Witam ponownie,
Ponieważ, w zeszłym roku nie zdążyłem kupić nowego kotła (stary Junkers pracował bez zarzutu). Jeszcze, w tamtym sezonie została wymieniona instalacja dla C.O. Temat kotła pozostał i przed tym sezonem grzewczym chciałbym zamknąć ten temat:)
Nadal rozważam dwie opcje:
Junkers Cerapur Compact
https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-compact.html
lub
Termet Ecocondens Gold Plus
https://www.termet.com.pl/pl/produkt/ecocondens-gold-plus/63
Ogólnie przyzwyczajony do Junkersa i nie zawiedziony trwałością wolałbym kupić Junkers'a. Jeśli chodzi o Termet'a to jakoś nie jestem przekonany do polskich produktów (choć słyszałem, że wnętrzności to, w zdecydowanej większości identyczne podzespoły).
Za Termetem przemawia jedno.....Opcja 20kW..Mam tutaj na myśli przepisy, które pozwalają przy mocy kotła do 21kW "wypuścić" rurę "z plastiku" na zewnątrz, w poziomie (na wysokości min. 50cm od podłoża do bodajże 2 metrów lub bez ograniczeń. A mam około 2 metrów aby wyjść na podwórko). Takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejszyło by koszty inwestycji (wypuszczenie przez komin nierdzewki...U mnie ok. 8 metrów to zupełnie inne koszty).
Dodam, że montaż nowego kotła jest, w starym domu, nie występuje również o żadne dotacje (raczej nikt mi nie będzie zaglądał do kotłowni, ale pomimo byłbym wówczas, w zgodzie, z przepisami).
Kolejną sprawą jest moc kotła. Obecny Junkers ZW 20KE posiada moc nominalną 20 kW (fabrycznie skręcony na 14kW- info, z instrukcji. nie wiem jak jest odkładnie u mnie ustawiony. W każdym razie wystarcza. Powierzchnia ok. 90-100 m2.
Więc taki Ecocondens 20kW by wystarczył i dlatego biorę pod uwagę wersję 20kW, a nie 25kW (Cerapur to 24kW). Przy okazji rozumiem, że Ecocondensy 20kW i 25kW to identyczne konstrukcje różniące się tylko mocą?
Kolejną sprawą jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, w obecnym kotle: 7-23kW (zazwyczaj korzystam, z jednego kranu, który jest oddalony od kotła o ok. 3-4 metry właściwie, w pionie, z piwnicy. Na ciepłą wodę czekam dość długo ok. 30-40 sekund)
Jeśli chodzi o kocioł Termeta o mocy 20kW nie wiem jaką ma on wydajność wytwarzania ciepłej wody (na stronie producenta nie ma takiej informacji), czy jest to ok. 20 kW czy może nieco więcej np. 21-23kW. Chodzi mi o to czy "wydoła"...Czy jeśli ma tylko 20kW to będzie sporo gorzej niż, w obecnym kotle czy też podobnie (technologia się zmieniła). Tak jak wspomniałem obecny ma 23kW (i taka moc mi wystarczy, choć zapewne przy 25kW byłaby szybciej ciepła woda).
Czy ktoś posiada info na temat mocy dla c.w.u dla kotła Termet Ecocondens Gold 20kW?
I ogólnie który kocioł wybrać? Co "za...Co "przeciw"? I jak mają się przepisy do mocy kotła?
I jeszcze jedno....Czy, w przypadku zakupu Temeta nie trzeba będzie przerabiać obecnej instalacji,aby podłączyć Nowy kocioł (podejrzewam, że Junkers pozostaje bez zmian)?
Teraz szukając informacji znalazłem jeszcze taki kocioł (20kW dla C.O. oraz aż 28 kW dla c.w.u.). Co to za kocioł? Z tego co widzę to ma wysokie taktowanie (czyli minus). I raczej odpada ze względu na cenę:)
Junkers Cerapur Smart
https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-smart-5c.html