Skocz do zawartości

VolRecon

Forumowicz
  • Postów

    38
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez VolRecon

  1. Woda z zaworu - Rozkrec zawor do samego zwieradla i zobacz skad to leci.
    Pompka od C.W.U chodzi caly czas bo tak Panu zabezpieczli powrot kotla. Tylko nie pomysleli, ze to generuje koszty w węglu i ile ustawisz na kotle to taka masz wodę w kranach. Czyli jak ustawisz 65 C na piecu bo tyle powinno być, to wode w kranie masz 65C i wciąż żadnej regulacji na dom. Zszedłby Pan jeszcze z 2 Kg na dzień gdyby nie ciągle chodząca pompka od C.W.U

  2. No dobra ale co tu sprawdzac bez nawet jednego zaworu na instalacji C.O ? Piec jest zalewany zimnym powrotem i szybko sie wychladza. Na piecu bardzo niska temperatura i spalanie 30kg/h. W twoim przypadku z domem ocieplonym, nowe okna, grzejniki i podlogowka powinienes miec spalanie max 20 kg. Ja mam dom 140 m2 i 14 grzejnikow a spalanie na poziomie 24kg. Ekogroszek 25Mj. Czy moglbys zrobic jakis rysunek jak rury itd. u Ciebie ida ?

  3. Zastosowanie u Ciebie zaworu 4D z wejściami 1 cal powinno zejść z zużyciem węgla o 30 - 40 %. Spowoduje to działanie krótkiego obiegu kotła. Przy okazji będzie chronił powrót i piec pochodzi dłużej bez rdzy, a na dom będziesz mógł sobie ustawić temperaturę jaką będziesz chciał. Na piecu ustawisz sobie 65 C, a na dom będzie ci szło powiedzmy 40 C. Jest tylko jedno ale ... Nie masz zapewne układu grawitacyjnego przez co aby zawór mieszał prawidłowo i miał pełną regulację musisz założyć dodatkową najprostszą pompkę na powrót kotła. Inaczej jak ustawisz zawór 4D od zakresu 5-10 pompa C.O zaciągnie Ci wszystko z pieca i znów będzie szła zimna woda.

  4. Czy ma Pan w ogóle jakiś krótki obieg kotłowy zrobiony ? Czy idzie zawsze full na grzejniki ? Bo na podłogówkę widzę ma Pan zawór. Dla pieca 48 C to za mało. Najlepiej 60 C +, powrót pewnie zimny jak cholerka, a w domu nie do wytrzymania ? Przy prawidłowo zrobionej instalacji na piecu powinno być 65 C, na powrocie do pieca 55 C, a w domu 21- 24 C płynnej regulacji.

    • Zgadzam się 1
  5. Zastanawiam sie tylko nad jednym. Gdy zaworek 4d ustawie od 0 do 4,5 idealnie reguluje temperature na zasilanie grzejnikow a temp powrotu jest super. Natomiast jak dam 5 do 10 to powrot jest totalnie zimny a przeciez powinno byc 50% na 50%. Hmm dziwne czy normalne. Niby gorace idzie do gory i zimne chce w dol, ale czy to nie powinno lepiej mieszac  ?

  6. Witam,

    Chciałem w tym roku zmienić moc dmuchawy w kotle z podajnikiem ze względu na większą kaloryczność opału. Okazało się, że od mocy dmuchawy 35 % - 100 % nie ma żadnej regulacji obrotów. Nic się nie dzieje. Czy ustawie 35 % czy 100 % dmuchawa działa z prędkością jak na 35 %. W niżach wartościach regulacja już następuje i dokładnie to słychać i widać. Kiedyś dmuchawa od 10 % do 100% chodziła jak trzeba. Od nowego sezonu coś się chyba popsuło. Dam tylko informację, że piec chodzi w interwale i nie ukrywam ... te nawet 10 % większa siła nadmuchu by się przydała bo czasami kopci z paleniska. Funkcja kalibracji dmuchawy w sterowniku (ustawienie minimalnych obrotów dla dmuchawy) w ogóle przestała działać. Kiedyś chodziła sprawnie. Mogę ustawić 1% czy 100%. Dmuchawa ciągle chodzi z taką samą prędkością. Mogę wszystko powykręcać i porozkręcać ale nawet nie wiem co mam sprawdzić, pomierzyć miernikiem itd. 

