Skocz do zawartości

bronzo

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez bronzo

  1. Dziękuję panowie za rady. 

    Tak jak radzicie instalacja będzie z użyciem pomp czyli bez grawitacji. Szczegóły będę już omawiać z instalatorem.
    Kocioł będzie wykorzystywany tylko do co (bez cwu) głównie w sezonie zimowym i jesienno-wiosennym przy niskich temperaturach czyli około 6 miesięcy w roku. Przez resztę roku pozostanie wygaszony.

    Czy zniesienie takiego kotła do piwnicy po schodach sprawia duże problemy?

    Pozdrawiam

  2. Czyli do takiej instalacji wystarczy zawór 4d z czujnikiem temperatury? A czy regulator ciągu kominowego i wentylator są konieczne? 


    Niepokoi mnie wysokie zużycie opału w tym kotle od 1,87kg/h (100% mocy) do 0,52kg/h (30% mocy). Zakładając (nie wiem czy słusznie), że w domu nieocieplonym z zapotrzebowaniem na moc 150W/m2 i paleniu ciągłym zużycie ekogroszku dziennie wyniesie np. 20-25 kg, to w ciągu 4 miesięcy zużyję 3 tony, a w 6 miesięcy 4,5 tony ekogroszku. Wyglądałoby więc na to, że koszty ogrzewania w tym przypadku wzrosną o 50-80% w stosunku do stanu dzisiejszego (3 tony węgla orzech na sezon). 
     

  3. Dzień dobry,


    Rozważam kupno kotła SKAMP-PV 13 (Sv200) na ekogroszek do instalacji co (bez cwu) i chciałbym wiedzieć, czy w ogóle będzie to miało sens. Dom jednorodzinny, piętrowy, stary, nieocieplony, powierzchnia około 100m2. Zapotrzebowanie na moc 150W/m2. Obecnie zainstalowany jest w piwnicy kocioł Ogniwo S6Wc Classic 13 kW, instalacja grawitacyjna, grzejniki żeliwne, grube rury stalowe. Paliwo -  węgiel orzech. Komin ceglany, przechodzi przez środek domu, wysokość 6 m od podstawy piwnicy, wymiary otworu kominowego 14cm/14cm. 


    1) Czy kocioł o takiej mocy sprawdzi się w tego rodzaju domu i zapewni w miarę dobry komfort cieplny? 


    2) Czy komin jest odpowiedni do zainstalowania tego rodzaju kotła? Ze względu na wymiary komina wkładu ceramicznego raczej nie da się włożyć, a frezowania komina wolałbym uniknąć (stary komin). W ostateczności czy wkład stalowy kwasoodporny dałby radę (przynajmniej przez te 5 lat)? Czy wentylator kominowy byłby konieczny w tej instalacji? Jakie jeszcze urządzenia warto zainstalować w celu ograniczenia problemów z kominem? 


    3) Czy konieczne byłoby przeprowadzenie zmian w samej instalacji (np. wymiana grzejników, rury)? Wolałbym tego uniknąć ze względu na koszty.


    4) Jakie byłoby ewentualne zużycie ekogroszku na sezon? Do tej pory spalałem w sezonie 3 tony węgla orzech.


    5) Jeśli nie SKAMP to jakie inne modele kotłów podajnikowych w tym przypadku warto by rozważyć np. TECHNIX 12kW (SV200), OGNIWO EKO PLUS M 14kW, OGNIWO EKO PLUS+ 10kW?
     

  4. Dziękuję za odpowiedź.
     

    Cytat

    U mnie kocioł pracuję bez bufora, same grzejniki bez termostatów, zaworów mieszających itd.
     

    On działa na samej grawitacji, czy też są tam zainstalowane np. pompy?

    Cytat

    brak spieków przy węglu Bartex

    To jest ten paczkowany orzech II z Wesołej czy ten drugi, tańszy? 
    Jeśli chodzi o paliwo to w DTR tego kotła podają takie parametry:

    Cytat

    Paliwem stosowanym w kotle CLASSIC DS jest węgiel kamienny sortymentu orzech.
    • wilgotność nie powinna przekraczać 11 %.
    • wartość opałowa > 26 MJ/kg
    • zawartość popiołu < 7%
    • Zawartość siarki <0,7%
     

    Dziwi trochę, że w DTR podają wartość opałową powyżej 26 MJ/kg, a przy lepszych węglach pojawiają się w tym kotle spieki. Czy węgiel z Bobrka będzie się tu spalał bez większych spieków czy ze spiekami?
     

    Cytat

    U mnie szamotka rozpadła się już po 1,5 miesiącu palenia i to przy sporadycznym paleniu.
     

    Czy tych uszkodzeń i pęknięć nie obejmuje gwarancja?

