Skocz do zawartości

ptrq

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ptrq

  1. Witam Serdecznie.

    Mam chyba uszkodzony czujnik temperatury paleniska. Ciągle wyświetla wartość 27, obojętnie czy jest rozpalanie, praca czy wygaszanie. Przez to zdaje mi się mój kocioł chodzi albo na minimalnej mocy albo na maksymalnej. W ustawieniach też wartość się nie zmienia. ktoś wie co to za czujnik? Jutro spróbuję go wyciągnąć, może coś jest na nim napisane. 

    W tym ekranie gdzie jest podany nadmuch, podawanie i ta temperatura 27, na górze mam napis WYŁ. Według instrukcji tam jest podany aktualny stopień modulacji mocy i ten do którego dąży kocioł. Przejechałem przez ustawienia serwisowe, mam ustawione kontrola spalania: JEST. Może dlatego mam napis WYŁ, bo kontrola spalania włącza się od 120 stopni ? (tak jest w ustawieniach)

     

  2. Witam. Mam podłogówkę w mieszkaniu na poddaszu 60m2. Mam kuchnię z dużym salono-sypialnią razem jako jedno pomieszczenie (4 pętle) łazienkę i wiatrołap. Mam wyprowadzony przewód 4 żyłowy do termostatu w centralnej części salonu. Myślę jak sterować podłogówką. Jak miałbym założyć siłowniki, to tak, żeby zmniejszały przepływ a nie odcinały pętlę od obiegu. Mogę też zamontować zawór 3d sterowany z termostatu, tzn, na podłogę idzie 30 stopni, w pomieszczeniu jest założone 21 stopni, zawór się przymyka i podaje tylko 25 stopni na podłogę lub mniej. Można również zrobić sterowanie pompki, jak jest ciepło to się albo wyłącza albo przechodzi na bieg niżej. Już tyle tego jest, że miesza mi się w głowie po prostu. Nie chcę mieć sytuacji, że jak termostat wykryje dobrą temp to odetnie mi podłogę bo wtedy znowu będzie się długo nagrzewać. Jak to mądrze ugryźć? Okablowanie mam położone w razie W.

    W dniu 1.03.2018 o 07:35, MikiQ napisał:

    Kolego ja u siebie mam ogrzewanie podłogowe w całym domu. W kotłowni zamontowany zawór 3d sterujący całą instalacją. Wprawdzie dwa sezony walczyłem żeby wyregulowac dokładnie przepływy na każdej pętli ale teraz jest ok. Nie zakładał bym słowników na pętlę. Lepiej żeby pompa cały czas mielila wodę wtedy nie wychodzłodzisz tak betonu i nie będzie dyskomfortu.

     

    Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

    Tutaj kolega dobrze wykombinował, ale nie wiemy jaki ma piec, oraz jaką temperaturę ustawił na podłogę... @MikiQ powiesz coś więcej?

  3. Termostat steruje zaworem 4d, ale zawór utrzymuje minimalną temp 35 stopni.

    Ogrzewam tym mieszkanie 40m2 z grzejnikami, ale ja w nim nie mieszkam tylko 3 chłopów obcokrajowców. Dopiero teraz kapnąłem się, że te niby minimalne 35 stopni wychładza mi szybko kocioł jak zmierzylem w swoim domu temp grzejników. Nad tym mieszkaniem mam drugie 60m2, tam mam tylko podłogówke, ale można powiedzieć że nie chodzi (skończę wygrzewanie i ją wyłącze. Podłogówke mam wpietą do obwodu grzejników ale mam na niej głowicę z kapilarą i zawor który robi bajpas do utrzymania temp. Możliwe że będę musiał to przerobić...)

    Na ogrzewanie samych 40m2 grzejnikami i wody z obiegiem grzewczym 35-60 kociol wciąga mi 11-12kg pelletu na dobę.

  4. Tylko jak spadnie mi na kotle temp na 62 to mam na powrocie 10 mniej czyli 52. Przy 61 zaczyna się rozpalanie, zanim ruszy na dobre czasem spadnie do 58. W instrukcji kotła jest napisane o min powrocie 55stopni.

    Jeszcze zastanawiam się nad obnizeniem zasilania grzejników, bo teraz zawor 4d utrzymuje ciągle 35 stopni nawet jak termostat pokojowy się wyłącza. Myślałem żeby ustawić zakres 25-45.

    Czyli tego co mówisz, boiler jakby wychładza mi piec. Można coś na to poradzić? Coś dołożyć?


  5. Temat stary i pewnie dawno już rozwiązany. Taki kocioł elektryczny można kupić używany za 1500zł. Najdroższa rzecz w nim to zestaw grzałek za około 600zł. Często takie kotły wisiały w budynkach publicznych, i jak doprowadzono ogrzewanie miejskie to je demontowano.

     

    Ja natomiast mam inne pytanie. Mam taki kocioł w domu. Kocioł ma zestaw grzałek 12kW. Mam termostat pokojowy. Model: Kospel ekco.l1n - 12z, piec z 2009 roku, kupiłem go używany.

    Po krótce przypomnę jak kocioł działa. Ustawiona temperatura C.O to 45 stopni. Kocioł utrzymuje taką temperaturę w swoim układzie rur z jakąś tam histerezą. Kiedy termostat pokojowy poda sygnał, że w środku jest ciepło, to kocioł wyłącza grzałki a po jakimś czasie pompka przestaje działać. W taki sposób kocioł pobiera na 24h około 60kWh. 

