Skocz do zawartości

Jaro1987

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Jaro1987

  1. W dniu 10.10.2022 o 08:01, arsakes napisał:

    Mam oryginalny układ zabezpieczający powrót producenta https://www.mpm-kotly.pl/produkty/wyposazenie-dodatkowe/uklad-antykondensacyjny Czujnik powrotu mam przylgowy na rurze za pompą. Może ten czujnik wskazuje nieprawidłowy pomiar.

    Spróbuj zaizolować ten pomiar bo może woda jest cieplejsza a ty widzisz 45°, czujnik temperatury niezaizolowany może robić duże przekłamania bo ma kontakt z ciepła rura u zimnym otoczeniem, ja dopiero uczę się tego pieca ale zawór 55° mam założony i nigdy nie przepuścił zimniejszej wody i wtedy normalnie nawet na miękkim paliwie można palić na 80 stopni, tylko pompa na małym biegu bo to przecież jast tylko obracanie wody z bufora, ja ostatnio miękkie drzewo, 3 godzinki palenia i bufor nagrzany na 90 stopni. Zawirowacze wyciągnięte bo jednak hamowały... 

    • Zgadzam się 1
  2. W dniu 7.10.2022 o 08:43, arsakes napisał:

    Wszystko fajnie w teorii ale jak to osiągnąć. Z temperaturą nie ma problemu 75-80 da się osiągnąć przy temperaturze spalin w okolicach 130-150 stopni wystarczy włożyć zawirowywacz ale kondensat jest w całym domu bo się kisi a nie spala. Z temperaturą powrotu 60 też jest problem bo przy instalacji z buforem i przy obecnym przepalaniu co 2-3 dzień taką temperaturę mogę osiągnąć dopiero kiedy bufor właściwie jest naładowany do pełna. Normalnie czujnik powrotu wskazuje temperaturę powyżej 40-45 stopni i pomału temperatura rośnie.

    Może coś źle robię u mnie pompa obiegowa CO startuje przy temperaturze 70 stopni na wyjściu z kotła. Czy temperatura załączania pompy powinna być brana z czujnika powrotu czy wyjścia. I od jakiej temperatury powinna startować. Może to głupie pytania ale wcześniej miałem zwykłą grawitację bez pompek sterowników itp. 😵 Zacząłem czytać wątek w Klubie MPM ale tam lektury jest na co najmniej tydzień albo więcej 😁

    Mam dom w takim miejscu, że jest w miarę dobrze osłonięty od wiatru. A jak kilka razy w sezonie mocniej zwieje to różnica 30 stopni jest dla mnie do akceptowalna ale dzięki za poradę.

    Jaki ty masz uklad powrotu wody do kotła?? Przecież każdy (wymagany dla tego kotła wg instr. 60*) nawet najprostrzy zawór temperaturowy nie wpuści w kociol mniej niz 60, po to z resztą się go zakłada, więc jeżeli tobie pompa rusza przy 70 to jakim cudem masz na dole kotła 45???   

  3. W dniu 22.09.2022 o 20:19, arsakes napisał:

    Panowie potrzebuję jeszcze pomocy w kilku kwestiach. Sam kocioł jakoś udało się ogarnąć oprócz smrodu.

    Mam problem z temperaturą wody puszczanej w obieg grzejnikowy. Przykładowa sytuacja z dzisiejszego dnia i nie pierwsza już. Palę w kotle grzeję dom, dom osiąga temperaturę zadaną wyłączam obieg i jednocześnie zawór trójdrożny aby woda bez sensu nie latała po obiegu. Między czasie w kotle nadal się pali wygrzewam bufor do około 90 stopni całość i koniec palenia. Następnie za jakiś czas chcę puścić wodę w obieg z bufora bo chłodno się robi i uruchamiam pompkę obiegową z zaworem. Zawór się najpierw pomału otwiera na 100% i cały wrzątek wali w instalację zanim minie ładnych parę minut nim znowu się przymknie. Międzyczasie w obiegu już wrzątek jest i z rur pp robią się banany i je skręca. Wiem że muszę zrobić kompensację jeszcze ale co zrobić aby zawór szybciej się zamknął. Teraz jest to tak ustawione, że raz na 30 sekund zamyka się lub otwiera o 5% Łatwo policzyć, że takie przymknięcie do temperatury żądanej 50 stopni z 90 stopni potrwa 8 minut to zdecydowanie za długo.

    Druga sprawa ciśnienie w układzie za waszymi radami zmniejszyłem do 0,5 bar na zbiorniku przeponowym a na sieci dałem 0,6 a i tak przy 90 stopniach zawór 1,5 bara puścił dodam że mam instalację około 1200l do tego dwa naczynia przeponowe po 35l. Czy ciśnienie jest niepoprawne czy naczynia do tej ilości wody za małe. 

    Co do smrodu ja jeszcze odkryłem że wydobywa się z tego wieka górnego do wyczystki przegród. Nie wiem już co z tym zrobić śmierdzi w domu na parterze. Teraz pół biedy można dłużej wietrzyć gorzej będzie w zimie. Nie wyobrażam sobie takiego palenia. 😷

    Ty pisałeś kiedyś że masz uklad na techu i3??   W ustawieniach zaworu mieszającego masz opcje kierunek otwierania przy kalibracji czy jakoś tak i tym sposobem po włączeniu obiegu czy po włączeniu z prądu zamiast do 100% zawór kalibruje się na 0% i chroni instalacje przed gorąca wodą.  

    Oprócz tego dla tak wysokich temperatur w buforze zauważyłem że 5% skoku to za dużo bo podnosi temp zaworu czasem o 4 stopnie, nastaw nawet na 1% i zobaczysz zawór będzie dokładniej ustalał a czas można wydłużyć żeby co 15sek nie machał zaworem. Mam tego techa i naprawde jest w nim dużo algorytmów do sterowania taką kotłownią chociaż jeszcze przydałoby się kilka poprawek, będzie trzeba pisać do techa o jakąś aktualizacje. 

    Co do naczyń przeponowych to ja zawiesiłem 150l, ciśnienie ustaliłem na 0.9bar i z 0.9 przy 30st podnosi do 1.3 gdy bufor ma 85stopni.

    • Lubię to 1
  4. Żadnego dofinansowania nie biorę, po prostu w roku chciałem wyskładać kotłownię 5klasy bo stary kocioł był robiony przez lokalnego spawacza, super się pali ale do grudnia muszę wywalić, a kontrola była przypadkowa bo pan był u mnie w innej sprawie i bardzo chciał zobaczyć kotłownię... 

    Czyli eco design i ta norma wystarcza żeby zachować wszystkie nowe normy 5 klasy kotła?? Oczywiście będzie bufor 1000l i zawór afriso 60stopni. 

    • Zgadzam się 1
  5. Panowie pytanie za 100pkt, mam w kotłowni wooda, czeka na podpięcie i miałem kontrolę kotłowni z urzędu gminy, pan posprawdzał piec, porobił zdjęcia, eco design jest, norma pn en 303 5 212 jest ale nie znalazł nalepki eco projekt i bardzo się mu to nie widziało, o co chodzi z eco projektem, to jest jakaś następna norma na piece?? 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.