Skocz do zawartości

RamZez

Forumowicz
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez RamZez

  1. W ostatnim wpisie na blogu czysteogrzewanie  poruszony jest temat "Perspektywy rozwoju kotłów zasypowych". Potencjał jest, ale nie ma zainteresowania komercyjnego, a czasy firm garażowych to już chyba przeszłość, badania i certyfikacje kosztują. Poza tym to niemodne, jest nagonka na każdy rodzaj spalania, biomasa też ma wrogów (jak i silniki spalinowe).

  2. Mnie np interesuje taki, który da radę bez zasilania i wentylatora, dlatego obserwuję wątek MPMa. Komin ok. 11m2. Otwarta instalacja na grawitacji, bufor też planuję na grawitacji. Niektóre kotły od naszych południowych sąsiadów niby dają radę awaryjnie bez zasilania, ale ta cena, no i prostota MPMa ma zalety. To rzeźbienie w palniku trochę mnie odrzuca, ale coś za coś.

  3. Chyba nie ma żadnej bezpiecznej opcji. Wszystko drożeje, gaz prawie 15% w górę, drewno w górę, węgiel na cenzurowanym, prąd już zapowiadają 40% w górę (pompy ciepła? ). Pozostaje spróbować wycelować deleko w czasie z wymianą źródła ogrzewania. Cena 30k za Blaze, którą podałem była oczywiście za wersję full z lambdą, czyli samograj, gdzie samograjem uważam brak konieczności doglądania, co się dzieje w kotle, bo mnie nie ma w domu.

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  4. @Dornik Za czystość kotłowni przy spalaniu węgla wielki szacun. Nie wiem jak Ty to robisz. Może to U32 tak dobrze się obsługuje. 

    Pytania:

    1) Jak z odpopielaniem w U32? Musisz przegarniać wsad , czy popiół sam ładnie zlatuje?

    2) Dałoby radę wsadzić do popielnika pojemnik, który możnaby z całą zawartością od razu wywalić do kubła, żeby nie zapylić kotłowni popiołem?

    3) Dlaczego U32, a nie np U22 czy U68? Dodam na marginesie, że jak dla mnie paramatrami się nie różnią, ciężko szukac różnic w DTRach.

     

     

  5. Kocioł wart uwagi na pewno przy braku bufora. Ktoś, kto może sobie pozwolić na komfortowy, wielki bufor może pomyśleć w zasadzie o tańszym kotle.

    Komora spalania w Blaze jest oddzielona od załadunkowej, czyli czyszczenie dużo łatwiejsze i sprawność utrzymuje się dłużej. Ceramika w kotłach ulega zużyciu,coś za coś. Nawet pompa ciepła i gazrura nie są bezobsługowe. Tam serwis też kosztuje, niższe kwoty, ale częściej.

    Sent from my H8324 using Tapatalk



  6. @marcin25 Nasi producenci kotłów przebranzawiaja się na pompiarzy, bo marże wyższe, a paliwa stałe dzięki nagonce ekologistów i PAS dostały nalepkę "średniowiecze".

    Nie liczyłbym na nic odkrywczego w dziedzinie spalania drewna wśród polskich produktów. Dla mnie najważniejszy jest komfort rozpalania i czyszczenia, a w tym czeskim wygląda to ciekawie. Szkoda że nie mamy przynajmniej kilku testów tego kotła wśród zwykłych użytkowników.

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  7. Zapytałem o alternatywne propozycje, bo kto wie, może za chwilę zakażą nawet kominków i będziemy czytać wieczorami przy PC. Więc lepiej nosić niż prosić i mieć coś na drewno, na wypadek braku połączenia z elektrownią. Może się okazać, że ten czeski kocioł będzie ostatnim tak zaawansowanym produktem na drewno, reszta producentów przechrzci się na produkcję PC

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  8. Wytwarzanie ciepła z paliw kopalnych staje się nieopłacalne przez sztuczne zawyżanie cen kolejnymi podatkami anty- . PC+PV nie działa przy black out, awaryjne źródło ogrzewania musi być. Nie mówię, że akurat ten kocioł, może kominek wystarczy. Tyle że niektórzy mogą sobie pozwolić na jedno źródło, nawet dopłaty są na jedno źródło, więc taki kocioł jest odporny na blackouty i mrozy mu nie straszne. Ale faktycznie cena z kosmosu. Mpm miał wypuścić coś mocniejszego na drewno, ktoś coś widział?

