Skocz do zawartości

kastyk

Nowy Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez kastyk

  1. mikkei, dziękuję za komentarz. Twoja wypowiedź zmotywowała mnie do kontaktu bezpośrednio z MPM.

    Rzeczywiście, pracują nad nowym modelem kotła do drewna, ale - jak miły Pan z MPM zaznaczył -  jeśli nic im nie popsuje planów, MOŻE przed wakacjami coś się z tego wykluje. Wydaje mi się, że warto poczekać z zakupem, choćby z ciekawości :) Zresztą, nic mnie w tej chwili nie ciśnie, jeśli chodzi o termin modyfikacji kotłowni.

    Niezależnie od tego, potwierdzono twoje słowa co do kotłów DS ogólnie - to, że mają certyfikat tylko na węgiel nie znaczy, że nie można palić w nich drewnem. Wg producenta świetnie sobie radzą ze spalaniem drewna. Wiem, że każdy swoje chwali... Muszę jeszcze poczytać w sieci o tym, jak się sprawują te kotły w realnym użyciu. Może ktoś z użytkowników tego forum mógłby jeszcze swoje 5 groszy? :)

  2. Dla testów musiano wybrać jakieś drewno referencyjne. W moim, a zapewne i wielu innych, przypadku będzie to mieszanina różnych rodzajów drewna o różnej kondycji, począwszy od pociętych desek, przez zabrane z lasu wiatrołomy, często już przypróchniałe. Brzoza, topola (najczęściej ścięta jako rosnąca), świerk (niewiele), sosna (sporo), olcha, wierzba, jakieś gruszki itp. itd. Nie znam nikogo w okolicy, kto by kupował drewno tylko jednego gatunku drzewa (na przykład tylko bukowe lub brzozowe).

    Wydaje mi się, że zarówno producenci kotłów jak i ludzie od norm, badań i certyfikatów zdają sobie z tego sprawę. Przecież dokładnie tak samo testuje się i bada kotły na węgiel - używając zawsze taki sam sortyment i klasę opału.

    Wracając do tematu: chyba pozostanę przy U22 Economy, waham się tylko między 25 a 30 kW. Chodzi głównie o zajmowane miejsce w kotłowni. Różnica między długością tych pieców to 11 cm. Niby niewiele, ale jakbym tego nie ustawił, to jakoś mi się nie widzi wygodna obsługa tego większego... Najlepiej, żeby miał czopuch z prawej strony, ale to chyba niemożliwe.

  3. Nie mam za dużo miejsca w kotłowni, jako że muszę tam jeszcze zmieścić zbiorniki akumulacyjne, no i przecież chociaż niewielki zapas paliwa. Myślałem o Viadrusie U22 Economy o mocy 25 kW. Przy okazji: trochę mnie zastanawia skąd się biorą te dodatkowe kilowaty? Oba kotły U22, w wersji 21 i 25 kW, mają identyczne wymiary, masę, głębokość komory spalania... Różnią się tylko pojemnością komory spalania (o 2 litry). Czy chodzi może o to, że w mocniejszym piecu dana jest inna (krótsza) blacha pochyła na dolny ruszt? Hmmm...

    Nie znalazłem informacji o tym, że MPM DS 25 kW ma certyfikat na drewno. Gdzie można to znaleźć? Będę najprawdopodobniej korzystał z programu Czyste Powietrze i chciałbym mieć pewność, że zamontuję kocioł z odpowiednimi certyfikatami. Na stronie MPM, do spalania drewna jest wymieniony tylko kocioł MPM DS 14.

    Z racji tego, że do Czech czy Słowacji mam daleko (podlaskie), wolę jednak montować kotły z jakiejś polskiej dystrybucji. Poza tym: cena :)
    U22 naprawdę kusi ceną. Jeśli ten kocioł da radę, myślę że koszt przeróbki kotłowni (kocioł+zbiorniki+instalacja) zamknie się w 10 000zł, a to cena samego kotła Attack o dużo mniejszej mocy... Znalazłem jeszcze kocioł Atmos DC 25S. Wiem że Atmos jest uznaną marką, ale czy różnica w cenie między Atmosem a Viadrusem jest aż tak istotna?

  4. Dzień dobry!

    Jeśli ta łajza, koronawirus, mi nie przeszkodzi, noszę się z zamiarem wymiany kotła na ekogroszek na kocioł zgazowujący drewno.

    Jako że mam sporo lasków i drzew na swoich posiadłościach, w zasadzie drewno pozyskane tylko z pielęgnacyjnych przecinek i usuwania wiatrołomów spokojnie powinno mi wystarczyć na ogrzewanie domu zimą. Jest to niezaprzeczalnie najważniejszy powód zamiany. Poza tym, będzie bardziej ekologicznie :)

    Przeczytałem milion stron różnych poradników i opinii, i wybór padł na Viadrusa U22 Economy. Później jednak znów zacząłem czytać i czytać i... Już mi się wszystko w głowie pokiełbasiło. Proszę zatem Was o pomoc - czy mój wybór będzie optymalny? Czy też macie może jakieś inne, ciekawe propozycje?

    Link do wyliczeń na ciepłowłaściwie.pl: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7mnf

    Kocioł będzie sprzężony ze zbiornikiem buforowym o pojemności 2100 litrów - więcej nie zmieszczę do kotłowni. Główne paliwo to drewno, ale dobrze by było, gdyby okazjonalnie można było dosypać węgla lub innego paliwa. Ciąg kominowy jest bardzo dobry, wentylator nie jest niezbędny.

    Mój projekt połączenia kotła z istniejącą instalacją przedstawię w innym wątku, ponieważ również jestem ciekaw waszej opinii i porad.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.