Skocz do zawartości

DawidC

Forumowicz
  • Postów

    38
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez DawidC

  1. Tak, tylko że miliony gospodarstw palą węglem, wierzcie że Państwo musi zapewnić węgiel, jakikolwiek. Mam wrażenie że myślenie ludzi jest zacofane..

    Nie obrażając nikogo ale to przykre.

    Tez nie mam zamiaru kupować węgla za horendalne pieniądze. W maju 2021 Sambudrol ekodesign brałem za 950, dziś za 1999zl. Będę musiał. Dziękuję.

  2. Nie kupujcie będzie tylko taniej.

    Kolega wróży. Owszem, uwzględniając inflację i wojnę nie będzie taniej ale w perspektywie kilku miesięcy wg. moich informacji nie wzdrozeje niż w tym okresie, ale przyznaję że jest to obarczone r. prawdopodobieństwa (niedużym)

    Wasza decyzja, popyt napędza podaż. 

    Wrócimy do śmieciuchow i palenia worków z pod zlewu, mebli i kaloszy..

  3. Ludzie nie panikujcie. Dzięki waszej panice ceny lecą w górę jak opętane.  

    Wiem że niektórzy potrzebują opału na JUŻ. ale śmiem domniemać że ceny spadną w okresie wiosna/lato. Sytuacja się ustabilizuje.

    Wiemy że jest wojna i Państwo che się odciąć od ruskiego węgla którego jest 80proc. dla odbiorców indywidualnych. Ale trwa dywersyfikacja zasobów i powinniśmy odczekać tzw "boom" na węgiel i paliwa.

    • Zgadzam się 1
  4. Wziąłem Płomień 29 1t na początku grudnia naa próbę i tak:W

    Węgiel w worku bardzo wilgotny, powiedziałbym że mokry..

    W wymienniku ciemno i brudno, gruby nalot. Raz na tydzień czyszczę.

    Ale pali sie dobrze i popiołu wg mnie mało, na spalone 150 kg jest kuweta z pieca. Nie ważyłem.

     

    Planuję kupić teraz JOWISZA , jest za 750zł/t +50zł transport Poczta Polska. Polecacie w tej cenie czy nie warto i wziąć coś lepszego np OGIEŃ PREMIUM 27 za 900zł ?

     

  5. 3 godziny temu, mironw napisał:

    A gdzie zawór do zdławienia pompy kotłowej?

    A jak zdławię pompę kotłową zaworem, to również i powrót z grzejników do pieca.  narazie jest ok. zmniejszam obroty pompy bo dałem jednak wilo na kotłową, a stare leszno poszło pchać cwu.

    Znajomy mi powiedział że w Lazarach jest jakaś pompa za piecem na elastycznym wężu, podobno obiegu pieca

  6. Instalacja przerobiona wg Państwa wytycznych.

    Za 4D w obiegu grzejnikowym na zasilaniu jest teraz w kolejnosci: filtr, pompa , zawor zwrotny, zawor kulowy.

    Za 4D w obiegu pieca na powrocie jest pompa i zawor zwrotny.

    Narazie cieżko coś powiedzieć o pracy pieca bo sie jeszcze nie ustabilozowało wszystko.

    Co zauwazyłem to że gdy włącza sie pompa kotłowa to rosnie temp zasilenia obwodu CO(zawor 4D wtedy otwarty w ok 40-60%)Mysle ze to dlatego ze pompa kotlowa zasysa rownież powrót grzejników przez 4D i powoduje to wiekszy szybszy przepływ przez obieg grzejnikowy i zasysanie zasilania z pieca przez 4d. Wie ktoś czy zdarza sie takie cos?

     

    IMG_20210102_155329~2.jpg

  7. Mironw, tak też to przerobie, dokładnie wg twoich wskazówek. Niestety trochę jest więcej kombinowania bo pompa nie zmieści się nad 4D, bo tam już są rury CO pod sufitem piwnicy. Muszę dać 4D niżej.  no ale to już niestety mój problem i jakoś go muszę ugryźć. 
    W tej chwili 4D jest na ok 25% i dosyć to wygląda, na piecu stabilnie, w domu ok 23stC. Bo gdy był otwarty na ok 90% to w domu powyżej 25 stopni, i rosło.

    Screenshot_20201211-094158.png

    A mam pytanie dotyczące temperatury podajnika
    Wcześniej miałem czujnik przysunięty bliżej kotła (na niebiesko), jakby na rurze w której jest ślimak i przez ok 1,5 miesiąca temperatura była od 40-60 stC. Tydzień temu zdarzyło się że podskoczyło do 70stC (nie wiem za bardzo dlaczego, ale podejrzewam że przez zbyt mocny "dodmuch gdy podaje" przy czuwaniu) i wypchnęło żar i piec zgasł. Przesunąłem czujnik ok 10cm((na zielono)przykleiłem na srebrną taśmę przylgowo), ale to nadal nie jest miejsce, które przeznaczyli pod czujnik ((na czerwono)jest przyspawana tuleja o średnicy wewnętrznej ok 1,5cm, a czujnik ma średnicę ok 0,5cm, więc gdy jest on tam włożony to nie przylega dobrze i uznałem że nie będzie tam dobrze odbierał ciepła).
    W tej chwili jest w zielonym miejscu i temp wynosi 43stC. Czy to dużo czy mało? Czy nie przejmować się tym.

    aa.png

  8. 7 minut temu, Oldek napisał:

    To już herezja, wyłączyć PID i pracować na dwustanie zeby ustabilizować pracę kotła. Temat jest prosty jak dupczenie, pompa CO na zasilaniu za zaworem 4D, jeśli rury na powrocie z 4D mają odpowiednią średnice, to może pompa na powrocie z 4D będzie zbędna. Ale pompa jest tam potrzebna żeby skzp prowadził kocioł ustabilizowanie.

