Skocz do zawartości

Poszukiwaczpiec

Forumowicz
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Poszukiwaczpiec

  1. Zawor był, tak jak na zdjęciu (ale chyba nie tu gdzie trzeba), bo nie jest za pompą. Zastanawiam sie czy pompa obok bojlera ma właściwe miejsce bo ona chyba wypompowuje na powrót. 

    Jak wyglądałby układ bez 4d? Nie jestem do niego przywiązany, ale nie za bardzo chce generować koszty. Czy wymagaloby to wielu przeróbek? Czy trzeba od nowa tworzyć instalacje? 

    IMG_20191208_221150.jpg

  2. 3 minuty temu, Visitor1230 napisał:

    Przecierz kociol (sterownik) powinien miec komplet czujnikow. Temp kotla. Rury za mieszaczam na grzeiniki. Bioilera.  A za pompa CWU powinien byc zawor zwrotny.

    W takim razie brakuje podstawowych rzeczy jak czujnik w bojlerze i zawór zwrotny. Już wiem co powiedzieć instalatorowi. Dam znać jak zmiany będą wprowadzone. Dziękuję za info. 

  3. Nie mam czujnika w bojlerze. Pompka przy bojlerze była używana jako pompka przy solarach i jej czujnik był przy rurze odprowadzajacej ciepło z kopciucha. Teraz ten sam czujnik jest przyczepiony do rury wychodzącej bezpośrednio z kotła, przed zaworem 4d. Wydaje mi się, że pompka zaczyna działać przy 50st, ale nie jestem pewien. 

  4. Dziękuję, wynika z tego, że działa dobrze.  Poza tym pompka przy cwu pompuje ciepła wodę ze zbiornika w kierunku powrotu i dogrzewa powrót. Ale konsekwencje są takie, że plynie przez zawor 4d zimna woda na powrót(co w tej sytuacji z ochroną powrotu) i ze zbiornika zabierana jest ciepła woda na powrót (nie mam ciepłej wody w kranie). Nie mam czujnika cwu i czujnika powrotu podpiętych do kotła. Czy jest tu jakieś rozwiązanie? 

  5. Popatrzyłem na ustawienia

    Mieszacz działa wg zasady: przy 50 stopniach puszcza zimna wodę z prawej strony w dół i dalej plynac łączy się z ciepłą wodą pompowana przez pompke ze zbiornika cwu. Z lewej strony idzie ciepła do góry. Czy to jest prawidłowe dzialanie 4d?

    IMG_20191208_225747.jpg

  6. 3 godziny temu, Benton661 napisał:

    Na stronie Biawara są gotowe schematy podłączenia bez zaworu 4d. Ta instalacja to porażka, kto to montował, Janusz spod budki z piwem?

    Instalacja jest wzorowana na tej na stronie, tylko wstawiony jest zawor 4D. Woda z kaloryferow przechodzi przez zawor 4D. Wydaje mi sie że większym problemem jest pobieranie ciepłej wody ze zbiornika. 

     

    2 godziny temu, jurek72 napisał:

     Zawór czterodrogowy nie jest żadnym złem .Przecież taki zawór działa wrecz idealnie w połaczeniu z siłownikiem ,utrzymujac praktycznie co do stopnia ustawioną temp na instalację CO .Tyle ze nie może  jednocześnie pilnować temp powrotu .Tak jak to jest w co niektórych instalacjach .Do tego potrzeba albo pompy "kotłowej " na krótkim obiegu ,albo zaworu termostatycznego na 55stopni.Ja mam czterodrogowy z silownikiem i pompę kotłową do ochrony powrotu i działa to jak należy,a powrót nigdy nie spada ponizej 50 stopni

    Czujnik pompki która jest przy zbiorniku jest podłączony do rury która ma temp pieca. Nie wiem na jaka temp jest ustawiona, ale wychodzi na to(na podstawie strzałek kierunkowych na rurach) , że pompuje wodę ze  zbiornika łącząc się z wodą z powrotu. Nie ma czujnika cwu. Chyba zamysł był taki żeby woda ze zbiornika dogrzewala powrót. 

  7. Gdybym wiedział od początku to powiedziałbym instalatorowi co chce. Jednak nawet przedstawiciel Biawar powiedział, że 4D jest ok, tylko potrzeby czujnik na powrocie. 

    Panowie co mogę zrobić z tą instalacja? 