    Pozdrawiam

  5. Rozważam zakup kotła ogniwo ds 13 kW. Dom jednorodzinny, nieocieplony, zapotrzebowanie na moc 150W/m2. Komin stary, ceglany, wysokość 6 m o wymiarach 14cmX14cm. Obecnie zainstalowany jest kocioł ogniwo S6Wc Classic 13 kW z instalacją grawitacyjną (żeliwne grzejniki, stalowe rury). Nowy kocioł miałby pracować z istniejącą instalacją i dodanymi dwoma buforami (2X300 litrów). Mam kilka pytań do użytkowników ogniwa ds:


    1) Jak ustawić optymalną temperaturę w tym kotle do palenia z buforami? Chciałbym uzyskać taką temperaturę, żeby jak najmniej zaszkodzić kominowy i nagrzać bufory do odpowiednio wysokiej temperatury, która zapewniłaby w domu komfort cieplny na dłuższy czas. Jak często należy przykładać do kotła?


    2) Rozumiem, że pojawiające się spieki węgla to wynik użytkowania zbyt kalorycznego węgla, co jest niejako wadą wrodzoną kotłów ds. Zwykle stosuję orzech z Bobrka choć to pewnie nie jest węgiel z samej kopalni bo Węglokoks sprzedaje różne mieszanki i o ich kaloryczności niewiele wiadomo, ale jak najprościej poradzić sobie w przypadku spieków? I który węgiel (paliwo) daje najlepsze rezultaty w spalaniu, bo ten z kopalni Bobrek ze względu na kaloryczność nie byłby chyba właściwy?


    3) Czy już na wstępie przy zakupie kotła warto zaopatrzyć się w dodatkowe płytki szamotowe na wypadek pęknięć? Czy ktoś wykonał taką płytkę np. z betonu Bos135 lub z innego materiału?


    4) Jakie doświadczenia po sezonie grzewczym? Ile paliwa (węgla) zużyto w okresie zimowym?


    5) Czy po swoich doświadczeniach kupilibyście ponownie ten sam kocioł czy raczej wybralibyście coś innego? 

  6. 17 godzin temu, sobol napisał:

    Domyślam się, że w pytaniu @bronzo, była zawarta intencja ew. montażu podajnikowca. W tym przypadku wkład izostatyczny, o minimalnym przekroju Ø160.

    Zgadza się. Rozważam opcję z podajnikowcem tylko nie wiem jak by się taki kocioł u mnie sprawdził. Jaki wkład kominowy jest wymagany do kotłów np. defro komfort 15 kW lub Skamp PV13 kW? I czy należałoby dokonywać zmian w instalacji tzn. wymieniać grzejniki i rury? Obecnie z żeliwnymi grzejnikami i grubymi stalowymi rurami po zaprzestaniu dokładania do kotła grzejniki są wystarczająco ciepłe przez następne 5-6 godzin. 

    Wracając do zasypowców to KLIMOSZ IRON X 15 kW ma mniejsze wymagania odnośnie komina niż mpm. Wymagany jest dość niski ciąg kominowy 15-30 Pa (0,15-0,30 mbar). Komin o wysokości 6m i średnicy 14x14 cm ma około 18 Pa więc chyba wentylator nie byłby potrzebny. Do Klimosza instrukcja zaleca wstawienie do komina wkładki z rur stalowych żaroodpornych. Oczywiście jest jeszcze kwestia bufora - tu zaleca się minimum 1000l. Czy może być mniejszy bufor np. 300l?

  7. Cytat

    Takie cuś powinno ci też wejść drzwiami 
     

    Dziękuję bardzo, faktycznie zbiornik na olej też by się nadał.
     

    Cytat

    Ten komin na dodatek 6metrowy nadaje się tylko do GS-a.
     

    Komin ma wysokość 8 metrów. Nie uwzględniłem wcześniej wysokości piwnicy.
    Pytanie: 
    Jaka powinna być minimalna średnica komina (lub wymiary) żeby można było wstawić do niego wkład ceramiczny?

  8. Cytat

    W Dolniaku a zwłaszcza w mpm gdzie jest mikroskopijny otwór przegrody i producent zaleca minimum 8 metrowy komin 18x18 bez wyciągu spalin nie popalisz.

    Ryni już o tym pisał:

    Cytat

    Z opisu już widzę, że komin będzie problemem, ma po prostu za małe pole przekroju dla tego kotła, sytuacje może uratować wentylator. 

    A może coś takiego - 800 litrowy bufor bez izolacji ma wysokość 169 cm i średnicę 79 cm i chyba można go podnieść z pozycji leżącej do wysokości 173,1 cm.

    https://www.fuego.pl/bufor-cordivari-puffer-vb-800.html

  9. Cytat

    Jedyne wyjście, to poszerzyć wejście. 
     

