
ABR82
Forumowicz-
Postów
15 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
Dom 165m2 z poddaszem. 20cm styropian.
-
Instalacja
Ogrzewanie podłogowe 100%.
RC310 + RC200 + 2xMM100. -
Kocioł
Kocioł kondensacyjny GB192i 15kW BUDERUS
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
-
Lokalizacja
Bytom
Ostatnie wizyty
185 wyświetleń profilu
Osiągnięcia ABR82
-
Pytam o czujnik zainstalowany w zbiorniku cwu. I ten czujnik powinien być wprowadzony na zaciski listwy sterującej kotła i to według wskazań tego czujnika kocioł podgrzewa wodę w zbiorniku cwu do zadanej.
-
Czy jesteś pewny, że oba czujniki sa zamontowane na tej samej wysokości? W RC310 możesz jedynie mieć wpływ na offset związany z czujnikiem wewnętrznym regulatora i nie ma opcji dla wprowadzenie przesunięcia dla pomiaru temperatury w zbiorniku CWU. Proponuje abyś najpierw dokonał sprawdzenia czy twój czujnik poprawnie mierzy temperaturę więc najpierw sprawdź jaki masz typ czujnika i w większości są to czujniki rezystancyjne więc w zależności od temperatury na wyjściu czujnika będzie miał odpowiednią wartość rezystancji. Przykładowa charakterystyka poniżej:
-
Możesz tutaj ustawić minimalnie wyżej niż wynosi twój punkt końcowy krzywej grzewczej lecz pamiętaj, że aby piec mógł "wyjsć" poza krzywą grzewczą to temperatura zewnętrzna powinno być niższa niż -20C. Wpływ pomieszczenia będzie miał wpływ na przesunięcie krzywej grzewczej w zależności od temperatury w pomieszczeniu mierzonej przez wewnętrzny czujnik RC310. Różnica jest mnożona przez ustawiony parametr i o tyle jest podwyższana/obniżana temperatura zadana do której piec ma podgrzać wodę na wyjściu. Tutaj już tylko musisz się posiłkować manualem sterownika i to, że pompa pracuje ciągle nie oznacza, że coś jest nie tak. Sprawdź zatem jakie muszą być spełnione warunki dla zatrzymania pompy. W pełni zgadza się z Raidenx8607 ponieważ z punktu widzenia bezwładności oraz uwzględniając temperaturę zewnętrzną w nocy to lepszym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury dla obiegu o 0.5C w godzinach nocnych a nie na odwrót ze względu na energochłonność układu.
-
Hej, Po pierwsze zmień parametr dotyczącą "Max temp. zasilania: 34*=>40". Po drugie dlaczego masz ustawiony taką dużą wartość wpływu pomieszczenia na 5K. Zmień ten parametr na 0 lub 1. Nie ma sensu ustawienie tego parametru na wartość wyższą niż 3K a bardziej skupić się na ustawieniu poprawnym parametrów krzywej grzewczej. Zmień również: - Maksymalna moc cieplna: 50% => 100% Algorytm sam zadba o stopień modulacji palnika więc tutaj gdyby zapotrzebowanie na ciepło było znaczne to ograniczenie mocy spowoduje długie dojście do zadanej temperatury lub jej nieosiągnięcie. "Kocioł" steruje pompą obiegową DAB Evosta czy masz dodatkową automatykę wykorzystywaną do jej sterowania?
-
Czy zrezygnowanie przez Ciebie z części logiki sterującej buderusa dało wymierne efekty jeżeli chodzi o zużycie gazu? Jednak zdecyduje się napisać w tym temacie bezpośrednio do producenta bo kto jak nie oni mają to wiedzieć a człowiek szuka na ślepo logiki w sterowaniu.