    Jeśli chodzi o temp powrotu to w jaki sposób zrobic krótki obieg na tej instalacji co mam? 

    Czy coś jest nie tak jeśli chodzi o połączenie ze zbiornikiem wody? 

    Jak można to poprawić? Bo to że nie jest dobrze to wiem. 

  8. Witam, 

    Piszę w sprawie wybranego kotła BIAWAR PELLUX TOUCH 100 20kW . Dom 250m, średnio ocieplony, grzejniki żeliwne, bez ogrzewania podłogowego. Solary do ogrzewania wody w lecie. Zbiornik na wodę 300l.

    Zastawiam się czy wykonana instalacja wymaga jakiejś korekty.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję  Nazwa: układ.jpg Wyświetleń: 5 Rozmiar: 15,3 KB ID: 437911

    W układzie nie ma czujnika temp powrotu.
    Pompka za mieszaczem Grundfos UPS 25-40 180.
    Pompka przy zbiorniku na wodę Wita Solar U 35-25 180.

    Temperatura spalin od 150 do 210. Nie ma regulatora ciagu.

    Obawiam się o ochronę powrotu.
    Dość długo nagrzewają się kaloryfery.

    Dane z regulatora podczas postoju temperatura mieszacza to 31, temp kotła 41. Rura numer 1 jest zimna, numer 2 chłodna, numer 3 ciepła.
    Podczas pracy temp mieszacza 45, temp kotła 55. Martwi mnie to, że podczas pracy rura numer 3 staje się lodowata(czy to nie będzie problemem dla ochrony kotła?)
    Podczas pracy spada temp w zbiorniku na wodę. Tak jakby pompka wypompowywała ciepłą wodę ze zbiornika.
    Zbiornik nie jest podłączony pod regulator.

    Czy można coś poprawić?

    układ.jpg

  9. Ok, rozumiem. 

    Inna sprawa to niezależne grzanie wody i kaloryferow. Od zaworu 4d wychodzi rura do grzania kaloryferow bez możliwości zamknięcia przepływu. Więc chcąc grzać tylko wodę będę ogrzewal dom. Mam system solarny od którego czujnik przymocowany jest na rurze przy zaworze 4d i to uruchamia pompke  przy systemie solarnym. W innym wypadku temp wody nie rośnie.

    Co w tej sytuacji można zrobić? 

  10. W dniu 30.09.2019 o 22:44, Gonzo19 napisał:

    Zawór 4D to zawór 4D

    Podczas pierwszego uruchomienia serwisant stwierdził, że opcja zawor czterodrozny to nie jest optymalna forma ochrony pieca. Bo wykonuje dwie funkcje jednocześnie i żadnej dokładnie. Trzydrozny plus ochrona powrotu najlepiej spełnia swoją rolę. 

    No i teraz zastanawiam się czy czekać na efekty czterodroznego w postaci rozszczelnienia kotła za kilka lat czy zainwestować w modyfikacje instalacji?

    A może nie przejmować się tym za bardzo i po prostu użytkować?

  11. 10 minut temu, sambor napisał:

    Jak masz instalację otwartą - z naczyniem wzbiorczym to nie potrzeba zaworów schładzających w instalacji, te stosuje się tylko do układów zamkniętych.

    Manometr w układzie otwartym nie jest potrzebny, ale jak pisałeś o zaw schładzającym to myślałem że masz układ zamknięty z naczyniem przeponowym.

    Wtedy potrzeba  manometru , zaworu bezpieczeństwa i  układu schładzającego.

    Mam otwarty i teraz rozumiem dlaczego jedne elementy są a innych nie ma. 

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

  12. 20 minut temu, sambor napisał:

    Ponadto na kotle musi być manometr i zawór bezpieczeństwa 2,5bar

    Czy w przypadku gdy posiadam na strychu naczynie zbiorcze to manometr jest potrzebny? Gdzie go zainstalować? 

    Zawor bezpieczeństwa założony poziomo z przewodem z opcją podstawienia wiaderka.

  13. Ok już rozumiem. Pomyłka laika. Chodziło mi o to że są różne rodzaje upustowych zaworów bezpieczeństwa. Wg jednego z dystrybutorów tylko użycie zaworów Caleffi lub Watts pozwala realizować warunki gwarancji. Zastanawiam się czy to zagranie marketingowe czy rzeczywisty wymóg. Widziałem w różnych piecach prosty zawor z przewodem odprowadzajacym wodę. 

