Skocz do zawartości

mr2k

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Biuro 50m2 w starym domu.
  • Instalacja
    Kominek (drewno) + 2 piece elektryczne akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem
  • Kocioł
    Kominek + grzejniki elektryczne

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa

Osiągnięcia mr2k

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

-1

Reputacja

  1. Saunier Duval SDH 17-025 NW, właśnie zajrzałem do instrukcji, w skrócie info, że grzanie do -7C na zewnątrz (temperatura suchego termometru). Słabe jest też to, że nie mam programatora, tylko zwykły Timer na pilocie.
  2. Tak, mam klimatyzator i ja, niestety jeden. Bardzo fajnie grzeje, ale montażysta mówił, żeby go używać tylko do około -5C. A często mamy jednak dużo zimniej więc jednak "wspomaganie" jest konieczne 🙂
  3. Witajcie, Mam biuro 50m2 w starym domu (docieplonym, ale raczej kiepsko), w którym pracujemy od poniedziałku do piątku. System ogrzewania to: w dzień od poniedziałku do piątku palimy w kozie drewnem (jest super ciepło, a przy okazji klimacik). W nocy i w weekendy za ogrzewanie (podtrzymanie temperatury) robią bardzo stare elektryczne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem (mają termostaty). Taryfa G12. Temperaturę na noc i na weekend ustawiam na ok. 15C. I generalnie całość jako tako działa. Rano oczywiście ta temperatura 15C jest niska i trzeba od razu palić w kominku - ale to nie problem, bo drewna mam od cholery i palić lubię. Zastanawiam się jednak nad tym, czy przypadkiem zmiana tych starych pieców akumulacyjnych na nowoczesne grzejniki elektryczne konwekcyjne z termostatem i sterowaniem WiFi nie byłoby lepszym rozwiązaniem? Chodzi oczywiście o koszt samego użytkowania (strona wizualną pomijam, chociaż te nowe grzejniki wyglądają b. fajnie w przeciwieństwie do starodawnych wielkich piecy akumulacyjnych, które są paskudne). Bo tak sobie myślę, że piece akumulacyjne mają największy sens właśnie wtedy kiedy skumulowane nocą ciepło mogą oddawać za dnia, a u nas one w ciągu dnia stoją i nie działają - tzn. nie włącza się nadmuch, bo jest ciepło od kominka (tzn. chcąc nie chcąc i tak grzeją, bo są całe ciepłe). I stąd ta moja rozterka, czy w moim konkretnym przypadku nie byłoby lepiej mieć grzejniki konwekcyjne, z precyzyjnym sterowaniem, harmonogramem godzinowym, itd.?
  4. Witajcie. Został mi już ostatni dylemat i prosiłbym o pomoc w ostatecznym wyborze sposobu "głównego" ogrzewania. Dom się dopiero buduje. Będzie to bardzo solidny 200m2 drewniany dom (konstrukcja szkieletowa + własne rozwiązania - wysokie pomieszczenia (3m), ogólnie dużo cegły, płyty osb, 2 x wełna, deskowanie wew. i zew., spora antresola, bez karton-gipsów, odpowiednio duże przeszklenia tam gdzie trzeba i usytuowanie względem stron świata). Całość to projekt własny - generalnie celujemy trochę w dom półpasywny. Rodzina 3 osobowa, oszczędnie żyjąca. Stanęło na pewno na takich rozwiązaniach: - ogrzewanie podłogowe na większości powierzchni - rekuperacja - solary do podgrzewania c.w.u - duży, wolnostojący piec (koza) na drewno w salonie bez płaszcza, bez rozprowadzania ciepła, tylko duża pionowa rura przez całą wysokość antresoli (piec głownie będzie pełnił rolę dekoracyjną, ale wiadomo, że jak już się w nim zapali, to "troche" ciepła da. Lubimy sobie kilka razy w tygodniu wieczorem wrzucić kilka szczap :lol: No i dylemat - pellety, czy gaz z butli (ziemnego brak)? Czy różnice w kosztach eksploatacji będą duże przy obecnych cenach? Wygoda to gaz, ale pelletów się nie boję, bo te nowoczesne piece nie są ponoć takie czasochłonne, a mają też pełną automatykę. Dziękuję z góry za każdą uwagę!
  5. Znalazłem coś takiego w sieci i zastanawiam się, czy taki sposób ogrzewania biura by się sprawdził? Na stronach oczywiście same zalety, ale chciałbym poznać opinie użytkownika lub kogoś, kto z tym miał do czynienia. Z góry dzięki. http://www.najtanszeogrzewanie.pl/strona/i...7&Itemid=48
  6. Byłem ostanio w firmie zajmującej się ogrzewaniem elektrycznym (jak widzicie cały czas drążę temat, bo remont biura mi sie przeciąga). Facet zaproponował ogrzewanie podłogowe. Obliczył mi instalację 6,12kW położoną na 50m2 - wyszło za całość w granicach 3500 zł brutto (przewody, programowalny sterownik z dwoma czujnikami tmp., siatka do instalacji, itp.). Oczywiście do tego dojdzie robocizna oraz izolacja podłogi (styropian ok. 5-10 cm). Budynek jest podpiwniczony. Postanowiłem też, że wykorzystam przewód kominowy i postawię jakąś nowoczesną kozę (ok. 10kW) w celach dekoracyjnych, ale w której będę grzał jak będzie naprawdę zimno. Myślałem o czymś takim: http://www.uniflam.pl/?p0=15&p1=2&o=34. Czy wg Was takie rozwiązanie kompleksowe ma sens?
  7. Dzieki za informacje. Zapomniałem dodać jeszcze, że instalacje chciałbym zrobić dość tanio (i szybko), a koszty ogrzewania będą dzielone na 4 osoby (podwynajem powierzchni biurowej dla znajomych). Obawiam się, że klimatyzator z pompą ciepła to rozwiązanie dość drogie, prawda?
  8. Witajcie, Urządzam właśnie biuro w mieszkaniu w starym, wolnostojącym domu (dom ma 3 mieszkania, podpiwniczony, poddasze nieużytkowe, budynek z lat 40-tych, cegła). Wymieniam okna na nowe (plastiki), robię też elewacje i ocieplenie, ok. 12 cm styropian. Mieszkanie (biuro) ma 60m2, 3 pokoje, leżące w zasadzie w linii prostej (amfilada). W mieszkaniu tym mam wyłącznie prąd (220V) + dwa stare, wielkie piece, których oczywiście chciałbym się pozbyć (piece mają zapewne za sobą wyjścia kominowe). Planuję też położenie nowej podłogi więc w grę wchodzi np. ogrzewanie w podłodze (jeśli warto). W biurze nie planuję łazienki - będzie wyłącznie kibelek (nie potrzeba ciepłej wody) + mikro kuchnia, gdzie na dobrą sprawę wystarczy mały przepływowy ogrzewacz wody - mycie rąk i szklanek). I teraz mój dylemat: jak najefektywniej ogrzać taką powierzchnię? Biuro będzie czynne od PN do PT w godź. 9:00-19:00. Weekendy wolne więc może być tam dużo zimniej (zalecana jakaś automatyka). Bardzo dziękuję za wszystkie pomysły. Pozdrawiam, KK
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.