
latonio
Forumowicz-
Postów
40 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Forum
Wydarzenia
Blogi
Artykuły
Treść opublikowana przez latonio
-
Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady
latonio odpowiedział(a) na energotop temat w Kotły z podajnikiem
Hehehe. Za chwilę ktoś zalicytuje 150 kg/doba, a w stopce Co ogrzewasz ? Hala magazynowa. ? -
Tylko nie styropianem. Ociepl wełną skalną. Ja tak zrobiłem ze swoim kominem. Wysokość ocieplenia 3,16 m. Wełna 50 mm i 70mm. Za całość z klejem i pianką montażową wyszło ok 2 i pół stówki i 1,5 godziny roboty. Po świętach sprawdziłem komin i tam, gdzie do tej pory odkładały się twarde frędzle z sadzy, jest tylko suchutki pyłek.
-
Dzięki. Wysłane z mojego Nokia 7.1 przy użyciu Tapatalka
-
Czyli ustawiając w sterowniku temp cwu 48 stopni, pompka działa do momentu, gdy dobije do tych 48 i się wyłącza. Tak to działa? Wysłane z mojego Nokia 7.1 przy użyciu Tapatalka
-
Panowie. Nie daje mi spokoju jeszcze jedna sprawa. Co zrobić, by woda cwu, w okresie, gdy trzeba będzie popędzić trochę kocioł, nie była zbyt gorąca? By nie przekraczała przykładowo 50 stopni.
-
Witajcie ponownie Forumowicze. Najpierw pragnę przeprosić Jockeya za przekręcenie nicka. Przepraszam kolegę. Druga, to prośba o podpowiedź co do średnicy rur. Czy tak, jak pisałem 5/4", bo takie jest zasilanie i powrót w kotle ( według części forumowiczów tak ma być), czy 1" ze względu na przepustowość zaworu dla mojej instalacji. A, może 5/4 na krótkim obiegu, a dalej 1". Co o tym myślicie? Czy ewentualnie zawór czterodrogowy 5/4" będzie też dobrym rozwiązaniem?
-
Bardzo dziękuję Wam za pomoc. Pozdrawiam.
-
A, jarzę.
-
@hajtaler428 nie bardzo kumam. Najmniejsza za duża więc nie ma problemu.
-
Wiadomo, że fajnie było by mieć taniej. Ale przede wszystkim ma być dobrze i trwale. Właśnie ten pierwszy schemat jest dla mnie tym, który pewnie zrealizuję. Tylko jeszcze nurtują mnie dwie sprawy. Pierwsza to przekrój rur na przerabianym odcinku instalacji, by grał z resztą. 1" czy 5/4". Według Afriso zawór czterodrogowy do mojej instalacji powinien być jednocalowy, bo 5/4 ma za duży przepływ. Druga sprawa, to pompy. Chciałbym niezbyt drogie i w miarę energooszczędne ale też dobrane do instalacji w kwestii wydajności.
-
Też się tego obawiam.
-
No i full opcja skama 13 to ok 8450, Technixa 15 - 8350, a Maliny (coś jak Technix) ok 8200. Z Ardeo ok8600 ale nie wiem, czy w podstawie czy full. Wstępnie już rozmawiałem i infolinią Sekom i Pieklorzem.
-
No właśnie jeszcze rozważam różne opcje. Zastanawiam się tylko na zapalarką. Czy jest sens.
-
Ten jest brany pod uwagę, jako pierwszy.
-
Nie uwzględniłem podłogówki, bo jej nie mam i schemat jest odwrócony na lewą stronę od kotła, bo u mnie tak by było. Pytanie. Czy to u mnie może zadziałać, bo nie ukrywam jest to o wiele tańsza instalacja od pierwszej wersji.
-
Jeszcze jeden schemat instalacji zaczerpnięty od Jockera z zastosowaniem zaworu mieszającego 3d termostatycznego. Jest tylko jeden szkopuł. Nie mam możliwości założenia zaworów termostatycznych na grzejniki.
-
Jak już pisałem Sekom ma trzy kotły, które mnie interesują. Bardziej zależy mi na pomocy w doborze mocy no i rodzaju palnika.
-
Witam Forumowicze. W przyszłym roku planuję wymianę mojego wysłużonego kopciucha Zębiec 14 kW na inny kocioł. Chodził mi po głowie jakiś DS ale biorę też pod uwagę ekogroszek. W kalkulatorze, na jednej ze stron obliczyło mi ogrzewanie powierzchni mieszkalnej na 16 KW, a z podpiwniczeniem zawierającym garaż, 20KW. Reszta przedstawia się następująco.: Dom połowa lat 70-tych, ok 100m2 (parter, wys. 2,70 m) , poddasze nieużytkowe (nieogrzewane), podpiwniczenie z garażem, wysokość 2-2,10 ogrzewane 50% powierzchni. Dom nieocieplony. Stara, prymitywna i bez bajerów, otwarta instalacja grawitacyjna, grzejniki żeliwne 83 szt. W garażu dwie dwumetrowe ożebrowane rury fi 80. Bojler 100 l. Pojemność instalacji ok 450-500 l. Komin ceglany 18x18 ok 8-9 m. Do jednej ze ścian dobudowany jest inny budynek. Stary Zębiec 14 kW dawał sobie dobrze radę z ogrzaniem domu nawet w mrozy rzędu 25-30 stopni C. W obecnych warunkach pogodowych, jest chyba trochę przewymiarowany. Mam na oku Skampa , Technixa od Sekom oraz Malinę na palniku SV200. A może coś na Ardeo? Klaster od Sekoma? A, może coś innego? Mam do Was gorące pytanie. Jaki kocioł i jakiej mocy polecacie? Czy 13-15 kW wystarczy? Czy może jednak 19 kW. Będę wdzięczny za każdą sugestię.
-
Ok. Dzięki za sugestie. Mój błąd z powrotem. Na brudno miałem ok, ale nie czytelnie. Naczynko tak mam, jak w sugestii hajtaler428. Z przelewem i odpowietrzeniem. Może podpowiecie jeszcze, jakiej średnicy rur użyć, by to z grubsza zgrać z resztą instalacji z rurami dwu i jednocalowymi?
-
Witam szanownych forumowiczów. Po sezonie grzewczym zamierzam zmienić kopciucha na "zdrowszy" kociołek i przy okazji lekko przerobić starą grawitacyjną, opartą na żeliwnych żeberkach i grubych rurach instalację. Zmiany, póki co, w najbliższej okolicy kotła. Czy instalacja pokazana na schemacie jest dobrze zaprojektowana? Coś do wymiany, zmiany? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.
-
Czujnik temperatury powrotu T3, możliwie najbliżej przyłącza kotła. Czujnik zasilania T2, w pewnej odległości za zaworem czterodrogowym, by mierzył wymieszaną (ustabilizowaną) wodę.
-
Słabo wygląda też wielkość komory zasypowej. Ciekaw jestem, na ile wystarcza jeden zasyp w takiej 13-stce? Ogólnie jestem zainteresowany min tym kociołkiem.
-
@EdmundZ. Możesz zdradzić, jaki metraż ogrzewasz tą Czternastką?
-
No, to napisz coś więcej. Wrzuć filmik. Jeśli czytałeś ten temat, to wiesz, że wszyscy wręcz łakną wiadomości na temat tego pieca.