Witam,
Proszę o poradę odnośnie schematu instalacji C.O.
Instalacja same C.O. bez C.W.U. Kocioł RED (Heiztechnik) EKO GL 15 kW (5-15kW) ze sterownikiem ht 700. W całej instalacji chodzi o to, że ma zasilać dwa budynki. Jeden ten w którym będzie kotłownia od teraz, jest to stary budynek, nie ocieplony, stare okna. Pan który w nim pracuje to zmarźluch. Drugi budynek jest po remoncie, docieplony wymienione okna, lecz na razie nie będzie on podłączany, instalacja ma być przygotowana na ewentualne podłączenie, nie wiem jakie dokładnie będzie miał zapotrzebowanie na ciepło ale nie większe niż 5000-7000 W.
Zastanawiam się nad wysterowaniem tego układu. Na zabezpieczenie powrotu będzie pompa przewałowa podłączona pod sterownik (wystarczy zwykła alpha1 25-40?) Na poszczególne obiegi musimy dać zawory mieszające i czujnik pogodowy (po prostu takie widzimisię inwestora, mają być i już). Chciałem to zrobić tak żeby w chwili obecnej na ten pierwszy stary budynek wstawić zawór 3d bez siłownika, zamknąć go żeby pompa podawała na grzejniki czynnik jak na wyjściu z kotła i regulować głowicami na grzejnikach (ze względu na brak dociepleń i preferencje odnośnie ciepła osoby użytkującej). Na drugi obieg wstawić zawór z siłownikiem podpiętym pod sterownik ale zarówno jego jak i czujnika temp zewnętrznej narazie nie uaktywniać w sterowniku. W przyszłości gdy podłączą drugi budynek uaktywnić pogodówkę, i siłownik. Gdyby docieplili ten stary to dokupić moduł rozszerzający do sterownika i siłownik na zawór 3d tak żeby wszystkim zajęła się automatyka.
Dla mnie osobiście najwygodniej było by wstawić jedną mocniejszą pompę na C.O. przygotować same króćce na drugi budynek i później regulować temperaturę głowicami termostatycznymi. No ale tak się szefowie dogadali i tak ma być.
Jeszcze takie pytanie, jak jest w końcu z filtrami przed pompami. Czy obecnie kiedy pompy montuje się na zasileniu nie lepiej jest wstawić filtr na powrocie zamiast bezpośrednio przed pompa?