Skocz do zawartości

krzysiu21

Nowy Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia krzysiu21

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Trochę odświeżę temat. Mam okazję kupić bufor od znajomego handlującego takim towarem. Mogę kupić bufor 800l z nierdzewki 1.4571 (316 Ti) z wężownicą. Wężownica oczywiście z nierdzewki przy ściankach zewn. 3 kręgi na dole, pionowa rurka i 10-11 kręgów wyżej. Fi ok 3cm ale to jeszcze sprawdzę. Przy mnie był otwierany i był minimalny nalot rdzy przy samym dnie. Wyżej jak nowy. Po lekkim przemyciu nie było śladu rdzy. Firmy nie znam ale wnioskując po tabliczce znamionowej to jest moim zdaniem dobrze. Przesyłam zdjęcia, dajcie znać co myślicie. Cena 2800zł W sobotę przywiezie bojler viessmann 350l w nierdzewce, 2 wężownice. Jakiś nowszy z panelem? Cena 4000zł
  2. Dzięki za filmik @robert1991 krótko zwięźle i na temat. Wychodzi na to, że wymiana kotła będzie za 2 lata. Jest na co odkładać. Kocioł, pompy, komin, bojler, bufor itd. Wiem, że im więcej instalacji tym więcej strat ciepła. Dokładać do kotła na pellet codziennie nie trzeba ale trzeba brać pod uwagę również wygodę. W moim przypadku lepiej będzie przejść kilka metrów do gospodarczego niż schodzić mocno zgarbionym do piwnicy z workiem pelletu.
  3. @Gonzo19 komentarz trochę mało wnosi informacji. Dodam do wcześniejszej wiadomości, bo zapomniałem o tym. Przed przerwą w grzaniu wszystko było ok. Ciepłej wody było dużo i nawet po 2 dniach można było umyć ręce ciepłą wodą.
  4. @Kordjano w jakiej cenie jest ta czeska kombinacja? Gdybym zdecydował się za wszelką cenę na kocioł pellet+drewno to muszę zainwestować w bufor. Jakiej wielkości? Słyszałem, że robią instalacje z dwoma kotłami. Jeden jest 5 klasy a drugi to już niekoniecznie. Można prosić o jakiś link gdzie jest wyjaśnione czym różni się bufor, wymiennik, sprzęgło? Abym był pewien co muszę mieć. Przy okazji chciałbym poradzić się Was w sprawie problemu w mojej instalacji cwu. W kupionym domu jest piec, w którym było regularnie palone przez poprzednich właścicieli. Po zakupie sam przepalałem od czasu do czasu, na dworze wiosna. Od lata nie było palone, instalacja c.o. została częściowo rozbudowana, w tym czasie nie było zbiornika wyrównawczego. Po zamontowaniu wszystkiego okazuje się, że w bojlerze jest bardzo mało ciepłej wody. Zawory zasilające nad piecem mam otwarte na ok 50% Zawór do bojlera całkowicie otwarty. Po rozpaleniu na powrocie z bojlera najszybciej czuć ciepło więc (prawdopodobnie) wężownica jest drożna. Po około godzinie gdy puszczam ciepłą wodę w kranie. Zaczyna coś ciepłego lecieć ale po wylaniu ok 5l z ciepłej robi się letnia. Gdy na piecu mam 80st to jest podobnie. Najpierw wrzątek potem ciepła. Nie wiem ile zbiornik ma pojemności. Ma ok 1,5m dł i ok 60 cm śr. Poziomy w piance. Od góry zasilanie z pieca i zasilanie do kranu. Z dołu po drugiej stronie powrót do pieca i zasilanie wodą z sieci.
  5. Wychodzi na to, że są jakieś sposoby by mieć kocioł na 2 paliwa. Atmos poszedł w połączenie dwóch kotłów w jednej obudowie. Ta opcja dosyć droga ale zgodna z literą prawa, lub dobrze je obeszli. W innym przypadku najlepiej zadzwonić do producenta i dać mu się wypowiedzieć w sprawie "dopuszczony na dwa paliwa do użytkowania i montazu zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami m.in Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości z dnia 21 lutego 2019." Najlepiej byłoby też zadzwonić do kogoś z Programu Czyste Powietrze i dopytać jak to jest z ich strony. Słyszałem o buforze przy pompie ciepła, ale nie zastanawiałem się nawet o takim zastosowaniu przy kotle na pellet. Czym się różni bufor od wymiennika ciepła (bojler)? W zamiarze miałem zamontować wymiennik ciepła. Na stronie ciepła właściwego pisze o 90l Znajomi mówią, że przyjmuje się ok 50l na osobę. Jest nas 3 więc powinno być 150l Myślałem jednak nad pójściem jeszcze dalej i zamontowaniu 350l Jedni mówili, że to za dużo inni wzruszali ramionami. Jeśli wybiorę duży wymiennik to bufor jest zbędny? W instalacji c.o. Dając bufor między kotłem a grzejnikiem muszę montować dodatkową pompkę?
