Kolego i jak tam dalsze boje z konfiguracją CW 400? Przeczytałem chyba wszystkie Twoje posty w innych tematach począwszy od tego kiedy zaczynałeś zdobywać wiedzę na temat podstaw. Widzę, że zaciekle dążysz do celu, mamy bardzo zbliżone instalacje:
- takie same komponenty instalacji (piec, sprzęgło z czujnikiem podpięte pod piec, pompa Wilo za sprzęgłem również podpięta pod piec)
- 100% podłogówki (u mnie jakieś 220m2 po podłodze)
- bardzo dobrze docieplony dom z ceramiki (18cm styroduru 0,032 na przekładkę na fundamentach, 20cm grafitu 0,032 na ścianach, 26cm styro 0,032 na lanych skosach)
- okna z czołówki na rynku, oczywiście szczelnie zamontowane na ciepłych parapetach
- mostki termiczne zminimalizowane do minimum (nawet balkon "odciołem" konstrukcyjnie od bryły domu i tym samym stoi na osobnych słupach aby zachować ciągłość izolacji na ścianach)
Wracając do tematu ciekawi mnie do jakich wniosków doszedłeś na temat tego wpływu pomieszczenia ("z czym to się je") oraz co ostatecznie myślisz na temat ustawień pompy w kotle CO takich jak:
- 2.1C "Charakterystyka wykreślna pompy" - u mnie "0",
- 2.1E "Tryb załączania pompy" - ostatnio zmieniłem na "4 - Inteligentne..."
- 2.9F "Czas wybiegu pompy" - nie mogę się zdecydować co będzie lepsze 24h, czy np 20min?
Oczywiście mając sprzęgło w instalacji steruję pompą na zasadzie mocy min/max, minimum mam 50%, a maksimum oczywiście 100%. Ale czy takie ustawienia są optymalne? Trzeba również wziąć pod uwagę fakt że wysterowując wybieg pompy w kotle wysterujemy również wybieg pompy Wilo za sprzęgłem, która jest podłączona pod "Przyłącze sieciowe pompy cyrkulacyjnej lub zewnętrznej pompy CO za sprzęgłem..." (funkcja serwisowa 2.5E w pozycji "2"). Jak to jest w końcu z tym wybiegiem pomp przy ogrzewaniu podłogowym 100%?? Z drugiej strony, jaka powinna być ustawiona na pokrętle optymalna moc pompy Wilo? Czy powiedzmy zacząć od najwyższej podczas pracy kotła i równocześnie kontrolując przepływy na rotametrach powoli zjeżdżać mocą w dół, aż dojdę do momentu kiedy przepływy zostaną delikatnie zachwiane? Będzie to oznaczało, że trafiłem z mocą pompy w samo sedno, czy dobrze główkuję?
Obecnie bazuję na sterowaniu krzywą bez punktu początkowego, ponieważ uważam że jest bardziej inteligentna od tej z punktem. Temp projektową mam na poziomie 38', temp max na 40', wpływ pomieszczenia 2K. Ostatnia doba w ciągu dnia jaieś 2'+ w nocy w większości 0',temp zadana w pomieszczeniu 21', temp na zasilaniu miałem w granicach 26'-28', pociągło na całość plus CWU (baniak KOSPEL 300l) ok7m3. Kocioł pracuje kilka godz na minimum (15-19%) mocy (obciętej do 18kW), doliczając do tego CWU, palnik startuję 2 razy (czasami 3) na dobę.
Teraz również jestem przekonany, że nawet przy takim metrażu domu (ale dobrze docieplony) z 100% podlogówki kociołek 14kW byłby o wiele wydajniejszy dzięki modulacji od 1,9kW niż ta krowa z modulacją od 3kW. Baaa, myślę że nawet z nadwyżką...
No a teraz meritum, dosyć tych moich wywodów... Zawsze staram się dojść do wszystkiego sam, a na koniec jak wiedza z "internetów" jest niewystarczająca zadaje pytanie na forum (czasami dwa :) Jak to jest z tymi parametrami pompy CO (2.1C, 2.1E, 2.1H, 2.1J, 2.9F)?? No i oczywiście czy mógłby ktoś dokładnie wytłumaczyć jaki ma wpływ na całość ten "wpływ pomieszczenia" bo na całym forum jak i w instrukcji nie jest to jednoznacznie napisane.
Pozdrawiam Wszystkich, mile widziane wyczerpujące odpowiedzi.