Skocz do zawartości

Condor

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Condor

  1. Ja tez miałem problemy z gaśnieciem, przestawiłem podawanie na 11-13s, przerwa w podawaniu ok 55s i jest ok, z suchym nie powinno byc problemu nawet z podawaniem 5s. Latem kupiłem 2t czeskiego jak zaczalem palić był zupełnie suchy, palił sie na różnych ustawieniach, później pod koniec grudnia dokupiłem kolejne 2t, ale był mokry i piec gasł, (węgiel był też z innej kopalni czeskiej) musiałem przestawić i pali się bardzo dobrze. Dmuchawa na ok 27% w skali do 100 - przymknieta w 80%.

  2. Mnie cieszy zapal niektórych formulowiczow do babrania się w sadzy i utrudnianiu sobie zycia, w rzeczywistości jakby dobrze policzyc za pare groszy (a ze należy być optymista to nie podlega dyskusji). Dzis się załamałem, ponieważ mokry snieg pomieszany z sadza spadając z dachu caly go usyfil, może możecie doradzic czym zmyc czarne plamy z czerwonej blachodachowki? Użytkowałem śmierdziucha raptem 2 tygodnie, szkoda ze wogole go odpalałem. Tak to człowiek wychodzi na dziadowaniu, chciałem w duze mrozy zaoszczędzić na propanie, a teraz będę Musil wolac kogos do umycia dachu i wydac kase i na jedno wyjdze. Nigdy wiecej palenie śmierdziuchem nie nie NIE. Ciekawi mnie jakiego kolega Maciek ma tlokowca, z doświadczenia już wiem ze każdy kopci w mniejszym lub mniejszy stopniu. Nie wiem gdzie kolega tez mieszka bo umnie pod Warszawa ekogroszek w okolicach 800 zl. Ponieważ w tamtym sezonie palilem ekogroszkiem to mam czyste porównanie, srednio pali na sezon 6 ton razy 800 wyychodzi 4800 PLN na zime tylko za ogrzanie i ciepla wode, do tego trzeba policzyc prad za podgrzew cieplej wody w okresie letnim, bo nie wyobrażam sobie grzania samej wody śmierdziuchem w 30 stopniowym upale. Podgrzew samej cieplej wody w okresie od maja do października kosztowal mnie w okolicy 1200 pln daje to kloaczna sume 6000 PLN na rok palac śmierdziuchem i grzejąc wode pradem. Natomiast propan zatankowałem w czerwcu po promocyjniej cenie z 1,71 PLN zuzylem go od lipca do teraz 2500 l, co daje mi kwote 4250 PLN. I trzeba do tego jeszcze dodac ze mam w tym jeszcze gotowanie! Czego do wyliczenie uzycia ekogroszu wogole nie liczyłem!!! Co będzie dalej zobaczymy, ale mysle ze do lipca i tak wyjdzie lacznie mniej niż 6000. Oczywiście musze jeszcze napisac to, ze przy paleniu ekogroszkiem temperture w domu miałem 24 stopnie a przy propanie mam 21 stopni. Ale mnie to bardziej odpowiada, nie lubie się gotowac, a i dzieci jakby mniej choruja. Pozdrawiam

     

    Przy ocieplonym domu 6t wegla nie pójdzie, ja zużyłem od 1 października do dzisiaj 3,8t eko groszku po 540zl/t - czeski, co daje ok 2100zł. Temp w domu mam 22,5stC - akurat tak mi odpowiada. Przy instalacji z zaworem 4D i sterowaniem pogodowym, nie ma problemu z obniżeniem temp w domu poniżej tej wartości. Decydując sie na paliwo stałe, mozna całkiem zrezygnować z instalacji gazowej a gotować na płycie indukcyjnej. Nie ma co się oszukiwać, gaz jest wygodniejszy a węgiel nieco tańszy.

  3. Ja mam u siebie zawór 4D z siłownikiem, sterowanie pogodowe Estyma. Jest to wygodne rozwiązanie, masz w układzie przez cały czas odpowiednią (obliczoną przez sterownik) temperaturę wody na grzejnikach. Dodatkowo zamontowałem regulator pokojowy, w razie jak mi temp. w domu spadnie poniżej 22st C (co zdarza się praktycznie przy zanikach prądu) regulator sie zwiera i daje wyższą temp na grzejniki do czasu przekroczenia temp w domu 22st. W praktyce mam non stop temp w pomieszczeniach miedzy 22st a 22.5stC. Czujnik temp CWU mam na rurze z bojlera do instalacji, mam zbiornik dwupłaszczowy. Jest małe przekłamanie, ale można sobie z tym poradzic ustawiając odpowiednią histerezę. Co do Estymy, to brakuje tu funkcji w priorytecie CWU czasowego ładowania bojlera, żeby np w nocy nie ogrzewał niepotrzebnie wody.

  4. Ja spokojnie osiągam 70stC i więcej, kiepsko było tylko przy dużym mrozie, przy -20stC kocioł pracował z temp 70stC ale prawie non stop, w stanie podtrzymania był krótko i szło go sporo. Myślę że to kwestia regulacji kotła, na Czeski węgiel trzeba sterownik ustawić inaczej i jest OK. Ogólnie wychodzi taniej niż Polski.

  5. Ja pale Czeskim eko-groszkiem od października, kocioł 25kW, dom ok 150m2 (ocieplony 12cm styropian i poddasze 25cm wełna) + cwu 120l. Temp w domu 22st C. W pierwszych cieplejszych miesiacach szło tego ok 12-20kg/dobę, teraz przy niskich temp. (poniżej -5) idzie 30-40kg/dobę, palę pierwszy rok, budowe zakończyłem tej jesieni. Temp na kotle jesienią 60stC a przy dużych mrozach ustawiam na 66stC, bez problemu dochodzi do tych temp. Węgiel trudno ustawić, u mnie jest teraz 8s podawania i 48s przerwy, przy 47s przerwy wywala niedopalany wegiel a przy 49s kopczyk znika, nadmuch mam 25% w skali 20-99%. Instalację mam z zastosowaniem zaworu 4 drogowego z siłownikiem, regulatora pogodowego oraz pokojowego.

  6. Zbiornik to Galmet sgw(l)p, zawór 3 bary został zamontowany przez "pomyłkę", wg instrukcji zbiornika najwyższe ciśnienie robocze: 0,6 MPa. Wodociągi podają że ciśnienie na wejściu do budynku nie powinno przekraczać 4bar, zawór 3 bary puścił już przy napełnianiu bojlera zimną wodą.

  7. Właściwie mam zawór 3bary i muszę go wymienić na 6bar, wyjście z rury jest poziomo, czyli mogę spokojnie kupić zawór membranowy i zamontować go poziomo?

     

    Jeszcze jedno pytanie: dla mojego bojlera jest wymagane zabezpieczenie właśnie 6bar, z tego co wyczytałem w warunkach przyłącza, w instalacji na wejściu do budynku powinny być 4bary, czy taka instalacja będzie działać prawidłowo czy konieczny będzie reduktor?

     

    Dzięki za pomoc

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.