Skocz do zawartości

michcio123

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O michcio123

  • Urodziny 30.09.1982

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    145m2 ocieplony styropian 10cm
  • Kocioł
    MPM DS II 14kw r prod. 2019

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Dołhobyczów

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia michcio123

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Potwierdzam słowa przedmówcy zwłaszcza przy paleniu drzewem tej pary jest widocznej sporo nad kominem przy takiej pogodzie. U siebie nawet pokusiłem się aby udać się na dach i upewnić czy to para bo w palniku miałem jasny krótki płomień czyli raczej czyste spalanie a nad kominem biało i gdy włożyłem rękę nad komin w sekundzie zrobiła się mokra.
  2. Co prawda palę tak dopiero drugi dzień ale u mnie efekt jest tylko że mam dodatkowo zasłonięte 5cm rusztu od strony palnika i 8cm od strony drzwiczek więc powietrze z popielnika idzie mniej więcej w środek paleniska a drzwiczki środkowe delikatnie rozszczelnione (uchylone dosłownie 4-5mm) gdyż nie mam w nich rozetki. Nic to nie kosztuje a warto spróbować.
  3. Na oryginale paliło się źle bo warstwa żaru była zbyt mała było sporo dymu z komina i smoły w wymienniku a róźne nastawy powietrza które próbowałem nie przynosiły zamierzonego efektu. Wczoraj sugerując się waszymi wypowiedziami dokonałem paru zmian: Szamot wraz ze szczeliną "Piecucha" został tylko na pierwszej połowie rusztu od palnika (ok 4-5 cm) środkowy ruszt cały odkryty a pierwszy ruszt od drzwiczek środkowych zakryty blachą. Podsumowując pali się na powierzchni 1,5 rusztu ale powietrze idzie z pod 1. Powietrze podaje klapką popielnika tak 8-10mm (jeden pełny obrót śrubą od klapki)(zasłona przysłonięta w ok. 20%) i lekko rozszczelniłem środkowe drzwi aby minimalnie dopuszczać nimi powietrze(nie mają one żadnych oryginalnych otworów) Paliło się całkiem fajnie warstwa żaru była mniejsza ale wystarczająca do czystego spalania temp. spalin po ustabilizowaniu kotła 180-200st. na kotle 70-75st. Jedno palenie niczego nie przesądza ale może coś z tego będzie popalę kilka dni i zobaczę jak będzie.
  4. Czyli rozumiem to tak: zmniejszyć komorę zasypową mam 2,5 ruszta więc paliło by się tylko na 1,5 rusztu od strony palnika usunąć szamot z rusztu PP tylko środkowymi.
  5. Co można zrobić aby ograniczyć blokowanie się otworu palnika drewnem? U mnie z tego co zaobserwowałem to chyba przyczyna większości problemów z tym kotłem palnik się przytyka ciąg słabnie tworzy się ogromna warstwa żaru i sadza oraz smoła na wymienniku. Palę tylko drewnem liściastym mieszanym (jesion ,orzech ,wierzba) grubości 5-10cm długości 26-28cm układam je równolegle do rusztu. O ile przy rozpędzaniu kotła chyba z racji większej ilości PP problem występuje z rzadka to po ustabilizowaniu się już dosyć często. Kocioł to nowa 14k z 2019r na ruszcie od strony palnika leży szamot 3cm odsłonięty jest tylko cały jeden ruszt (ok.9cm) od strony drzwiczek środkowych powietrze podaję popielnikiem. Zrobiona jest szczelina z PW przed wlotem do palnika i płytka nad palnikiem zamiast zawirowywaczy.
  6. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Według mojego rozumowania blacha ta ma zmusić gazy aby przechodziły przez warstwę żaru który jak wiemy przy drewnie jest nie trwały i dodatkowo nie jest zasłonięty ruszt przed palnikiem. Ja nazwał bym to taką protezą do spalania drewna bo o ile zmniejszenie wysokości otworu przegrody palnika ma sens ale wtedy należało by poszerzyć wlot a tego już sie bez wymiany przegrody nie da zrobić.
  7. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Blachy używałem krótki okres czasu bo za mocno hamowała mi ciąg ale przez 3 tyg. palenia na drewnie zaczęła się lekko łuszczyć od dołu i regulacja (czyt. otwory fasolkowe) zarosły smołą.
  8. @carinus Pisałeś że przy swojej modyfikacji powietrze w większości podajesz przez zasyp (czyt. największymi drzwiczkami). Pytanie czy masz w nich jakieś przeróbki? A jak z wsadem drewna nie rozpala się za dużo?
  9. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Rzeczywiście słuszna uwaga co prawda ja blachy nie używałem ale gdy by to robić zgodnie z instrukcją to tu masz rację.
  10. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Kąt 65 stopni to przy grubości cegły 64 mm daje skos ok. 3 cm. @Ryni u mnie oryginalna przegroda ma 9 cm wysokości wiec przy promieniu 7,5 cm nowa była by niższa o 1,5 cm i ten najwyższy punk byłby stosunkowo wąski. Jak zrobię mniejszy otwór to zawsze mogę go powiększyć w razie coś by nie grało a odwrotnie to już nie bardzo.
  11. michcio123

    Kocioł DS MPM

    I to jest konkretna odpowiedź. Dzięki wielkie za info. Dam znać jak to wyszło.
  12. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Temat o przeróbkach MPM DS 5 klasa przeczytałem cały. Oryginalna przegroda ma otwór 85,5 cm2 chciałbym go delikatnie zmniejszyć bo czasami lekko puści dymka. Po lekturze forum kształt półokręgu wydaje się być najbardziej optymalny a promień 7cm da otwór o powierzchni prawie 77 cm2 czyli nieznacznie mniejszy. Największą niewiadomą dla mnie jest wielkość skosów tak jak pisałem wcześniej zastanawiam się czy zrobić 2cm czy może więcej tak do 3,5-4 cm. Palę bez bufora przepalając codziennie na mocy nominalnej.
  13. michcio123

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich to mój jeden z pierwszych postów na forum więc jeśli napiszę coś nie tak to proszę o wyrozumiałość. Jako że moja oryginalna przegroda w kotle MPM DS II 14kw zaczyna się rozsypywać po 3 miesiącach użytkowania przymierzam się do zrobienia nowej samemu. Oryginalna miała wymiary 9cm wys. 9,5cm szer wielkość skosów ok.1,5cm. Nową chciałbym zrobić z cegieł szamotowych czyli była by grubsza od oryginalnej o ok. 1,5cm otwór chciał bym zrobić w kształcie półokręgu o promieniu 7cm i skos szer. 2cm. Palę tylko i wyłącznie drzewem liściastym. Chciałbym zapytać czy takie wymiary będą odpowiednie do takiego palenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.