Skocz do zawartości

Martius

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Martius

  1. Ok, czyli tak jak k. Sambor proponujesz zmianę rur na pp32? Nie robiłem próby ponieważ wcześniej wszystkie kaloryfery ładnie się nagrzewały w domu było 21 stopni.  Później zakupiłem vtc żeby było wszystko zgodnie ze schematem, zamontowałem i zaczęły dziać się cuda. Kaloryfery w salonie praktycznie ledwo się nagrzewały więc usunąłem wczoraj vtc. Bo przy ostatnich temperaturach to był dramat i musiałem dogrzewać kominkiem.

    Takie cudo

    16112666742712475830112287135944.jpg

  2. Dźwignia się nie zacina. Wczoraj czyściłem piec, smoły nie było. Nie wiem czy to kwestia podwyższonego podawania pelletu (obecnie leci na 6). Pellet dostaje zgodnie z wytycznymi podanymi w instrukcji.  

     

    P.S. Nie bardzo rozumiem czemu nie można jednocześnie modyfikować ustawień wentylatora i podawania pelletu. I czemu nie można zwiększyć jednocześnie tych dwóch parametrow (zapis w instrukcji tak mówi)

  3. 49 minut temu, KarolBl napisał:

    Panowie skupiacie się nie na tym co trzeba

    Średnice rur nie mają tu nic do rzeczy, wyrzucenie zaworu vtc jest głupotą ale też nie to robi problem

    Jeżeli nie osiąga w takim układzie zadanej temperatury to znaczy że nie ma wystarczającej mocy. Za mały płomień daje za mało ciepła i nie jest w stanie dogrzać
    Albo instalacja wyciąga więcej energii niż piec jest w stanie dostarczyć
    1. Czy grzejesz na okrągło 24h czy tylko okresowo? Jeżeli tylko okresowo to najpierw instalacja i dom musi się wygrzać to zużywa więcej ciepła
    2. Ile jak dużych grzejników tam masz i jaką mają moc cieplną przy dajmy na to 60 stopniach na zasilaniu
    3. Rurki transportujące ciepłą wodę do grzejników - ile tego jest metrów, idą po wierzchu czy w ścianie, z czego one i czy są ocieplone? W nich można stracić dużo energii
    4. Praca pieca z mocą nominalną 12kw to zużycie na poziomie 2,5-3kg pelletu na godzinę w zależności od jego jakości. A tobie ile spala na dobę?

    Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
     

    Cześć Karol,  odnośnie ilości i mocy grzejników sytuacja wygląda następująco:

    2 grzejniki  o parametrach Moc (W) 70/55/20˚C:  1348
    4 grzejniki o parametrach Moc (W) 70/55/20˚C:  1078
    1 grzejnik o parametrach Moc (W) 70/55/20˚C: 539
    I 1 łazienkowy o rzekomej mocy 920
    Co daje łącznie 8467W 

    Instalacja od pieca do rozdzielacza jest w pp25, następnie z rozdzielacza idzie pod wylewką (alu pex 16) w otulinie. 

    Dom ma 127 mkw, kolorem czerwonym rozmieszczone są kaloryfery. 

    Kaloryfer w pierwszej sypialni jest oddalony od rozdzielacza o jakieś 2,5 metra, ostatnia sypialnia o około 11. 

    Najdłuższa drogę mają kaloryfery w salonie około 14 metrów. W garażu i dużej łazience kaloryfer nie jest podłączony.

    Wcześniej grzalem cały czas, później założyłem termostat więc piec czasami się wygłaszał.  Próbowałem z vtce i bez vtc (bez vtc kaloryfery lepiej reagowały) 

    Przy paleniu ciągłym peletu spalal mi około 30kg na dobe, ale temperatura na termostacie osiągała max 57 stopni. 

    Tak jak wcześniej pisałem zmieniłem start pompy na 60 a nawet na 65 ( wyczytałem to na forum) a wczoraj zmieniłem deltę pompy żeby chodziła dluzej (były 2 stopnie). Więcej ustawień serwisowych nie zmieniałem bo instrukcja jest wyjątkowo uboga. Wczoraj zdemontowalem zawór vtc i grzejniki zdecydowanie lepiej reagują jednak piec dalej nie osiąga zadanej temperatury. Moc jest na auto a podajnik peletu z 0 ustawiłem na 6. 

    received_617459435449729.jpeg

    3 godziny temu, sambor napisał:

    Rura 3/4" bez problemu przeniesie 12kW, miedź Cu22 też.

    Natomiast rura Cu 15-18 na pewno nie da rady, podobnie jak rura PP25 .

