Skocz do zawartości

1617piotr

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez 1617piotr

  1. Witam! Najpierw trochę historii; pracowałem kiedyś w Lasach Państwowych i dlatego kupiłem piec na drewno w tamtym czasie to była nowość, prawie wszyscy moi znajomi mieli takie kotły i wszyscy mieli kłopoty. Powodem była niewłaściwa instalacja, zakład pracy załatwiał instalatora który się kompletnie na tym nie znał; wstawiał nowy kocioł w miejsce starego bez udoskonalania instalacji. Ja sprawę załatwiałem prywatnie i część instalacji miałem zrobioną poprawnie (zasyp na ok 8h a dom mam zabytkowy, mury z kamienia i straty ciepła potworne, 300metrów powierzchni, zużycie ok 40mp sosny na sezon) natomiast u znajomych zasyp 2-3h, brak możliwości uzyskania temp wyżej jak 60stopni...) co prawda nie zabezpieczył mi pieca i narobiło się... ale to inny temat. Jak porównaliśmy instalacje to wyszło że; 1. kocioł musi być zabezpieczony przed wychładzaniem wodą powrotną za pomocą zaworu 65stopni. (ja mam zawór ESBE) 2. pompa na powrocie, pracująca na "małym obiegu" uruchamia się przy temperaturze wody wychodzącej z kotła ok 60stopni. 3. koniecznie mieszacz (u mnie jest skala od 1-10 i nastawiam na 5-8) 4. druga pompa dająca wodę na grzejniki załącza się przy temp. wody wychodzącej z kotła ok 75 stopni. TO JEST BARDZO ISTOTNE ŻEBY TEMP. NA PIECU BYŁA WYŻSZA OD TEMP. WODY W GRZEJNIKACH O OK 20 STOPNI. Dzięki temu wentylator nie chodzi cały czas tylko odpala żeby podgonić temperaturę. (wentylator pracuje bardzo różnie i jest to zależne od wielu czynników jak; jakość opału, temp na zewnątrz itd. U mnie jeżeli warunki są "sprzyjające" to czasami nie chodzi nawet 3 godziny jak jest duży mróź to odpala co kilka minut). Prawidłowość instalacji można ponoć uzyskać przez zastosowanie Ladomatu (jakoś tak) U mie nie ma bufora, gdybym miał to jeszcze lepiej by to chodziło... To chyba głowne sprawy dotyczące instalacji i tego jak wszystko poustawiać, jak coś wam wpadnie do głowy to piszcie. Może któryś z kolegów znających się na mieszaczach ,zaworach 65st. wypowie się bardziej fachowo na ten temat bo ja jestem tylko użytkownikiem... Generalnie to moja instalacja oparta jest o schemat ze strony ATMOSA. (Danik jak potrzebujesz to podrzucę ci na pw, także jak coś to pisz)
  2. Witam! Też mam atmosa DC32S używam tego kotła od 9 lat. Na początku miałem poważne problemy ponieważ instalator zrobił nieprawidłowo instalację, kolejny to samo, dopiero z pomocą kolegi instalatora którego udało się namówić na przyjazd z drugiego końca Polski zabrałem się za przeróbki i teraz jest ok... Ja palę soną lub świerkiem wytrzymuje mi ok 8 godzin ( co prawda na Bk lub Db różnica nie jest kolosalna, jedynie 1 do 1,5godz dłużej). Może coś nie tak jest przy Pana instalacji? Mały obieg, zawór zabezpieczający przed wodą poniżej 65 stopni C. na powrocie, itd. Jest założony?
  3. Witam! Proszę o wyrozumiałość gdybym pisał jakieś głupoty; jestem laikiem w tej kwestii. Mam kilka pytań odnośnie podłączenia wymiennika cwu (dwupłaszczowy 140l Kospel model wpz z podłączeniem do trzonu kuchennego): - wymiennik oprócz podłączenia do instalacji co (kocioł na drewno) będzie podłączony do trzonu kuchennego, interesuję mnie jaki rodzaj zabezpieczenia zastosować; zbiornik przeponowy zamknięty czy naczynie wzbiorcze otwarte. -prosiłbym także o schemat lub zdjęcie z podłączeniem zaworu bezpieczeństwa ZB-4 ewentualnie wytłumaczenie jak prawidłowo zawór ma być zamontowany. -Interesują mnie wszelkie schematy podłączenia wymiennika z kotłem co i podkową. Na stronie producenta jeden ze schematów nie uwzględnia wogóle zaworu ZB-4? Ciężko znależć informację o schematach podłączeń z podkową i kotłem co, dlatego proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.