Skocz do zawartości

Maniek2021

Forumowicz
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Maniek2021

  1. Zastanawiam się nad dwoma kotłami - jeden ma modulację od 3 KW do 25 KW, drugi ma modulację od 4,8 KW do 24 KW. Obydwa kotły są dwufunkcyjne. Domek mały parterowy 80m2 pow. użytkowej, nie będzie ogrzewania podłogowego, z grzejnika w łazience na powrocie hydraulik zrobi pętle. W domu będzie 5 grzejników + 2 drabinki. Gdybym chciał wybrać modulację od 1,9KW to taki kocioł kosztuje 12 tys zł, od 3 W - ceny wahają się od 4,5 do 7 tys, a przy modulacji 4,8 KW od 3,5 tys byłby już osiągalny. Różnica w cenach znacząca. Załóżmy, że kupiłbym kocioł z modulacją od 4,8KW podniósłbym temp. za zasianiu + dołożył do grzejników termostaty - czy taki zabieg pozwoli na zmniejszenie taktowania kotła. Ewentualnie jaki zabieg mógłby zmniejszyć taktowanie przy modulacji kotła od 4,8KW?

  2. Cześć,

    Wracając do kwestii kotła - mimo tego, że znalazłem coś fajnego to mam zapytanie. Na stronie https://cieplowlasciwie.pl/ obliczyłem, że mój dom ma zapotrzebowanie na CO 3,9KW zakładając temperaturę na dworze -20 oraz w domu + 20. Do tego dochodzi CWU ok. 3 KW i razem mam zapotrzebowanie ok. 7KW. Gdyby przyjąć temperaturę na dworze ok. 1 stopień to potrzebna moc wynosi 1,9KW. No i się zaczyna jak jest z tą modulacją? Przy kotłach dwufunkcyjnych modulacja zaczyna się od 3KW i więcej. Czy ta modulacja ma jakiekolwiek znaczenie? Możecie mi to wytłumaczyć ?

  3. Niestety Duro produkowana jest w Chinach. Slogany marketingowe to odrębny temat. W przypadku sprawdzanych przeze mnie produktach bazowałem na kartach technicznych, deklaracjach czy atestach. Każdy producent udostępnia dokumentację na swojej stronie, więc łatwo sobie porównać te parametry, które nas interesują.  Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc. Temat uznaję za zamknięty, materiał już mam na budowie.

  4. Cześć,

    Dlaczego rury Multyrama - to co mnie przekonało:

    1. Nie chciałem mieć chińskiego produktu - Multyrama produkowana jest we Włoszech,

    2. Rura jest podwójnie sieciowana - czyli PE-Xb/Al/PE-Xb

    3. Z firmy Prandelii wykonam cały system - woda użytkowa, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie centralne, rozdzielacze z atestem do wody. Celowałem w Wavina ale nie posiadają rozdzielacza do wody użytkowej, mają te gorsze parametry pracy instalacji.

    4. Parametry stosowania: Max do 95C (awaryjnie do 100C), Min temp pracy - 50C. Parametry te są na wszystkich rurach 16x2,0 w kłębach po 100,200,500. Wavin ma różne podziały w kłębie 200 są parametry pracy Max do 85C (awaryjnie do 95C), Min temp pracy  1C. W kłębie 500 Max do 70C (awaryjnie do 95C), Min temp pracy 5C. Ktoś napisze po co mi taka wysoka temperatura do kotła gazowego - odpowiadam - będzie to w wylewce, a co będzie za 10 lat nikt tego nie wie i wolałbym mieć rurę, która będzie dostosowana również do kotłów na paliwo stałe.

  5. Kocioł będzie kondensacyjny, ale przy wskazanym przez Ciebie zasileniu to będę miał full żeberek na ścinie. Przykład: jeden z pokoi ma zapotrzebowanie ma moc grzewczą 1250W - przy zasileniu 55/45/20 - to będę potrzebował 22 żeberek, gdzie przy zasileniu 75/65/20 - jedynie 12 żeberek. Znalazłem jeszcze na forum taki post:

    I ten:

    Bardzo dziękuję na pokierowanie na odpowiednie tory - już mam ogólny obraz sytuacyjny, to jak ma wyglądać instalacja w moim domu, a to co zadał projektant i hurtownia, która namawia mnie na różne rzeczy. Podane przez Ciebie parametry pracy są jak najbardziej rozsądne. Bardzo Ci dziękuję za pomoc

     

    Godzinę temu, sambor napisał:

    Panie budowniczy - jak kocioł będzie nowy, to musi być kondensacyjny, więc grzejniki będą pracowały na 55/40/20 lub 55/45/20 i tak powinny być dobrane.