  6. Nie mam twardego limitu jaki trzeba przeznaczyć na sam kocioł. 10.000 to raczej kwota gdzie można stawiać jakieś wymagania i oczekiwać jakości. Jeśli będzie 15.000 to trzeba tyle dać. Jenak jakość idzie w parze z ceną. Lecz cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Co do kotła na pellet i drewno to też takie informacje posiadałem. Wchodząc trochę w temat można natknąć się na inne informacje: https://tanieogrzewanie.pl/kociol-zgazowujacy-drewno-holzgaz-sigma-20kw https://tanieogrzewanie.pl/pl/p/Kociol-c.o-piec-na-drewno-i-pellet-kombi-Magna-20-kW/687 https://allegro.pl/oferta/atmos-dc18sp-20-kw-kociol-kombi-drewno-i-pellet-7531127421
  7. Witam, Stoję przed ważnym wyborem zakupu kotła. Jeśli budżet na to pozwoli to zakup będzie w przyszłym roku. Czytałem różne tematy na forum i widzę, że podchodzicie do tematu zawodowo, więc postaram się wszystko dobrze opisać. Kupiłem dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Dom na parterze ma ok 75mkw. Ok. w 1/3 jest podpiwniczony. Obecnie jest ocieplony styropianem 10cm z zewnątrz. Kiedyś może będzie więcej ale to jeszcze długo, długo. Na poddaszu mam obecnie 12cm wełny knauf 0032 między krokwie. Dam jeszcze 20cm 0032. Podłoga na parterze, jeśli dobrze pamiętam starego właściciela ma 5cm styropianu pod wylewką. Okna wszędzie plastikowe dwu szybowe. Na poddasze będą dodatkowo 3 okna dachowe trzyszybowe plastikowe wielokomorowe z mikro wentylacją. W domu w każdym z pokoi jest grzejnik aluminiowy + jeden łazienkowy stalowy. Instalacja w miedzi. Będzie rozbudowana na poddaszu na kitexie. Obecnie instalacja wychodząca z pieca i powrót do pieca jest rozdzielona na 3 "strefy" do grzejników aluminiowych, 1 do grzejnika łazienkowego i 1 do bojlera. Każda z 5 stref ma zawór na zasilaniu i powrocie. Wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie i nie trzeba zmieniać. Planuję kocioł zamontować w pomieszczeniu gospodarczym. Mam 190cm i muszę prawie na kolanach schodzić do piwnicy. Sama piwnica ma ok 2m ale jest bardzo specyficzne zejście do niej. Niewiele da się z tym zrobić. Teraz mam 30 lat i nie ma źle ale za kolejne 30 lat niewiele się zdeptam i schodzenie do piwnicy już nie będzie takie jak teraz. Obecnie jest tam poziomy bojler. Oczywiście wraz z nowym kotłem będzie nowy bojler. Z informacji wiem, że lepszy pionowy. Mam znajomego, który handluje takimi z nierdzewki. 350l jak zagrzeje to na cały dzień wystarczy. Bojler planuję zostawić w piwnicy. Samodzielny przekop do gospodarczego z solidną izolacją. Tak by zimą nie było śladu na śniegu. Pomocny powinien być link: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/9ry3 Myślę nad pelletem z dodatkowym rusztem ponieważ mam sporo suchego drewna, prócz tego mam możliwość od czasu do czasu tanio kupić zniszczone ale nowe palety fumigowane. Radzę się Was ponieważ mało kto ma kocioł na pellet. Właściciele kierowali się różnymi wymogami. Wiem, że jest to drogi zakup, ale chcę być w gronie zadowolonych użytkowników i cieszyć się kotłem przez lata. Mieszkam na północy śląska. Może dobrzy są lokalni producenci kotłów. Jak się uporam z remontem domu i będę się nudzić być może pochylę się nad tematem samodzielnej produkcji pelletu. To chyba wszystko co może mieć wpływ na wybór kotła i na wasze odpowiedzi. Jak coś to proszę pytać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.