-
A mój GB192i niżej nie zejdzie niż 16% mimo iż parametr minimum to 13%. Kolejna zagadka do całej układanki i nie potrafię znaleźć parametru, który by decydował o tym offsecie o 3% względem minimum. O jakim menu serwisowym nr 3 wspominasz? BTW: Nadal pracuje nad energochłonnością pomp obiegowych w moich MM100 lecz u mnie również mielą one cały czas i nawet gdy wartość zadana temperatury na tłoczeniu pompy jest osiągnięta więc nadal szukam tutaj logiki lecz cięzki to temat 🙂
-
W górę oczywiście lecz u mnie niżej niż 13% nie zejdzie więc tutaj mamy ograniczenia narzucone przez producenta.
-
Z ustawień RC310 mój GB192i 15kW może zejść do 13% jeżeli chodzi o moc minimalną. Jak rozumiem ten parametr jeżei chodzi o minimum jest ustawiony fabrycznie i w żaden sposób nie mamy wpływu na jego zmianę? Piszesz w twoim przypadku o 11% więc są tutaj róznicę jeżeli chodzi o porównanie z moją instalację więc dobrze by było wiedzieć czy to kwestia FV RC310 lub znowu jakiś "widzi mi sie" buderusa 🙂
-
Zdecydowanie kocioł jest przewymiarowany. Ja posiadam piec 15kW z modulacją mocy palnika i u mnie niżej niż 16% mocy nie zejdzie a czasami aż by się prosiło aby tak mogło być. Patrząc na twoje parametry krzywej grzewczej to jak dla mnie spokojnie byś mógł zejść z nimi niżej ale oczywiście każda krzywa grzewcza jest dobierana dla danego obiektu więc jeżeli u Ciebie w skrajnym punktach nie w okresie sezonu grzewczego nie dochodzi do przegulowań lub dom nie jest dogrzewany to tutaj nie ma co kombinować.
-
Jeżeli chcesz aby nadal źródłem sterowania był kocioł to konieczne przy pracy z dodatkowym buforem jest wyposażenie sprzęgła w czujnik temperatury. Hydraulicznie oba źródła ciepła tj. kocioł i pompa obiegowa bufora tłoczą wodę na sprzęgło więc gdy kocioł "wyczuje" obce źródło i temperatura sprzęgła wzrośnie do zadanej to kocioł wyłączy palnik lecz nadal będzie wysterowywał grupę/y pompowe via MM100 aby dążyć do osiągnięcia temperatury zadanej za daną grupą pompową. Wykorzystanie styku "19" spowoduje zał/wył kotła i oczywiście może on być wykorzystywane lecz w systemie musiałby istnieć nadrzędny sterownik, który odpowiadałby za wysterowanie innych urządzeń instalacji grzewczej. Dokładnie taki sam rodzaj sterowania jest wykorzysytywany u mojego znajomego lecz dodatkowym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym i pompa "ładująca" bufor w obiegu "kominek-bufor". Nie znamy szczegółów posiadanych przez Ciebie modułów, regulatorów lecz mam nadzieje, że trochę pomogłem w temacie.
-
Dobra robota!!!
-
Hej, Skąd pochodzi ten screen i żródło danych? Z mojej instalacji pobieram jedyne dane poprzez aplikacje "MyDevice" a tutaj widzę szanse na lepsze poznanie i śledzenie algorytmu działania systemu buderusa. Z góry dzięki za odpowiedź.
-
Tylko tryb oszczędny pompy dotyczy pompy c.o. w kotle i ten tryb jest dostępny gdy mamy wybraną regulację wg. temperatury pomieszczenia. Mnie bardziej chodziło o pracę pomp obiegowych jeżeli mamy dostępną opcję z MM100. Tutaj nie za bardzo mamy wpływ na działanie pomp(y) obiegowych oprócz wyboru jej/ich biegu lub charakterystyki pracy.