     

  6. Dziękuję za pomoc - w sumie nie patrzyłem na to w ten sposób. Macie sporo racji i dużo większą wiedzę niż ja. Jeszcze jedno pytanie: czy rura PE-Xc/AL/PE-HD posiadająca maks. temp. pracy stałej 85ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej wystarczy do centralnego ogrzewania, gdzie jak wspomniałem będą przede wszystkim grzejniki aluminiowe - zasilanie 75/65/20 lub 70/50/20. Jak połączyć rozdzielacz wody Prandelii z systemem Wavin?

  7. Nie wiem czemu zakładasz, że zrobi to partacz. Zanim coś kupię dokładnie analizuje produkt i musi spełniać pewne kryteria. Wszystkie wykonane prace budowlane mam na FV, wybieram ekipy sprawdzone, które mają pojęcie o swojej robocie. Nie zależy mi żeby było tanio. Chce mieć zrobione dobrze i póki co na razie nie mam zastrzeżeń. Każdy etap mam sfotografowany, dokładnie wiem jakie materiały zostały użyte, bo sam się tym zajmuje, kontroluję każdą ekipę, która wykonuje zlecone przeze mnie prace i dodatkowo mam bardzo dobrego kierownika budowy, który jeszcze raz dokładnie wszystko sprawdza. Teraz jestem na etapie instalacji. Skusiłem się ma markę Wavin i nawet złożyłem zamówienie, natomiast gwarancja jest nie do przyjęcia. Po prostu jej nie ma, bo muszę zakupić rozdzielacz do wody użytkowej innego producenta, a ten fakt jest podstawą do wykluczenia z odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia w instalacji i anulowania gwarancji na produkt. Wavin ma gwarancje na swoje produkty 10 lat, w swoich ulotkach ma informację, że system wytrzyma dłużej. Szkoda, że nie mają rozwiązania systemowego - wówczas uznałbym ten produkt za rewelacyjny, a tak pozostaje tylko niedosyt.

    Co do ogrzewania - to będzie to przede wszystkim ogrzewanie grzejnikowe: 5 grzejników, 2 drabinki oraz z trzech punktów z 1 grzejnika i 2 drabinek ogrzewanie podłogowe z powrotu. 

  8. Myślałem o Wavinie, ale jednak i ten produkt nie spełnia moich kryteriów, a szkoda. Może się komuś przyda. Rury Wavin PE-Xc/Al/PE-HD - (500m). Rura posiada właściwości maks. temp. pracy stałej 70ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej. Sprawdziłem również z ciekawości oznaczenie rury Wavin PEXc/ Al/PE-HD - (200m) - PE-Xc/AL/PE-HD posiadają maks. temp. pracy stałej 85ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej.

    Kwestia gwarancji też jest fajnie rozwiązana - niby jest 10 lat, ale jak wykonasz instalację w pakiecie systemowym. W PEX-ie jest to nie możliwe, bo nie mają rozdzielacza do wody i trzeba korzystać z innych firm. A jak skorzystasz z innej firmy to tracisz z automatu gwarancję,

    Do systemowej instalacji wybiorę firmę Prandelii - rury Multyrama.

     

     

  9. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie marki Wavin - chciałem wykonać instalację wodną i do ogrzewania jednym systemem - zauważyłem, że Wavin nie ma rozdzielacza do wody - czy możecie podpowiedzieć co Wavin proponuje bo nic na ich stronie nie mogę znaleźć.

  10. Dzięki za odpowiedzi. Znalazłem ciekawy produkt - Vitodens 111-W Wiszący, gazowy kocioł kondensacyjny, o mocy grzewczej od 2,9 do 19 kW ze zintegrowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem c.w.u. ze stali szlachetnej o pojemności 46 litrów. Ten wybór wydaje mi się najlepszy.

  11. Dziękuję, mam jeszcze 2 pytania:

    1. Wybudowany komin ceramiczny Fi140 typowo pod gaz (do kotłów kondensacyjnych oraz z zamkniętą komorą spalania). Komin budowany szczelnie - sam tego pilnowałem. Nie muszę żadnej rury pchać w komin, bo i po co?  Choć nie wiem, jak do tego podchodzi Termet?

