowo w rurze pcv. Zakopane na głębokości około metra. 

    Być może wymienię okna na dole również w ramach czystego powietrza na nowe 3-szybowe. W tej chwili mam ponad 20-letnie okna drewniane. Fakt wyglądają nadal ładnie po tym jak je odmalowałem rok temu ale myślę, że mogą nie trzymać tak ciepła jak kiedyś. 

    Wymyśliłem sobie pompę ciepła 12-13 kW Daikin, Panasonic lub Stiebel. Nie wiem jaki model bo tu trwają dyskusje czy potrzebuję HT czy nie. Z tego co pamiętam to z kotłowni wypuszczałem 40-50 stopni i było ok. Ale jak to paląc drewnem temperatury te mogły rosnąć. Nie prowadziłem monitoringu non stop. Pytanie tylko czy w ogóle jest sens w moim przypadku kierować się ku pompie ciepła. Czy może lepiej skorzystać z gazu który mam pod płotem? Dodam, że lada chwila zamontowaną będę miał instalację 9,86 kWp z dotacji gminnej. Do tej pory zużywałem około 3500 kWh w ciągu roku więc jakaś nadwyżka będzie do wykorzystania. Czy zostawić ją na pompę ciepła czy może założyć u góry klimatyzację i zimą dogrzewać się za jej pomocą a latem chłodzić bo ten rok daje nam w kość. Zmiana ogrzewania na gaz plus klimatyzacja wyjdą podobnie jak pompa ciepła... na decyzję mam czas do końca września, tyle mniej więcej jest ważne zaświadczenie o niskich dochodach co skutkuje otrzymaniem wyższej dotacji. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.