Skocz do zawartości

przemo1981

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez przemo1981

  1. Co do takiej samej ilości żeber aluminiowych co żeliwnych bym się zgodził, gdybym wiedział, że jedno żebro żeliwne ma 160W, bo tyle ma żebro aluminiowe Fonditala. A niestety nigdzie nie mogę znaleźć ile miały żebra żeliwne. I też podejrzewam, że żebra żeliwne nie mają takiej samej sprawności w oddawaniu ciepła co aluminiowe. Ale przy mniejszej liczbie żeber pozostaje znowu problem odczytu podzielnikiem... jak nie kijem to drewnem :/
  2. Układ mieszkania w pierwszym moim poście wraz z zaznaczoną ocieploną ścianą szczytową bloku. Ściany zewnętrzne to typowa płyta betonowa, ściany działowe w mieszkaniu to gipsówki. Ilości żeber żeliwnych w pomieszczeniach w tym momencie: Kuchnia - 6,85m2 - 8 żeber żeliwnych dzienny - 15,10m2 - 14 żeber żeliwnych sypialnia - 9,10m2 - 10 żeber żeliwnych roboczy - 6,61,2 - 10 żeber żeliwnych Niestety nie zmierzyłem rozstawu podejść, ale chyba są 50, poniżej zdjęcie grzejnika w sypialni Co do takiej samej ilości żeber aluminiowe co żeliwnych bym się zgodził, gdybym wiedział, że jedno żebro żeliwne ma 160W, bo tyle ma żebro aluminiowe Fonditala. A niestety nigdzie nie mogę znaleźć ile miały W żebra żeliwne.
  3. ... i tutaj zostałem zastrzelony... :huh: . Remontuje mieszkanie w którym mam zamieszkać pod koniec sierpnia, na pierwszy ogień poszła łazienka, a w niej grzejnik, który był zamontowany nad wanną i wyglądał tak: Odnośnie wymiany grzejników w całym mieszkaniu zdecydowaliśmy się po wstępnym przeliczeniu kosztów, głównie ze względu wizualnych. Tak naprawdę nie zastanawiałem się nad renowacją istniejących żeliwnych. Myśląc o renowacji przypominają mi się prace w domu rodzinnym przy remontach (min malowanie grzejników żeliwnych), jednak w moim przypadku mógłbym zdemontować żeliwne, zamontować zawory powrotne by nie było więcej problemu z odkręceniem grzejników (głowice termostatyczna są zamontowane), dokładnie je wyczyścić i pomalować je odpowiednią emalią. Wtedy mógłbym także sprawdzić czy nie potrzebują one płukania z osadów. Muszę się jeszcze dokładnie zastanowić nad renowacją żeliwnych, jednak i tak prosiłbym o radę w ewentualnej wymianie na aluminiowe.
  4. Witam Podzielniki są elektroniczne, zawory termostatyczne (danfossa jakieś najprostsze, troszkę ciężko chodzą). Co do mieszkania w tym mieszkaniu; mieszkanie było wynajmowane od x lat i trudno mi jest określić jak musiały być poustawiane głowice. Co do tych 110W/m2 jeśli za dużo to ile przyjąć - blok z lat 75-80 z wielkiej płyty, mieszkanie na parterze na ścianie szczytowej ocieplonej (ściany z oknami nieocieplone), pod mieszkaniem suszarnia - z doborem schodzić poniżej 100W/m2?? A co do liczenia dla parametrów 75/55/20 to w takim układzie wyjdzie mi więcej żeber, a jeśli będę liczył dla 75/55/20 i przyjmę 100W/m2 to ilość żeber wyjdzie prawie taka sami liczba (w dziennym będzie o 2 więcej i w roboczym o 1 żebro więcej, w pozostałych pomieszczeniach się ilość żeber nie zmieni). Czy w takim układzie pozostać przy 90/70/20 a tylko zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do 100W/m2 (czy niżej)?
  5. Dzwoniąc do nich mówiłem wprost, że chcę wymienić i potrzebuje parametry sieci by dobrać grzejniki - kobieta podała mi parametry oczywiście podkreślając, że trzeba zgłosić wymianę grzejników, by mogli zdemontować i zamontować podzielniki ciepła. I dokładnie to mnie zastanowiło, rozmawiałem ze starym inspektorem sanitarnym i domniemał, że spółdzielnia będzie musiała zmienić współczynniki przy odczycie z podzielnika. Ale swoją drogą przejdę się do spółdzielni i porozmawiam (niestety będę musiał rozmawiać oficjalnie, gdyż żadnych znajomości nie posiadam). Oprócz powyższych obliczeń dorwałem 2 programy do doboru grzejników: PURMO SDG i DOG (udostępnia go convector i terma technologie) i wyszły oto takie wyniki: W DOG'u wyliczone moce są podobne do tych co na pieszo obliczyłem, w PURMO SDG (program dokładniejszy zakładający strefę klimatyczną, jakie warunki wietrzne, ilość ścian zewnętrznych, powierzchnię okien, kondygnację) wartości mocy różnią się od liczonych ręcznie. I teraz... czemu wierzyć i pod co kupować grzejniki (oczywiście po rozmowie w spółdzielni)?
  6. Witam Jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku z lat 75-80 (wielka płyta) i głównie ze względu na estetykę (jak i gabaryty) chcę wymienić grzejniki żeliwne na aluminiowe. Ze względu na opinie chcę zakupić grzejniki Fondital Solar!. Oczywiście pierwsze co uczyniłem zadzwoniłem do spółdzielni w celu zorientowania się co do parametrów sieci - podano mi parametry sieci 90/70/20 oraz moce grzejników w poszczególnych pomieszczeniach (w poniższym zestawieniu). Zacząłem liczyć: przyjąłem za radą 110W/m2 z czego wyszły mi moce w poszczególnych pomieszczeniach. Znając potrzebne moce musiałem przeliczyć moc jednego żebra Fondital Solar z parametrów 75/55/20 na 90/70/20 korzystając z tej instrukcji Foditala Tak dobrałem ilość żeber dla poszczególnych pomieszczeń. Zastanawia mnie rozbieżność mocy między tym co ja policzyłem a tym co mi podała spółdzielnia dla poszczególnych pomieszczeń - skąd taka różnica?? A może ja za duże grzejniki wstawiam? Czy mam dobrać ilość żeber dla mocy podanej przez spółdzielnię bez żadnych swoich obliczeń (kwestia czy przy takich mocach będzie ciepło w tych pomieszczeniach przy grzejnikach aluminiowych). Też jest ważne jak podzielnik będzie odczytywał pobrane ciepło przy tych mocniejszych grzejnikach? Bedę wdzięczny za każdą radę i wskazówkę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.