Skocz do zawartości

Qgoku

Nowy Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    220 m2, 120 m2 dom murowany z cegły, ocieplony styropianem 10 cm + 100 m2 szkielet drewniany, wełna 15 cm, styropian ryflowany 5 cm jako baza pod tynk akrylowy.
  • Instalacja
    Ogrzewanie grzejnikowe grzejnikami płytowymi Buderus, w częsci murowanej 12 sztuk, w części szkieletowej 7 sztuk. Wentylacja grawitacyjna.
  • Kocioł
    Buderus GB122i 15TH - 15 kW + zasobnik c.w.u. Buderusa 160 l

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Gdańsk

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Qgoku

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dziękuję, cały czas mam mieszane uczucia odnośnie, co do ustawień parametrów pieca. Instalator nie wysilał się specjalnie przy konfiguracji i piec do początku grudnia pracował na jego ustawieniach.Pracował w ten sposób, że przegrzewał, potem godzina, dwie przerwy, potem znowu szybkie podgrzewanie, kaloryfery gorące, od 8 maja br (data rozruchu tego kotła) prawie 4000 startów kotła i zacząłem szperać i szukać jakichś informacji jak to powinno wszystko być skonfigurowane, a przede wszystkim zasady pracy i kondensacji w kotłach kondensacyjnych. Od 2006 do maja br. miałem też Buderusa GB122 24 kW z ustawieniami zrobionymi przez instalatora i musiałem go zezłomować, wymieniłem w nim chyba wszystko + wkład kominowy przez wypalone uszczelki. Po intensywnym przestudiowaniu internetu wiem już, że piec był przewymiarowany, pewnie niezliczona ilość startów, przegrzane spaliny, masakrycznie wysokie rachunki w stosunku do tego, co widzę po krótkiej przygodzie z tym piecem. Niestety brak wiedzy, zaufanie do instalatora Buderusa kosztowało mnie bardzo dużo pieniędzy.
  2. Teres, bardzo dziękuję za jasne i konkretne odpowiedzi. Napisałeś, że trochę dużo, jeżeli chodzi o zużycie gazu, ile wg Twojej, chyba nie małej wiedzy i doświadczenia, powinno wynosić mniej więcej teoretycznie zużycie gazu dla takich warunków pogodowych. Te 16 m3 gazu wg przelicznika przekłada się na około 183kW energii na ogrzewanie i produkcję ciepłej wody, dla potrzeb dwóch gospodarstw rodzinnych (dwie oddzielne kuchnie). Nie umiem sobie tego policzyć czy to dużo, czy mało, ale warto mieć jakiś punkt odniesienia. Opis budynku opisany w moich ustawieniach, więc widoczny przy moim pseudonimie.
  3. Interesuje mnie konkretnie ustawienie w Dane kotła pkt 2 (mój podstawowy wpis): 2. Maks. moc cieplna (%) - czy ustawione w menu np. 60% dla tego parametru oznacza, że kocioł obniża maks. moc z 15kW na 9 kW), a co za tym idzie, że w dłuższym czasie kocioł będzie dochodził do wyrównania zadanej temperatury pomieszczenia, ale będzie pracował na niższej temperaturze bloku, co powinno przekładać się na większe wykorzystanie zjawiska kondensacji. Przy ustawieniu mocy cieplnej 60% od dwóch dni przy zewnętrznych temperaturach -2 do +2 stopnie udało mi się ustabilizować przy ogrzewaniu grzejnikowym temperaturę pomieszczeń na poziomie 21,5 do 22 stopnie, w menu diagnoza parametry rzeczywiste pracy kotła: rzecz. temperatura zasilania w granicach 43-46 stopni rzeczywista moc cieplna od 65-78 % i tutaj zachodzi kolejne pytanie czy tutaj wskazywany jest procent znamionowej mocy kotła, czy procent od ustawionej mocy kotła? Kocioł pracuje nieprzerwanie od 72 godzin, co też jest chyba tym zasadniczym celem dla kotłów kondensacyjnych. Ilość gazu zużytego od 9.12.2020 do 13.12.2020 64 m3, czyli około 16 m3 na dobę, co przy takich temperaturach przekładałoby się na miesięczny koszt gazu w granicach 1100 PLN. Reasumując, nigdzie nie znalazłem czytelnego opisu i informacji na temat zależności i hierarchiczności poszczególnych ustawień sterownika, głównie chodzi o odczytywane wartości procentowe w menu Diagnoza w menu serwisowym, czy te dane odnoszą się do wielkości z ustawień czy znamionowych.
  4. Ok, dziękuję za podpowiedź, faktycznie po wybraniu opcji temperatura zewnętrzna pojawiły się możliwości ustawienia temp. pocz. i końcowej. A czy w temacie ustawień mocy możesz coś podpowiedzieć?
  5. Buderus GB122i 15TH + RC310FA (rok prod. 2020) Czy ktoś z użytkowników ma doświadczenie w konfiguracji tego kotła ze sterownikiem RC310. Nie jestem serwisantem, specjalistą w dziedzinie ogrzewania, jestem zwykłym użytkownikiem, który przeglądając różne fora i szukając konfiguracji sterownika ma totalny mętlik w głowie, ponieważ w wielu wpisach widzę parametry, których nie ma w ustawieniach mojego sterownika. Np. przy ustawieniu temperatur widzę w niektórych wpisach temperaturę początkową i temperaturę końcową, ja takich parametrów w swoim sterowniku nie posiadam. Być może te dodatkowe nastawy wynikają z ustawień konfiguracyjnych całego systemu, takich jak sprzęgło hydrauliczne, solary, dodatkowe obiegi grzewcze z własnymi pompami. Mój system jest banalnie prosty, zestaw GB122i 15TH+RC310FA+czujnik pogodowy +zasobnik c.w.u 160 l z pompą cyrkulacyjną ciepłej wody włączoną na stałe na obiegu ciepłej wody. Pompa obiegowa C.O. to pompa kotła. Czy może mi ktoś wskazać konfigurację sterownika dla ogrzewania grzejnikowego, której używa w swoim zestawie i jest względnie zadowolony z komfortu cieplnego i zużycia gazu? Tak na prawdę interesują mnie następujące nastawy, które wydają się być kluczowe i jakie są zależności między tymi dwoma menu. W menu Ustaw Krzywą Grzewczą: 1. Temp. projektowa 2. Maks. temp. zasilania W menu Dane kotła: 1. Maks. temp. ogrzew 2. Maks. moc cieplna (%) (czy ustawione 60% oznacza, że piec obniża maks. moc z 15 na 9 kW) 3. Maks. moc podg. c.w.u. (%) 4. Górn. gran.- maks.temp.zas.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.