Skocz do zawartości

Arek911

Forumowicz
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Arek911

  1. W dniu 23.02.2021 o 12:24, kult5 napisał:

    Ja bym wybrał 12 kw i bufor 500.

    tylko jest kilka ale.

    Szukał bym kotła który nie ma problemu ze spalaniem w zakresie 8-12 kW. I te 12kW nie jest na wyrost że objawia się nadmiernym spalaniem.

    Zrobiłem kalkulacje dla bufora 500l i delty 25 stopni czyli grzanie do 60 stopni i schłodzenie do 35

     

    bufor kalkulacja.png

    We większe mrozy przełączał bym kocioł na większa moc i tyle.

    kult5 czy bierzesz w tych kalkulacjach pod uwagę osobny zbiornik cwu 150-200? Teoretycznie w lato chcę go grzać elektryczną grzałką  by nie rozpalać kotła (fotowoltaika), ale w zimę chciałbym jednak wykorzystywać kocioł...

  2. Tak, zainspirowany tamtym schematem. Co do samego domu te 140 m to jest powierzcnia parteru i poddasza, a nie samego parteru, zabrakło tam przecinka. 

     

    Muszę wybrać kocioł, który mi to wszystko obsłuży. No to teoretycznie bez bufora mógłbym wybrać kocioł o mocy minimalnej 3kw i nominalnej 10kw. Nie mam jednak pojęcia czy tak samo postapić z buforem. Nie jestem fanem przewymiarowania kotła, bo miałem taką sytuację u brata, który przy podobnej kubaturze i ociepleniu miał kocioł z minimalną 5 lub 6 kw i urządzenie dostarczało wielu problemów. Zaznaczę jednak, że on nie miał bufora. 

  3. W dniu 16.02.2021 o 10:08, eliks napisał:

    Albo kupujesz tańszy kocioł + bufor (Ferroli, Kotlospaw, Biawar) albo Blackstara który taką instalację opierdzieli Ci bez bufora. Podejrzewam że cenowo wyjdzie podobnie. 

    Eliks  interesuje mnie ta pierwsza opcja. Jaką moc pieca i jaki bufor byś polecił do takiego domu jak ma kolega?

  4. Cześć, 

    Niedawno pytałem o pellet i fotowoltaikę. Naprowadziliście mnie na bufor ciepła. Po znajomych znalazłem bardzo fajne rozwiązania, które sprowadzają się do dużych oszczędności. Chciałbym je zastosować u siebie. Generalnie wszystko co chciałbym zrobić obrazuje poniższych schemat: 

    651282292_Schematpelletbuforfotowoltaika.thumb.jpg.34c1c781c1e6995f75297e1ed8dfafc6.jpg

     

    na schemacie opisałem też pokrótce dom. Prośba natomiast o dobór kotła. Nawet nie tyle mi chodzi o markę co o moc takiego kotła by radził sobie w tym zaproponowanym schemacie. Z góry dzięki 

     

    PS. Dodam także, że rozważam również mniejszy bufor tj. 500 l - tutaj też proszę o radę. 

  5. 17 godzin temu, mkwapisz napisał:

    Zadbaj by falownik pozwalał na przekazywanie do grzałki tylko nadmiaru energii, albo miał przynajmniej timer, aby ładować CWU tylko w okresie największej produkcji energii. Inaczej będziesz czerpał ją z sieci, co od razu oznacza 20% straty. Grzałka powinna mieć termostatyczną regulację temperatury. Do niektórych zbiorników są dedykowane grzałki (np. tak jest u mnie w Galmecie). Sprawdź sposób mocowania np. wielkość otworu i czy wejdzie ci do zbiornika na długość.

    Czy możesz polecić jakiś konkretny falownik? Myślałem o elnixie... 

  6. Jak już wspomianałem wszystko jest na etapie projektowania. 

     

    Co do fotowoltaiki to instalacja niezbyt duza - 3,5 / 4 kw. Bufor i grzałkę chcę dobrać właśnie na podstawie między innymi Waszych rad

     

     

    Pytanie dodatkowe. Czy kocioł z podajnikiem (w tym przypadku 105 kg) ma sens w stosunku do bufora?

    Pytanie dodatkowe 2: jaki zbiornik do wody użytkowej wybrać w przypadku takiego buforu?

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.