Skocz do zawartości

MiloszW

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez MiloszW

  1. Według mnie to efekt złego przeważenia pelletu. 1300g wydaje mi się za mało. Ja przy tej samym kotle i zasobniku uzyskuje niezależnie od dotychczas stosowanego pelletu wymuszając pracę podajnika uzyskuje nie mniej niż 2000g/6min. To ma bezpośrednio wpływ na wyliczone czasy podawania. U mnie przy 100% to 10.2 a Ciebie to aż 71 pewnie to czas wyrażony w [s].
  2. Mam pytanie do użytkowników kotłów z sondą lambdą czy ma ktoś wiedzę jakie realnie przynosi zyski w spalaniu opału? Przy obecnej cenie opału może warto doposażyć kocioł? Przy okazji może ktoś z posiadaczy da jakieś namiary jaki to typ sondy Denso dla sterownika v13? https://www.nbe-shop.dk/index.php/lambda-sonde-12v.html?___store=us&___from_store=gb Od producenta jak to bywa cena wysoka patrząc na ceny tego typu sond są w przedziale 100-500PLN
  3. Pogodówka 1 (grzejniki) ma przypisane wartości ale nie mam mieszacza w tym obiegu i działa tylko temp graniczna OFF dla tego obiegu. Pokrywa się z temp zatrzymania kotła w ustawieniach kotła. Niektórzy kombinują mocą kotła aby uzyskać niższa temp w obiegu bez mieszacza ale pewnie ciężko trafić aby był komfort w każdych warunkach zew. I czy to dobre dla kotła/palnika? Osobiście w temp zew powyżej zera włączam harmonogram pracy kotła i robię mu przestoje np. Od 10 do 12 w tej chwili. Tylko tyle ponieważ żona z małymi dziećmi stale jest w domu. Gdy jest jeszcze cieplej przerwy wydłużam lub przepalam tylko w nocy w okresie przejściowym. Daje to największe oszczędności opału. Podtrzymanie Tkotla przez kilka godzin z minimalną mocą jest mniej efektywne jak przerwa i później praca 1-2h z dużą mocą aby znów rozgrzać instalację. Kocioł jest dobrze zaizolowany i nie traci szybko temp własnej. W harmonogramie możesz też ustawić obniżoną temp kotła ale jak czytałeś wątek zysk z tego znikomy. A zbyt niskie ustawienie może spowodować problemy ze zbyt niską Tpowrótu z instalacji a przy zaworze 3d zabezpieczającym Tpowrotu kotła pewnie pojawią się niedostatki mocy przekazywanej instalacji CO. Osobiście cały rok Tkotla u mnie to 70*C
  4. Napiszę jak ja to robię kocioł ma temp zatrzymania od Tzew np z www u mnie >16*C = OFF, start z histerezą 1K czyli przy 15*C znów ON i to jest priorytet dla pracy kotła. Dodatkowo jeśli dasz czujnik Twew. ale musi być to dedykowany wi-fi lub po przewodzie NTC to będziesz mógł korygować Tco przez mieszacz 3D. Zatem chce mieć w domu 22*C ustawiasz np 20*Cwew=60*C Tco 100%moc, 21*Cwew = 55*C Tco 100%moc, 22*C = 50*C Tco 100%moc, 22,5*C = 40*C Tco 100%moc, 23*C = 20*C Tco 0%moc to też spowoduje wyłączenie kotła i jest przydatne w dni zimne lecz słoneczne.
  5. @BST "trzeba brać pod uwagę odległość od stacji pomiarowej czy lokalność warunków pogodowych." Myślę, że oba te czynniki u mnie zadziały na niekorzyść tego rozwiązania. Twew u mnie to NTC10K w wersji 103AT tego typu czujnik pozwala precyzyjnie mierzyć temp w pomieszczeniu i regulować nim temp w obiegu poprzez zawór mieszający. Ale przy grzejnikach to nie będzie Ci potrzebne jeśli masz na nich zawory termostatyczne. U Ciebie pewni wystarczy zastosować termostat pomieszczeniowy podłączony pod K1. Po przekroczeniu temp zadanej w pomieszczeniu wygasi palnik i wznowi jego pracę gdy temp spadnie. Byle nie robił to zbyt często na dobę. Mam sterownik V13 i bez modułu rozszerzeń obsługuję schemat z 2 grupami pompowymi (dwa obiegi grzewcze grzejniki i podłoga) w tym jedna z mieszaczem bez solarów. Sprawdź ile masz wyjść w V16 ale z tego co pamiętam jest ich jeszcze więcej.
  6. Witam użytkuje BS+ od 2 lat i już trochę go poznałem. Co do przepływomierza na powrocie kotła faktycznie jest zbędny sam go nie mam. Wydaje mi się, że w połączeniu z czujnikami Tkotła i T3 (powrotu) służy do zliczania energii cieplenej (taki ciepłomierz). Co do ustawień zarówno krzywą grzewczą zależną od Tzew jak i Twew najlepiej dobierzesz sam metodą prób i błędów a to przez to że każdy budynek jest inny. Osobiście po roku użytkowania Tzew przeszedłem na sterowanie Twew dla obiegu podłogówki (układ otwarty parteru) gwarantuje to może trochę niższe spalanie ale główną zaletą jest stabilna stałą temperatura niezależnie od warunków zewnętrznych. W mroźny bez wietrzny ale słoneczny dzień zdarzały się przegrzewy a za to w ciepły ale deszczowy i wietrzny bywało chłodnawo przy sterowaniu Tzew (zarówno sterowanie z www jak i własny czujnik na elewacji). @BSplus To nie koniecznie ustawienia, sprawdź jakoś spalanego pelletu sam w tym roku mam pełno spieków "zaufany" produkt mnie zawiódł. Przez ciężkie czasy jakoś pogorszyła się tragicznie. Obecnie widać zdecydowaną poprawę na rynku i nauczka dla mnie jest taka aby nie popadać w panikę i nie towarować się na całą zimę na raz.
  7. Witam wszystkich, mam pytanie czy można podłączyć pompę cyrkulacyjną cwu do BS+ tak aby mogła pracować z harmonogramem i załączać ją np na 1min co 15min?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.