    Sambor, rura Cu 18

  4. 6 minut temu, sambor napisał:

    Nie chybaj, tylko zmierz te średnice!

    Bo tych wąskich "gardeł" może być więcej

    PP na bank 25 mm, rura miedziana na 90% 16 mm. Zastanawiam się czy nie mogę jej podmienić na pp skoro i tak już muszę zwiększać średnicę rur. I teraz tak się zastanawiam nad VTC, który jest na 3/4 cala tak samo filtr i zz czy nie będą problemem.

    5 minut temu, eliks napisał:

    @Martius

    No mam innego Włocha, ale to nie kocioł jest tu problemem. Zobacz jaki mam pionowy wykres zasilania, nic nie blokuje. 

    channel4221.png

     

    Rozumiem, muszę to rozkminić w takim razie.

  5. 15 minut temu, pospisz napisał:

    Instalator chciał oszukać vtc i zrobił bypass a teraz są dwa i woda zasuwa na krótkim obiegu .

    Jeśli zawór grzybkowy jest odkręcony część wody wychodzącej z pieca dogrzewa powrót reszta leci dalej.

    Jeśli jest zakręcony woda płynie po pełnym obiegu. W miejscu miedzi nie ma przepływu między zasilaniem a powrotem.

    5 minut temu, eliks napisał:

    Sam se chłopie biedy narobiłeś. Kto Ci takich głupot naopowiadal żeby VTC wymontować. Też mam taką instalację i nie mam z tym żadnego problemu.

    Wymontowałem ponieważ piec nie mógł złapać temperatury zadanej. Zanim pompa uruchomiła obieg to woda na powrocie była na tyle zimna, że zawór jedynie mieszał wodę na krótkim obiegu. Gdzieś tak na forum wyczytałem żeby zamiast vtc zamontować np zawór grzybkowy i zabezpieczyć tym sposobem powrót.

    5 minut temu, eliks napisał:

    Sam se chłopie biedy narobiłeś. Kto Ci takich głupot naopowiadal żeby VTC wymontować. Też mam taką instalację i nie mam z tym żadnego problemu.

    Jeśli masz ferolli biopelet pro, to podaj proszę jakie masz ustawienia moc, pellet, start pompy, delta pompy i temperaturę zadaną, sprawdzę po powrocie do domu ustawienia i może coś się zmieni.

  6. Sambor,

    instalacja działa tylko na kaloryfery, dlatego  zamontowałem jedynie zawór VTC311 na powrocie. Pompa znajduje się na powrocie w piecu (od nowości tak dostarczona i zamontowana z piecem).  Przed zaworem zwrotnym jest wyjście na podłączenie, ale nic tam nie ma i nie było (""ślepa rura") . Ponieważ VTC jedynie utrudniał działanie, został zdemontowany, ale nie dało to żadnego efektu odnośnie stabilizacji osiąganej temperatury. Obecnie jeśli chce zabezpieczyć piec na powrocie to odkręcam zawór grzybkowy ale nie wpływa na stabilizację i uzyskanie temperatury zadanej.

  7. Zdjęcia instalacji ze wszystkimi istotnymi elementami. Czerwonym kółkiem zaznaczone miejsce gdzie wcześniej znajdował się VTC311. Dalej rury idą już tylko na rozdzielacz. Uprzedzając pytania. Odpowietrzyłem obieg na wymienniku, sprawdziłem też kaloryfery, i odpowietrzyłem pompę.  Filtr i zawór zwrotny zamontowany na sztywno ponieważ w sklepie nie mieli muf z półśrubunkiem a zależało mi na czasie.

    IMG_20210120_203732.jpg

    IMG_20210120_203722.jpg

  8. Witam Panowie,

    Również posiadam cudowny produkt jakim jest piec ferolli. Niestety od samego początku jest problem z osiągnięciem zadanej temperatury. Wspomniany wschemacie zawór vtc311 ***** z instalacji bo jedyne co powodował to pracę na "krótkim" obiegu co dodatkowo prowadziło do wychładzania kaloryferów. W miejsce zaworu termostatycznego wstawiłem zawór grzybkowy żeby zabezpieczać powrót "ręcznie". Modyfikowalne już ustawienia temperatury zadanej, startu pompy, delty pompy, mocy pieca i ilości podawanego pelletu i nic. Obecnie na piecu zadana jest temperatura 80 stopni, start pompy 65 stopni, delta pompy 10 stopni (pierwotnie było 2). Moc pieca auto, podawanie pelletu było 0 ustawiłem na 6. Co zmienić żeby hulało jak trzeba? 

    Z góry dzięki za odpowiedź 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.