    Zgadza się. Piwnica jest podzielona na dwa pomieszczenia - jedno z tych pomieszczeń to kotłownia. Ponieważ chodzi o ściankę działową nie powinno więc być problemów z jej częściowym wyburzeniem. Ten linkowany bufor nadawałby się idealnie. Czy taki bufor może stać bezpośrednio na posadzce, czy warto byłoby postawić go na jakimś podwyższeniu wykonanym np. z drewna lub z innego materiału?

    Cytat

    Dom bez problemu może tyle potrzebować, ba nawet więcej. Stara konstrukcja, cienkie ściany  bez izolacji , jak nic daje te 150W/m2.
     

    Tak wyszło z wyliczeń na cieplowłasciwe. Myślę, że się nie pomyliłem wpisując dane.

    Cytat

    Co wyście się na te bufory uczepili jak rzep ? olać bufory zasypowce a wstawić piec na ekogroszek i wszystkie problemy znikają , po co się wykosztować bo pozbieranie tych gratów wyniesie więcej niż kocioł ekogroszkowy 5 klasy a dostać można go już od 5,5 tys do 8 tys i święty spokój na tydzień a nie dziennie się paćkać .
     

    Gdyby nie zbyt mały otwór kominowy to wybrałbym kocioł na ekogroszek. Jednak frezowanie 80-letniego komina byłoby drogie i mogłoby się źle skończyć. Poza tym przy zapotrzebowaniu na moc 150 W/m2 to chyba kocioł na ekogroszek nie byłby dobrym rozwiązaniem.

  10. Chciałbym jeszcze spytać o kilka spraw:


    1) Jaka jest awaryjność urządzeń elektrycznych typu pompy, wentylator do komina itp. użytkowanych w kotłowni przy znacznym poziomie zapylenia? Jak często takie urządzenia się psują?


    2) O ile wzrośnie średnio rachunek za energię elektryczną w taryfie G12 (np. procentowo) w miesiącu zimowym przy zainstalowanych i użytkowanych w kotłowni urządzeniach elektrycznych typu pompy, wentylator itp.

  11. Cytat

    W przypadku bufora możesz się posłużyć sugestiami producenta, dla tego kotła to 800l, można się też sugerować starą normą 50l/1kW to daje 700l

    Wysokość piwnicy wynosi 180cm, z tego zaś co widzę to bufor o pojemności 700/800l jest wyższy niż 180 cm. Czy można by w tym układzie zestawić dwa bufory po około 300l? 

    Cytat

    Z opisu już widzę, że komin będzie problemem, ma po prostu za małe pole przekroju dla tego kotła, sytuacje może uratować wentylator. Wkład też będzie problemem, bo do kotłów na węgiel zaleca się wkład ceramiczny, takiego wkładu nie da się włożyć w tak ciasny komin, bo nie spełniał by on wtedy podstawowej normy.
     


    Co więc można zrobić z wkładem w takiej sytuacji? Jeśli nie wkład ceramiczny to czy wkład stalowy kwasoodporny byłby tu rozwiązaniem? Jaka jest żywotność wkładu stalowego?

    Cytat

    Walec o średnicy 55cm i wysokości 160cm miałby pojemność 379L , jeśli ma być więcej kuj drzwi

    Czy można prosić o namiar na kocioł o takich wymiarach?

  12. Na stronie cieplowlaściwe po przeliczeniach wyszło coś takiego:

    Cytat

    Kocioł zasypowy z buforem ciepła: min. 87kW
    Moc kotła podpiętego pod bufor ciepła może a nawet powinna być większa niż to wynika z potrzeb budynku – bo kocioł nie grzeje już budynku, lecz bufor. Stąd powinien być dobrany do potrzeb bufora. Najlepiej jest dobrać kocioł na tyle dużej mocy, aby jednym wsadem dało się nagrzać cały bufor. Mniejsza moc też sobie poradzi, ale trzeba będzie uzupełniać paliwo w biegu.
    Kominek / piec: max. 87kW (?)
    Kocioł automatyczny na ekogroszek lub pellet 87kW
    Pompa ciepła: 87kW (87kW)
    Kocioł gazowy: ~ 104kW
    Dobór bufora ciepła
    32 700l to minimalna "luksusowa" pojemność bufora
    Z takim buforem w najgorszym razie (przy średniej dobowej -20°C) trzeba będzie rozpalać raz na dobę a w przeciętny zimowy dzień (średnia dobowa 1,5°C) – co około dwa dni.

    16 400l to minimalna sensowna pojemność bufora
    Taka pojemność zapewni rozpalanie dwa razy na dobę w najzimniejsze dni oraz raz na dobę w przeciętny zimowy dzień.
     

    Czy te informacje mają jakiś sens? Minimalna wielkość bufora 16 400l to trochę dużo i taki bufor raczej nie zmieści się w piwnicy.