    W jaki sposób kable powinny być położone? Czy potrzebne jest jakieś dodatkowe okablowanie w Pellux 100 touch?

    Jesli chodzi o ustawienie frontami  to nie jest takie złe. Piec i podajnik stoją bokami do jednej ściany i jest do nich dostęp z boku. Sprawdzę czy ta opcja jest praktyczna czy będę musiał wykuc kawałek muru żeby ustawić je obok siebie. 

  14. Poszukiwania pieca zakończone.

    Wybór padł na BIAWAR Pellux 100 Touch 20 kW.
    Kocioł stoi w kotłowni i czeka na montaż.

    Moje pytania dotyczą:
    Ustawienia kotła i zasobnika na pellet - zalecane ustawienie to kocioł obok zasobnika. Ze względu na brak miejsca chciałbym ustawić zasobnik frontem do kotła tzn face to face. Czy to dopuszczalne ustawienie?

    Czy informacja  "Kocioł można montować w instalacjach C.O. typu ZAMKNIĘTEGO pod warunkiem bezwzględnego zastosowania upustowego zaworu bezpieczeństwa termicznego "  jest wymogiem? Instalator proponuje zawór czterodrożny.

    Instalator zajmuje się głównie hydrauliką. Czy instalację elektryczną kotła podłącza serwisant przy pierwszym uruchomieniu?

  15. Dom ma powierzchnię ok 200 (wysoki parter i piętro). Muszę docieplic strop - info z ciepłowłaściwie.pl. Ale nie ma tam opcji żeby wpisać brak ocieplenia jednej ściany (sąsiad nie pozwolił ocieplic). Wyszło mi 18kw. 

    Nie wiem czy instalacja może być klopotem- większość grzejników to stare żeliwne, w kominie jest nowy wkład z blachy kwasodp, muszę stworzyć system wentylacji w kotlowni(nie ma żadnej), mam system solarny, poza tym wszystkie zawory to pozostałość po węglowym. 

    Na co warto byłoby zwrócić jeszcze uwagę przy adaptacji kotłowni do pieca pelletowego? 

  16. 6 minut temu, Visitor1230 napisał:

    VAG czyli Volkswagen Audi Geselschaft. Taka mala dygresja. Chodzi o to, ze duzo rodzimych producentow poszlo na latwizne. Powstawiali palniki do poziomych wymiennikow i oglaszaja hity. Rakoczy, Witkowski. Nie przygladalem sie tym kotlom. Dobrym przykladem kotla ze sredniej polki jest Biawar. Nie chodzi o to ze masz zaraz go kupowac a o zasade. Wymiennik pionowy z samoczyszczeniem. Palnik szufladowy. Komora spalania wylozona szamotem, daszkowy deflektor nad palnikiem, wymiennik skonstruowany pod pellet. W opcji Lambda i econet. Sterowanie Plum jest idealne. Nie kazdy powinien miec jednak taki kociol. Jezeli palaczowi brakuje umiejetnosci w dobieraniu parametrow takich jak:

    nadmuch, dawki paliwa, trzypoziomowa regulacja fuzylogica palnika, taka sama sondy, parametry wentylatora to nici z prawidlowego spalania. Trzeba umiec ocenic co mowi temp spalin, poziom tlenu w spalinach, czasy przyrostu temp., ustawic krzywe grzewcze dla mieszacza, sterowanie pok. i co ma sie dziac po uzyskaniu pokojowki. W przypadku posiadania bufora temperatury ladowania rozladowania itd. Wszystko to wymaga dosterowania i obserwacji. W kotlach za 20 K te problemy z reguly odpodaja. Oprocz sond takie kotly maja systemy cisnieniowego nadzoru komory spalania. I w nich sie za wiele nie grzebie. Prost kociol z prostym sterownikiem to wyzwanie i nalezy tu zapomniec o bezobslugowosci. Spalanie ktore przebiega prawidlowo sprawia ze nie ma dymu, sadzy a komora spalania jest jasna wewnatrz. Jedyne co sie odklada to ciemny pyl na wymienniku i w wyczyst .Pellet daje niewiele ciepla , zle spalony w skopanej instalacji i przy zlych nawykach palacza pusci go z torbami.

    Dziękuję za obszerna odpowiedź. Poważnie zastanawiam się nad zmiana opcji pieca tzn. ekogroszek. 