    Rury to cu 28, taki odpowiednik 1 cala.  Tylko czy lepiej dać pompe na powrocie z 4d czy na "ostatecznym" powrocie ?  Wtedy zbierała by wode tez z obwodu cwu. A na cwu juz jest pompa na zasilaniu. Niby proste ale co innego jak sie robi od nowa wszystko a co innego jak sie człowiek wkleja w stara instalacje

  9. Ok, dzieki za zainteresowanie. 

    2 godziny temu, nightwatch napisał:

    proponuję autorowi tematu najpierw wyłączyć PID w sterowniku i spróbować go używać w trybie dwustanowym z ręcznymi ustawieniami. Wtedy powinno wyjść czy nadal jest problem z niestabilną pracą, a jeśli będzie jakiś problem to łatwiej będzie ustalić co wywołuje niestabilność. Bo na razie to chyba za dużo tych hipotez i możliwości - zmiany są kosztowne więc lepiej nie zgadywać. Sterowanie PID ma problem ze stabilnością jeśli instalacja jest inna niż przewidział producent.

    PS i czy jest termostat pokojowy używany? Jeśli tak to też moze PIDa rozkładać.

    No i nieszczęsny zawór 4d - on zdaje się ma siłownik regulowany przez sterownik pieca? Tu też bym odłączył tego pacjenta, ustaw zawór 4d tak żeby mieć pożadaną temperaturę wody na grzejnikach i zostaw w tej pozycji. Jedna potencjalna przyczyna zamieszania mniej. 
    No i po tych zmianach spróbuj wyregulować spalanie i obserwuj czy nadal coś jest niestabilnie. 

     

    Zrobię jak mówisz, bo i tak nie planuje tego przerabiać w zimę. 4d z siłownikiem  podłączonym do sterownika. Nie ma termostatu tylko regulacja temperatury pokojowej wg wskazań czujnika temperatury.

  10. Zawór rtl jest za grzejnikiem a przed podlogówką, nie przed grzejnikiem.  Ten układ działa, podłoga ciepła, grzejniki też ciepłe i tyle. Nie zamierzam tego w jakikolwiek zmieniać. I moze jest tak ze jeśli coś jest głupie ale działa to wcale nie jest głupie. A poza tym to czy to takie ważne w moim temacie? 

    Nie mniej piec grzał, w domu jest ciepło. Gdybym nie miał pojęcia żadnego o tej instalacji to pewnie nigdy by ten temat nie powstał a piec dalej chodziłby z pompą przed 4D. ( Gdzieś na forum czytałem że taka pompa może być przed 4D w instalacji z piecem gazowym, czy to prawda?) Ale dziękuję za wytkniecie błędów i organoleptycznie udowodniono że lepiej to bedzie działało z pompą za 4d na grzejniki.

    10 godzin temu, mironw napisał:

    to zależy też od zapotrzebowania domu na ciepło , ocieplenie , jaką musi trzymać Pan temperature na CO ?  bez pompy kotłowej będzie trudno utrzymać temp. powrotu , no chyba że pompa CWU będzie chodziła cały czas

     

    tak jak mówiłem  nawet w miejscu napisu -  powrót  z 4D , tylko jeszcze ZZ za pompą 

    Dziękuję za jasne odpowiedzi. Właściwie ok 48 stopni przy -1 na dworze.  

    Poprostu musze to przerobić i tyle. Taki układ mimo moich chęci sie nie sprawdza. No nie popełnia błędów tylko ten kto nic nie robi.

  11. Przyznaje że ma to sens i tak to wygląda na wykresach.

    Fakt ze nigdy zawor 4D sie nie otworzył na 100% bo blokuje go na 90% a tez nigdy na 70% nie był otwarty wiec cyrkulacja jest na grzejnikach i nie ma wychłodzonego zładu . Ale może tez chodzi o opory jakie stawiają grzejniki. I większość wody idzie na powrót a na grzejniki mniej mimo duzego otwarcia 4D. Dobrze myslę?

     

    A gdybym tylko i wyłącznie przeniósł pompę i liczył tylko na grawitację na małym obiegu (jak na rysunku poniżej) moze by zadziałało. Gdyby jednak nie to ciąć powrót i dac pompe na powrocie. Czy pompa obiegu kotłowego moze być na powrocie z zaworu 4D? Czy musi być tuż przed piecem zbierając wodę również z Cwu?

    Screenshot_20201209-221430.png

  12. Dlatego pisząc ten post chcialem odpowiedzi związanych z problemem, a nie jakim materiałem i w jaki sposób są inne rzeczy wykonane. Wczesniej działało i działać powinno. Jedyne zmiany zostały poczynione w obrębie pieca.

    Gdy zawór się zamknie to pompa goni wodę na powrocie i tym samym chroni powrót, a grzejniki pozostają ciepłe do wystygnięcia bez cyrkulacji wody. Myślałem ze to zda egzamin, bo nadal za bardzo nie wiem dlaczego nie.

    I bezpieczniej cyrkujacja poprzez 4D na małym obiegu pieca niz na grzejnikach. Dlatego pompa zostala zamontowana przed 4D.  

    Ja wiem w tym momencie że macie racje ale nie mogę pojąć gdzie leży problem. Może poprostu za mocno drążę 

     

    A czy konieczne jest dawanie tej pompy kotłowej? Nie chce oszczędzić tylko chce wiedzieć czy mozna prościej.

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.