Dzień dobry
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich Forumowiczów. Śledzę i przeszukuję tematy już od jakiegoś czasu. Ciężko mi jednak znaleźć coś, co odpowiadałoby mojej koncepcji ogrzewania. Może po kolei:
Sytuacja
Dom ok. 350m2 w górach 410 m.n.p.m. blisko Ustroń, południowy stok. Częściowo podpiwniczony, parter plus użytkowe poddasze. Ściany cegła pełna 60cm do poziomu 1 piętra. Wyżej porotherm. Piwnice i fundamenty zaizolowane przeciwwilgociowo i cieplnie. Na ściany docelowo jeszcze 10cm styropianu. Dach również będzie odpowiednio izolowany. Generalny remont na etapie wkładania wieńca …
Funkcja
Agroturystyka – 10-12 osób w domu. W związku z tym 5 łazienek a w planach sauna w piwnicy też z natryskiem. Absolutnym wymogiem jest komfort gości (ciepła woda bez ograniczeń i ciepło w pomieszczeniach)
W związku funkcją w domu stale ktoś będzie.
Koncepcja wentylacji
Wymuszona z odzyskiem ciepła
ułożone 80mb rur gruntowego wymiennika ciepła
Dostępne źródła ciepła - wady i zalety
Gaz - jest w granicy działki – koszt przyłącza ok. 7tyś zł, brak konieczności budowy komina.
Odpady drzewne – są – tartak ok. 500m od nas do zbudowania komin, problem z dokładaniem do pieca, zabrudzenie pomieszczenia z centralami
Ekogroszek – też jest – w końcu to Śląsk Cieszyński – jak wyżej, ale przy kotle z podajnikiem komfort użytkowania prawie jak z gazem
Solary? – gmina nie przewiduje dopłat do źródeł odnawialnych i nie ma programu ograniczania niskiej emisji
GWC mam wyprowadzony w jednym z pomieszczeń piwnicy o wym. Dł.x szer.x wys. 4x3x3m. Tam też planowałem kotłownię i miejsce zamontowania central wentylacyjnych(innym wyjściem jest umieszczenie ich w szczycie budynku). W związku z tym, że i tak musimy rozprowadzić kanały wentylacyjne po domu to pomyślałem, że dodając nagrzewnicę do centrali miałbym załatwioną kwestię ogrzewania. Wiem jednak, że ogrzewanie powietrzne sprawdza się raczej w konstrukcjach domów o małej pojemności cieplnej a ten warunek to spełnia jedynie nasze poddasze. Parter chciałem ogrzewać podłogówką, która z kolei w związku z drewnianymi stropami byłaby problematyczna na poddaszu. Łazienki pewnie z jakimiś matami grzejnymi elektrycznymi…
Do tego dochodzi kominek w salonie – już wiem, że raczej odpuszczę płaszcz wodny, ale może warto połączyć go z systemem wentylacji i rozprowadzać ciepłe powietrze?
Dużo dobrego naczytałem się o zasobnikach ACV smart. Raczej też przy tej ilości zużywanej wody użytkowej solary wydają się dobrą inwestycją…
Jak to wszystko sensownie połączyć nie bankrutując? Czy ktoś z Szanownych użytkuje bądź realizował podobny system? Coś wyrzucić coś dodać? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.