    Nie moge przeznaczyć 20tys na pięć, nie jestem też biegły w obsłudze pieców ze sterownikiem. Dom jest ocieplony, ale to stare budownictwo. Z obliczeń 20kw. Wcześniej był zwykły węglowy, ktory przy każdym rozpalaniu niemiłosiernie dymił, więc i kwestie wentylacji, komina, dopływu tlenu nie są idealne. 

    Chciałem pellet bo robię remont i chce żeby było czysto i ekologicznie. Ale jeśli przez brak wiedzy i niedostosowana instalacje mam przepłacac za ogrzewanie to muszę jeszcze raz wszystko przemyśleć. 

  17. 14 minut temu, Visitor1230 napisał:

    Marka ma znaczenie. Zasadnicze. Jezeli slysze, czytam co z klientami robi kostrzewa albo defro to przykro sie robi. Za darmo nie wstawilbym nic od nich.  Tanie kotly to tzw. smieciuchy albo ekogroszkowce wykastrowane z wegla. HT tez bym sobie odpusciol. Podobnie jak grupa VAG ucza sie na klientach.  Osobiscie uzytkuje Biawara Pelluxa 12kW z buforem. Sterowanie Plum zapwenia wszystko. Modul econet zapewnia podglad na Tablecie. Kociol zalicza sie do sredniej polki. Blackstar to swietny kociol. Niewiem tylko jak system z kompresorem da rade czyscic palnik w przypadku spiekajacego pelletu.

    Poproszę o wytłumaczenie dla początkującego skrótu vag:) a piece typu Witkowski, Rakoczy?

    Rozumiem, że piece produkowane przez dołączenie podzespołów innych firm np palnikami kipi maja charakter pieców typu ekogroszek przerobionymi na pellet? Tylko piec od początku do końca zrobiony przez jedna firmę to gwarancja jakości? 

  18. Dzień dobry, 

    Przeglądam różne fora i mam poczucie braku wystarczających informacji. Postanowiłem, że zapytam też tutaj z nadzieją na uporządkowanie mojej wiedzy. 
    Poszukuję pieca na pellet, który będzie automatycznie wykonywał czyszczenie rusztu i ewentualnie czyszczenie wymiennika ciepła.
    Zastanawiam się nad rodzajem palnika. Chciałbym, żeby był z automatycznym zapłonem, bez problemu z nagarem, samoczyszczący i dobrze współpracował ze sterownikiem.
    Elementy, na które zwracam uwagę (na podstawie doświadczeń znajomych i komentarzy na forach) to:

    1. Palnik
    Czytam o co najmniej dwóch opcjach:
    - palnik obrotowy
    - palnik z rusztem ruchomym
    Cześć firm pisze wprost o używaniu palnika KIPI a inne np. Rakoczy ma palnik zrzutowy, Pellux pisze o "palniku opatentowanym w Szwecji z wysuwaną szufladą", Kostrzewa, Defro nie informują o rodzaju palnika.
    Rozumiem, że każdy z nich ma plusy i minusy.

    2. Sterownik
    Wiem, że tutaj ważne jest dobre zgranie sterownika z palnikiem.
    Plum razem z Kipi a Tech np. z palnikiem instalowanym w piecach Rakoczy.

    3. Wymiennik
    Czytam o pionowych, poziomych, płomienicach.
    Wnioski są takie, że pionowy mniej zarasta pyłem i dłużej zachowuje sprawność. 

    4. Zabezpieczenie przed zapłonem
    Czytam o takich zabezpieczeniach jak:
    - czujnik temperatury palnika
    - rura spiro
    - śluza
    - strażak
    - własny system czujników jak np. w Kostrzewie
    Domyślam się, że wiele zależy od budowy pieca. Zauważyłem, że piece z palnikiem KIPI mają najczęściej rurę jako zabezpieczenie. Czy warto się tym przejmować?

    5. Zapalarka
    Czy ma znaczenie czy jest stalowa lub ceramiczna?

    5. Sterownik pokojowy
    Zależy mi, żebym miał możliwość sterowania z pomieszczeń z opcją Wifi.

    I ostatnia rzecz to uzależnienie od prądu. Co zrobić w sytuacji gdy w sezonie grzewczym zabraknie na dłuższy czas prądu?

    Nie za bardzo wiem czym miałbym się kierować, ale na pewno nie chcę płacić za piec z całym osprzętem więcej niż 14tys złotych.

    Będę wdzięczny za odpowiedź.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.