    Sęk w tym, że jak kocioł nie grzeje i nie pompuje wody, to grzejniki robią się zimne i w pomieszczeniu jest po jakimś czasie odczucie zimna.

     

    Jak to zrobić, albo jaki sterownik dołożyć, żeby kocioł, kiedy termostat pokojowy poda info - jest ciepło, kocioł będzie miał ciągle włączoną pompkę ale będzie trzymał temp 30stopni (żeby nie wychładzać grzejników). Ma ktoś jakiś pomysł lub zrobił coś podobnego. Jestem elektrykiem, więc mogę to ogarnąć na przekaźnikach, stycznikach, ale może jest już gotowe rozwiązanie? Dołożenie drugiej płytki z takiego samego kotła ale z innymi nastawami?

  6. U mnie zapalarka padła chyba po 5 tysiącach rozpaleń.

    Ile razy kocioł zapala się wam na dobę?

    U mnie kocioł 24kW, 40m2 grzejniki, 60m2 podłoga, i narazie ją wygrzewam na 25stopniach ale wciąga teraz lekko ponad 20kg na dobę.

    Na samych 40m2 zapalał się około 14 razy na 24h i pobierał koło 11kg. Piec mam z flame control 2015 rok. Temp kotła 61-76. Obieg grzewczy 35-60 z histerezą 2 stopnie, cwu 45 histereza 10 stopni, 160 litrów 3 osoby. Jakby ktoś pytał czemu mam tak duży kocioł na tak małe m2, to od razu mówię, że kocioł kupiłem 4 letni w bardzo dobrej cenie od znajomego.

     

    Jak dla mnie to kotły powinny mieć już tak zaawansowany sterownik, który ograniczałby wychładzanie kotła do momentu aż się nagrzeje. Mam na myśli np, pompę cwu, która jeśli się włączy na temp kotła 61 stopni to powoduje to, że kocioł potem pali się dosyć długo zanim dobije cwu do 45. Jeszcze jedna sprawa, dzisiaj się bawiłem czujnikiem temp cyfrowym i na kotle pokazuje temp 78 stopni, na zasilaniu kotła 10 cm od obudowy na miedzianej rurce 68 stopni, a powrót 58 stopni. Trochę mnie to zmartwiło, bo to znaczy, że jak temp mi spada to mam niedogrzany powrót tak?

  7. Witam Serdecznie.

    Mam kocioł firmy ecovarm ecofire 24kW. Kocioł mam rok czasu, przedtem pracował u znajomego przez 4 lata grzejąc chyba z 200m2 jeśli dobrze pamiętam. 

    Mam ustawiony zakres temp kotła 61-76 C. CO 35-60 C, CWU 45 C Histereza 10 C.

    Kocioł odpala mi się 14-15 razy na dobę, i spala 11,7 kg pelletu. Pellet z trocin stolarskich. przy temp koło 2-3 stopnie na zewnątrz.

    Ogrzewam tym mieszkanie na parterze 40m2 w którym mam grzejniki + CWU 160litrów poziomy zbiornik z wężownicą. CWU na 3 osoby.

    Będę tym ogrzewał w następnym sezonie mieszkanie na poddaszu, 60m2 całość w podłogówce. Budynek mam wybudowany przed rokiem 1990, ściany z bloków szlakowych, okna Wymienione na 3 szybowe PCV, ocieplenie 10cm styropianu. 

    Pokojówka jest, czujnik pogody na zewnątrz jest. Poddasze ocieplone, wełną i zamknięte KG. 

    Zawór 4d mam zaraz na wyjściu dwóch rur z pieca. Działa jak w każdym piecu z mądrzejszym sterownikiem, jak pokojówka mu nie powie że jest zimno to utrzymuje ciągle 35 stopni z histerezą 2. Pod wyjście rur z zaworu na grzejniki na parterze, mam teraz podpięte rury z podłogówki na piętrze, oczywiście z dołożoną głowicą i kapilarą. 

     

    Czy moje spalanie jest w normie? Niby tak, ale czy da się mniej? Znajomy mówił mi, że jemu na 35m2 podłogi idzie 7kg peletu na dobę i w tym cwu na 2 osoby. Co można przestawić żeby jeszcze je zmniejszyć? Pompkę od CWU mam na 3 biegu, widziałem film na yt gdzie było tłumaczone, że jak woda szybko płynie to nie wychładza tak szybko kotła na powrocie. 

    Najgorzej jak CWU zacznie się grzać jak kocioł się rozpala przy 61 stopniach. Wtedy pali się 40min aż nagrzeje CWU i dobije do 76 na kotle. Czy moja ilość rozpaleń na dobę jest w normie? Oczywiście można to zmniejszyć, zmieniając zakres temperatur 50-75 ale co z tego jak pójdzie więcej pelletu na jedno rozpalenie, wyjdzie albo na to samo, albo gorzej.

    Zastanawiam się czy ustawienie np temp 70-75 nie zmniejszy zużycia paliwa. A może ustawić 60-70? Z tego co widziałem, mój kocioł nie ma opcji podtrzymania, żeby tlił się na najmniejszym ogniu przez całą dobę...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.