-
=>U mnie te przeregulowanie "w górę" raczej ma związek z samą bezwładnością procesu ponieważ w momencie w którym następuję grzanie CWU piec podbija temperaturę grzania + 30C aby szybciej nagrzać zasobnik więc przy objętości 150l temperatura potrafi wzrosnąć do ok. 50-55C mimo iż mam mam nastawę 41C. Ok czyli w tym wypadku nie ma parametru związanego z histerezą. =>Posiadam sprzęgło-rozdzielacz w układzie lecz nie posiadam czujnika temperatury sprzęgła i w tym wypadku woda o zadanej temperaturze z wyjścia kotła trafia bezpośrednio na układ. Myślę, że posiadanie w tym przypadku czujnika sprzęgła nie spowodowałoby optymalizacji działania układu pod kątem energochłonności. =>Poruszono kwestia przez Ciebie z mieszczaczem może mieć wpływ. Będę obserwował działanie pomp. =>Dla każdego obiegu na czas testów mam ustawione te same parametry dlatego dziwi mnie, że w takie sposób to pracuje i zapewne ma tutaj wpływ logika samego RC200. Bardzo dziękuje za odpowiedzi i nie zaprzestaje testowania/rozgryzania logiki działania automatyki Buderusa a najchętniej to bym dorwał programistę tego regulatora bo uważam, że sama instrukcja jak i wiedza serwisantów daje sporo do życzenia. Gdy pojawią się inne pytania lub moje spostrzeżenia na pewno podzielę się z Wami.
-
Cześć wszystkim, mocno śledzę wątek związany z RC310 i postanowiłem zadać kilka pytań bo myślę, że odpowiedzi na nie będą pomocne aby rozwiać moje/nasze wątpliwości w kwestii logiki działania automatyki RC310. -Warunek załączenia/wyłączenia palnika w piecu?Jaki parametr decyduje o załączeniu? Mamy dwa parametry jak niżej: Parametr1: Interwał czasowy między wyłączeniem i ponownym włączeniem palnika w minutach. Parametr2: Interwał temperaturowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika. Czy piec wyłączy swój palnik w momencie osiągnięcia temperatury zadanej dla kotła i jeżeli to jest warunek to czy istnieje histereza dla tej wartości i czas zwłoki po którym ma nastąpić wyłączenia palnika? Jak należy interpretować parametr2 "Int.temp. (blok.cyklu)"?Jakiej temperatury dotyczy ten parametr?W moim RC310 nie zmieniałem wartości domyślnej i jest on ustawiony na -6K. -Warunek załączenia/wyłączenia grzania CWU? Istnieje temperatura zadana dla CWU ale patrząc na trendy to nie jestem przekonany co do histerezy odnośnie załączenia i wyłączenia grzania CWU ponieważ różne mam temperatury załączenia oraz wyłączenia. -Wybór temperatury zadanej dla pieca i obiegów grzewczych w trybie regulacji wg. temperatury zewnętrznej? Decyduje o tym oczywiście krzywa grzewcza lecz patrząc na temperaturę zadaną dla pieca to jest ona zawsze wyższa niż temperatura zadana dla konkretnego obiegu na tłoczeniu pompy lecz czy istnieje gdzieś parametr, który decyduje o ile wyższa ma być temperatura zadana dla kotła? -Jaka jest wartość histerezy dla temperatury zadanej dla obiegów grzewczych dla trybu ogrzewania i obniżenia? Warunek osiągnięcia temperatury zadanej dla konkretnego obiegu grzewczego powinien objawiać się wyłączeniem pompy obiegowej z danej grupy pompowej doliczając do tego jej wybieg określony w minutach. Śledząc tryb działania automatyki nie do końca jest to dla mnie oczywiste. -Jak wygląda tryb pracy pieca dla dwóch obiegów grzewczych i wybór temperatury zadanej aby zapewnić zapotrzebowania ciepła dla dwóch obiegów? W moim trybie mam RC310 na parterze i RC200 na piętrze i tą samą zadaną temperaturę dla obu obiegów tj. 21.5 C w trybie grzania i 21 C w trybie obniżenia i zauważyłem, że zawsze wyższy parametr istnieje w obiegu gdzie steruje nim RC200 i nie do końca wiem z czego to wynika a różnica pomiędzy wartością zadaną dla obiegu a temperaturą pomieszczenia jest taka sama jak przy obiegu gdzie mam RC310. Zapraszam do dyskusji.