    2. Wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej a wymiennik ciepła aluminiowo - krzemowego (Buderus Logamax plus GB022 2F) - jakie są zalety i wady obydwu wymienników.

     

  12. Dzień dobry,

    Jeżeli jest to możliwe, to prosiłbym o pomoc w wyborze jaki kocioł byłby dobry. To co mnie interesuje to tylko i wyłącznie kocioł dwufunkcyjny. Nowy dom (etap wykonywania instalacji). Metraż zabudowy 108 m2, pow. użytkowa ok. 80m2, dom parterowy. Wybudowany komin ceramiczny Fi140 typowo pod gaz (do kotłów kondensacyjnych oraz z zamkniętą komorą spalania). Ogrzewanie tylko grzejnikowe. Jak to jest z tą modulacją? Po przy kotłach 2F wybór jest bardzo ograniczony.

  13. Z ciekawości porównywałem sobie firmy - np. Wavin Tigris PE-Xc/Al/PE-HD  - nazwa i adres siedziby producenta oraz miejsce produkcji wyrobu: Multilayer Pipe Company sp. z o.o., Pęcz 59, 57-100 Strzelin. Akredytowana jednostka certyfikująca IMA Dresden (Niemcy). Wygląda to bardzo dobrze. Ale wolałbym w dalszym ciągu produkt podwójnie sieciowany - ale nie produkcji made in China Na pewno znajdę coś co spełni moje wymagania.

  14. Cześć,

    Po sprawdzeniu informacji technicznych na temat rury Duro niestety nie spełnia ona moich kryteriów. A szkoda - bo rura podwójnie sieciowana to fajne rozwiązanie. Nie wielu producentów ma taki produkt. Co mi się nie podoba: rura jest produkowana w Chinach - w karcie produktu na stronie producenta ma wpisane made in PRC, co oznacza - Wyprodukowano w Chińskiej Republice Ludowej (People's Republic of China). Temat uważam za zamknięty. Dziękuję za posty.

  15. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na rynku jest jakaś rura, która ma obustronne sieciowanie PE-Xc/al/PE-Xc. Sprawdziłem rury innych producentów Purmo, Tece,  Walvin ,  Uponor, Kan i wszystkie mają jednostronne sieciowanie, druga warstwa jest zrobiona z niesieciowanego polietylenu PE lub PERT. Takie mają oznaczenia na rurach. Duro system ma oznaczenie PE-Xb/al/PE-Xb - polski produkt, napisałem jeszcze z ciekawości do producenta, bo rozważam zakup tej rury.

  16. Myślałem o Wavin Rura PE-X/AL/PE 16x2.0 Tigris Alupex. Tylko nie rozumiem oznaczenia. Czy ta rura to PE-Xc/Al/PE-Xc? Na stronie producenta ma opis: System Wavin Tigris M1 to połączenie wytrzymałych mosiężnych złączek i wielowarstwowych rur PE-Xc/Al./PE w średnicach od 14 do o 63 mm. Natomiast w opisie technicznym na stronie Wavin ma taki opis:

    • Inside layer quality class PE-Xc
    • Intermediate layer quality class Aluminium
    • Outside layer quality class PE-Xc
    • Diffusion stop - Yes
       
     
     
  17. Cześć,

     Potrzebuję Waszej pomocy. Hurtownia sporządziła mi kosztorys na instalację wodną oraz do ogrzewania. Zaproponowała rury Duro - PE-Xb/Al/PE-Xb - szerzej o tym produkcie jest na stronie  https://arka-instalacje.pl Przejrzałem wszystkie możliwe fora internetowe, strony czy opisy i nie znalazłem wielu informacji co do tego produktu. Czy ktoś z Was zna ten produkt i wykonał instalację?

    Moje obawy: Polietylen sieciowy PE-Xb - wiem, że na rynku są firmy, które mają produkt o specyfikacji PE-Xc/Al/PE-Xc, wkładka aluminiowa spawana doczołowo - czyli nie jest to na zakładkę? Rury certyfikowane przez instytut w Hiszpanii - to dobrze czy źle? No i produkt nie znany na forach - czyli co nikt z tego nie robi? A firma jest już ok. 25 lat na rynku

    Budowa domu: Parterowy 100m2, ogrzewanie - gaz ziemny, nie będzie ogrzewania podłogowego (tylko łazienka ale tu będzie zastosowany powrót z grzejnika), grzejniki panelowe, kocioł dwufunkcyjny

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.