  13. Cytat

    Niezbędne minimum w instalacji to zawór 3D i pompa w obiegu CO oraz pompa w obiegu CWU, do tego sterownik i nie polecam najtańszych, więcej problemów nią korzyści. 

    Jaki sterownik byłby optymalny do takiej instalacji, a jakie pompy CO i pompy CWU?

    Cytat

    Montując za mały bufor musisz się liczyć z koniecznością ograniczania mocy kotła przez zmniejszenie pow. rusztu w okresach przejściowych. 
     

    Jak dobrać wielkość bufora w tym przypadku? Na co zwrócić uwagę oprócz pojemności. Myślałem od początku o buforze bez wężownicy.
     

    Cytat

    Więc jaka średnica, bo nie wykluczone, że będzie konieczny wentylator, wyciąg spalin.
     

    Otwór kominowy ma wielkość 14cm x 14cm (albo 15cm x 15cm - nie pamiętam dokładnie). Komin ceglany, stary.
     

    Cytat

    Jeśli chodzi o wkład 

    Jakiego rodzaju wkład kominowy byłby tu optymalny - stalowy kwasoodporny czy ceramiczny?


    Czy koszt tego rodzaju instalacji bez wkładu kominowego zamknąłby się w kwocie 10 tysięcy zł? Jak kształtowałyby się koszty całkowitej instalacji z wkładem kominowym (stalowym lub ceramicznym)?

    Dziękuję za wszelkie pomocne uwagi.

  14.  

     

    Dziękuję za reakcję.

    Cytat

    Ad.1 Prawie niemożliwe, nie wiem czy znajdziesz fachowca który się tego podejmie.

    Co w takim razie w zastępstwie instalacji grawitacyjnej? Wołałbym ograniczyć zmiany w instalacji do niezbędnego minimum. Koszty mają tu swoje znaczenie.

    Cytat

    Ad 3. Bufor może być za mały powinno się to obliczyć

    Ze względu na niską piwnicę (wysokość piwnicy 180 cm) wyższy bufor do niej nie wejdzie. Ze względu na szerokość wejścia do piwnicy (57 cm) przepchnięcie bufora o większej średnicy jest raczej niemożliwe.

    Cytat

    Ad 5. Schemat będzie najlepszą odpowiedzią (ten schemat może zawierać błędy i wymaga dodatkowego omówienia).

    Dziękuję za schemat. Przyda się.

    Cytat

    Ad 4. Naczynie do wymiany.

    Czy można nowy zbiornik wyrównawczy umieścić w piwnicy nad kotłem?

    Pytanie. 

    Komin jest stary, ceglany, wysokość około 6 m. Czy wymagany jest wkład kominowy do instalacji kocioł mpm + bufor? Spotkałem się z różnymi często sprzecznymi opiniami na ten temat.

  15. Dzień dobry,


    Planuję wymianę kotła i modernizację kotłowni w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m2. Dom jest stary, nieocieplony, ma cienkie ściany. Zapotrzebowanie na moc wynosi około 150W/m2.


    Stan obecny:

    1) Instalacja grawitacyjna, rury stalowe, żeliwne kaloryfery (13-15 żeberek na grzejnik)
    2) Kocioł Ogniwo Biecz S6Wc Classic 13 kW
    3) Paliwo - węgiel orzech (zużycie 3 tony na sezon)
    4) Palenie - przepalanie w zależności od temperatury

    Plan:

    1) Instalacja grawitacyjna - bez zmian
    2) Kocioł MPM DS II 14 kW - paliwo węgiel orzech
    3) Dodanie bufora 300l bez wężownicy (niska piwnica o wysokości 180 cm). Czy bufor tej wielkości np. Galmet SG(B) 300L o wysokości 148 cm i średnicy 67 cm lub LEMET 300L o wysokości 156 cm i średnicy 65 cm przejdzie przez otwór drzwiowy do piwnicy o szerokości 57 cm i wysokości 168 cm? 
    4) Instalacja bufora o pojemności 300l wymaga użycia większego zbiornika wyrównawczego (4%-6% wielkości bufora czyli 18 litrów dla 300 litrowego bufora). Obecnie na poddaszu jest zainstalowany zbiornik wyrównawczy. Czy można zostawić stary zbiornik wyrównawczy na poddaszu i podpiąć dodatkowy 18 litrowy zbiornik w piwnicy bezpośrednio nad kotłem? Czy lepiej wymienić ten z poddasza na nowszy o pojemności większej o 18 litrów?
    5) Jakie zawory i złączki są konieczne przy tego typu instalacji? Dopiero będę szukać instalatora, który zajmie się całą inwestycją, ale chciałbym wiedzieć jakich problemów i błędów uniknąć.
     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.