    Pozdrawiam i mam nadzieje, że nie będzie po prostu propozycji kupna nowego sterownika lub dmuchawy za 500 zł.

  7. Dobrze mówisz mironw z tą leniwą wodą. Grzejników mam 14 na rurkach 1/2 grawitacyjnie i jest troszkę rozgałęzień. Niech mi tylko ktoś powie, że wielkość zaworu 4D będzie dobrze mieszał, a jednocześnie przepłynie przez niego grawitacyjnie to nie ma już tematu :) Jeżeli nie będzie mieszał tak jak zadeklarował Afriso (zdaje sobie sprawę, że te zawory nie uwzględniają grawitacji tylko na obiegu pompy C.O), czyli mam na myśli to, że np: ustawie 65 C na piecu to na grzejniki mi pójdzie 60C a na powrót 40C, to ja dziękuje za taka grawitację... :)

    15 minut temu, mironw napisał:

    to sam sobie życie utrudniasz i po co ci zawór różnicowy  skoro i tak musisz być w domu żeby otworzyć te kulowe , czy tak często nie masz prądu , no i jak do tego masz wpięte solary , żeby odbierały grzejniki ?

    To w sumie też jest bardzo dobry pomysł z pozbyciem się tej grawitacji bo jest niepotrzebna. Solar słoneczny ma też zawór kulowy i gdy na bojlerze jest 60C system wyłącza pompę obiegowa glikolu przez co zaraz robi się na solarze 200 C. Gdy otworze kulowy, ciepło z bojlera idzie grawitacyjnie na grzejniki i pompa po spadku w bojlerze znów się uruchamia i działa znów wszystko OK. Oczywiście dokupiłem sobie akumulator gdy nie będzie prądu, aby pompa od glikolu ciągle działała, ale panowie ile tak system pociągnie ? Najwyżej dzień, a co z jutrem np. jak nie będzie grawitacji ? Oczywiście jest rozwiązanie. Zasłanianie roletą solaru ale to są koszty liczone w tysiącach zł. A tak to otwieram sobie kulowy i jest spokój :( Jakieś porady dalsze ?

    Zawsze mogę dokupić druga pompę do solaru (jedna będzie podgrzewała bojler w zime), a druga bedzie zbijać temperature gdy jest słonecznie. Ale boje się, że prądu nie będzie z 2 dni, przyjdzie słońce i dupa :D

  8. Coś takiego Panowie wykombinowałem:

    • zawór 4D dopasowany do mocy kotła czyli wejścia 1 cal 10kvc aby dobrze mieszał (takie samo wejście jest w pompie C.O),
    • zasilanie i powrót z grzejników 6/4 (taki jaki mam na powrocie i wychodzący z pieca) z przejściem na 1 cal pod zawór 4D,
    • na dom i powrót po wymieszaniu w 4D, 1 calowe rurki,
    • jeden zawór kulowy na powrocie przy 4d (zawór otwarty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji) oraz na powrocie pomijający 4D (zawór zamknięty gdy jest prąd i nie korzystamy z grawitacji),

    Grawitację tak naprawdę wykorzystuję tylko do odprowadzenia nadmiaru ciepła z solaru słonecznego. Wiec jest to tylko lato, gdy piec nie chodzi.

    Czy grawitacja zadziała z pominięciem 1 calowego 4D i czy 4D będzie prawidłowo mieszał mając odpowiednią różnicę ciśnień itd. ?? Pozdrawiam

    Edycja: Zamiast zaworu zwrotnego powinno być napisane: zawór różnicowy. Jest to tylko obrazek poglądowy nie uwzględniający zaworów zwrotnych itd.
     

    piec.png

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.