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  9. @Animus Podaj swoje propozycje, chętnie poznam. Zauważ, że węgiel jest wypierany przez uchwały antysmogowe i razem z drewnem trafił na czarną listę paliw u lobbystów z Polskiego Alarmu Smogowego, dla których istnieje albo ciepło systemowe, albo PC+PV, w ostatecznosci gaz ziemny. Drewno jako OZE ma jeszcze szansę się obronić, o ile samorządowcy nie poddadzą się lobbingowi PAS. O drewno będzie łatwiej niż o węgiel.

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  10. Na czeskiej wersji strony są ceny kotła Comtort. Na Polskę mają ceny +10-15%. On ma bardzo ciekawe dodatkowe opcje choć mechaniczne czyszczenie wymiennika jest drogie.
    Dystrybucja zajmują się sami.
    Proszę do nich napisać mail. Rozmawiają po Polsku.
    @DzonyZerg O co chodzi z tym drogim czyszczeniem wymiennika?

    Sent from my H8324 using Tapatalk

  11. Oj, kusi mnie ten kocioł. Na stronie podają, że Praktik od 50% mocy, ale i tak dobrze.
    https://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly-kombinowane/kociol-na-pellet-blaze-praktik-combi#params

    Teraz tylko dobrać bufor, chociaż dla mniejszych mocy na bank udałoby się uznać go za opcjonalny. Pytanie, czy przy kontroli ktoś uzna, że tak można czysto spalać drewno. Uchwały antysmogowe mówią co innego w niektórych województwach.



    Sent from my H8324 using Tapatalk

  12. Mnie to wygląda na ten sam kocioł, co BlazeHarmony, tylko sprzedawany po inna marką.

    Czy BlazeHarmony ma DTR po polsku ? Znalazłem tylko PDF'a po czesku. 

    Z tłumaczenia na google wychodzi, że potrafi działać w trybie awaryjnym przy braku prądu. 

    7.3 Praca kotła bez prądu
    Kocioł może pracować w trybie awaryjnym tylko na ciąg kominowy. W tym celu należy zdjąć przednią pokrywę
    z podnoszeniem) i zabezpieczyć przepustnicę powietrza (19) odpowiednim przedmiotem (np. kawałkiem drewna) w całkowicie otwartym
    pozycja. Konieczny jest wystarczający ciąg kominowy: przy ciągu kominowym 10 Pa kocioł może pracować z mocą około 75%.
    Jeśli komin się przegrzeje, przejście na operację ciągu kominowego jest stosunkowo łatwe.
    Jeśli komin jest zimny, zalecamy najpierw rozpalić ogień w dolnej komorze spalania, pozostawić na około 30 minut
    palić tylko lekko uchylonymi dolnymi drzwiami i dopiero wtedy zalać komorę aplikacyjną. Jeśli tak jest
    niewystarczający ciąg, możliwe jest usunięcie zaślepki otworu czyszczącego (45) z komory spalania. Zwiększy to temperaturę
    spaliny, a tym samym ciąg komina. Wzrost mocy jest również możliwy poprzez usunięcie turbulatorów.

  13. Wizualne walory miną po miesiącu użytkowania, czasem dłużej. Odłóż je na bok, chyba że kochasz czystość, dodasz bufor i masz czas na sprzątanie na tip top. Zwróć lepiej uwagę, czy pomimo uchwały antysmogowej Twoja miejscowość, gmina, itd nagle nie zakaże palenia węglem, drewnem, a nawet peletem. Musiałbyś szukać innych źródeł ciepła. Tylko że w czasach niewiadomej, jak teraz z convid-19, dajmy na to za 15 lat, żeliwniak będzie stał niewzruszony zębem czasu. Blaszak niekoniecznie. Takie moje zdanie.

    Sent from my H8324 using Tapatalk

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.