Skocz do zawartości

Gregorios

Forumowicz
  • Postów

    17
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    250m², 10cm EPS 0,031 W/mK, pod dachem pianka PUR
  • Instalacja
    150m² grzejniki, 100m² podłogówka
  • Kocioł
    stary kocioł na paliwa stałe, 4,7kW fotowoltaika

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Gregorios

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dolna wężownica ma 2.1m² (14.7l), czyli powinno wystarczyć? Zasilanie i odbiory w skrajnych mufach, a piec chyba można podłączyć do środkowych? Gorąca woda i tak pójdzie do góry bufora. Przy tym piec będzie jako awaryjne źródło po zainstalowaniu pompy ciepła, także nie będzie działał cały czas.
  2. Ta elektroniczna pompa IBO ma moc w zakresie 2-25W także chyba tragedii nie będzie.
  3. Nie jestem hydraulikiem, ale jeśli domowa pompa ciepła nie podgrzewa do więcej niż 60C to podłączenie jej na górnej części bufora może nie być idealne. Chciałem podłączyć pompę do wężownicy, aby przepływał tam glikol zamiast wody. Czy podłączenie 2 obiegów do jednego otworu nie ograniczyłoby zbytnio przepływu?
  4. W takim razie, czy mogę użyć ten sam gwint 5/4" na powrót z 2 oddzielnych obiegów (na inne piętra), tak jak w schemacie CO i czy to dobry pomysł? Jeśli tak, to na co można wykorzystać pozostały gwint 5/4"?
  5. Czy to dlatego, że Grundfos to pewniejsza pompa, a CO ma większe opory?
  6. Mam obecnie dwie energooszczędne pompy: Grundfos UPM3S AUTO i IBO AMG 25-60. Którą z nich zainstalowalibyście na CO (podłogówka ~100m²), a którą na CWU?
  7. Czy podpięcie CO do bufora na najwyżej dostępnych otworach ma sens? Mam opcję podpięcia się do bufora na różnych strefach, ale myślę żeby podpiąć się na górnej strefie, tak aby stygnący bufor mógł jak najdłużej grzać, nawet jeśli jest to nisko temperaturowa podłogówka (zawór termostatyczny ograniczy temperaturę przepływu). Źródło ciepła to na dzień dzisiejszy grzałka i 4,7kW paneli fotowoltaicznych. Strefa grzewcza będzie użytkowana narazie tylko w cieplejszych porach roku. [Inna strefa domu jest grzana kaloryferami i piecem na paliwa stałe.] Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania? Załączam schemat. P.S. W przyszłości planuję zlikwidować piec na paliwa stałe oraz kaloryfery i zastąpić je podłogówką na cały dom zasilaną pompą ciepła.
  8. Omis i Omega z Omnigena to polsko-czeski produkt. Wyglądem przypominają LFP (zdj.). A jak z jakością/gwarancją? Chyba każda elektroniczna/energooszczędna pompa sama dobiera obroty. Tylko czy ma ona też jakieś wady?
  9. Jaki model pompy IBO? Czyli wymieniłeś na gwarancji? Czy warto kupić pompę energooszczędną? Skoro koszty mogą zwrócić się dopiero po kiklu latach. A czy tradycyjne pompy nie są bardziej trwałe?
  10. Hmmm, jest w tym video trochę informacji o pompach, ale to bardziej reklama pomp firmy Wilo. Wolałbym pompę lepszej jakości która nie "buczy". : ) A jeśli tańsza opcja to dałbym szansę firmie IBO (zdj.). Czy macie jakieś doświadczenie z tym producentem?
  11. Ale skoro były sprawne to dlaczego wymieniłeś? Jedna z nich to Leszno na licencji Grundfosa. Ja czytałem najwięcej dobrych opini o pompach Grundfos i LFP. LFP zazwyczaj są tańsze dlatego mają jak dla mnie najlepszą wartość. Zresztą mam już pompę LFP na starym obiegu na 1-sze piętro (zdj).
  12. Skoro wydajność pompy cyrkulacyjnej jest mniejsza od obiegowej, czy nie lepiej zastosować pompy obiegowe do CO i CWU? Szczególnie jeśli CWU ma powrót. Sprzedawca zaproponował mi dwie: EXPERIA L 25-60/180 LFP Leszno i PCOw 25/6 /180 LFP Leszno. Czy macie praktyczne doświadczenia i opinie na temat tych pomp? Pompy elektroniczne charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii, ale są zazwyczaj dużo droższe. Za jaki czas przy przeciętnym użytkowaniu te koszty się zwrócą?
  13. Czyli teoretycznie czym silniejsza pompa tym szybszy przepływ, a tym samym szybkość nagrzania podłogi. W takim razie jaka pompa (najlepiej z LFP) "żeby nie było na styk", ale ma ograniczony hałas, a zarazem niskie zużyciem energii? Tak na razie część układu będzie zamknięta a część otwarta z wymiennikiem na układ zamknięty.
  14. W takim razie dlaczego podawana jest wysokość podnoszenia (np. 6 metrów) w opisach pomp? Rura do rozdzielacza 1"; Pex/al/Pex 16mm.
  15. A więc podłączam 2-gie piętro bezpośrednio z kotłowni na parterze, czyli pompa musi być wydajna na tyle aby podnieść wodę na 4-5 metry i dalej przepchać ją przez obieg podłogówki (~85m²). Zestaw pompowy do podłogówki ma mieć mięszacz także mógłby podawać 30°C. Nie chciałem zbytnio skomplikować pytania, ale na 2-giej kondygnacji (CWU i kaloryfery) jest system otwarty. W przyszłości chcę to zamienić na system zamknięty z rurkami Pex/Al/Pex w ścianach. Czy LFP to nie polska pompa na technologii Grundfosa?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.