Skocz do zawartości

nemeczek

Forumowicz
  • Postów

    24
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez nemeczek

  1. Może bardzo się napraszam ale niech ktoś w końcu określi/podpowie czy ta instalacja będzie pracować przyzwoicie? Do zaworu 4d muszę podjechać od posadzki o 1,3m w górę.
  2. Witam wszystkich. Dzięki tomekb za gotowca. Gdyby do tego jakiś opis (np. poz. 2,4,11,9). Pozdrawiam
  3. Czyli jak? Może jednak któryś z instalatorów pokusi się o szkic? Proszę pamiętać, że powinno działać i na grawitacji i pompowo. Może tak jak w załączniku? Pozdrawiam. inst_co.bmp
  4. Dobrze, że dwóch doświadczonych prowadzi polemikę bo coś uszczknął z tego laicy. Z tym pionem który ma zb. wyrównawczy tak też sobie wykombinowałem (patrz zał.). Niestety czuję niedosyt porady: czy dobra będzie wersja z podniesieniem powrotu -droższa- czy z "syfonem" ?? Może jakiś szkic? Zawór 4d można zamontować w poziomie? - mało miejsca od góry pieca do obecnej rury ciepłej wody (~40cm). Jaki powinien być osprzęt (zawory, czujki itp) na inst c.w.u. a jaki na co. Nie chciałbym aby wykonawca wsadził mi za mało, bo to bezpieczeństwo i wygoda, ani za dużo bo to koszty. A i jeszcze jedno. Wykonawca straszy mnie, że przy tak "starej" instalaci mogą być problemy z pracą zaworu 4d, bo "...w tak starej inst. będzie pełno szlamu, jakichś drobinek, które mogą podejść pod zawór i nie będzie dobrze działał albo się szybko zepsuje." Co Wy na to? Czy można samemu jakoś inst. przemyć? Dzięki za pomoc :) INST._CO_2_.doc
  5. No niestety nie jestem mocny w kwestiach instalatorskich, nie rozumiem "...normalnie pospinać te piony...". Nie wiem do którego pionu podpięto zb. wyrównawczy (dom ma >30lat a nie mam projektu ani kogo zapytać), ale sądząc z jego umiejscowienia (pod sufitem w łazience I piętro) to II pion - patrz załącznik. Kolejna kwestia, to czy pompa na powrocie, czy za 4d na zasilaniu instalacji - jak wówczas połączyć powrót z 4d jeżeli jest 1,2-1,5m poniżej rury z kotła? (czy robić syfon, czy niestety podnieść powrót na wysokość zasilania). Może przy pracy na pompie da ona sobie radę z "syfonem". A jeżeli nie?! - zał._1. Dotychczas inst. pracowała tylko na grawitacji i nawet gdy na piecu (żeliwny camino) było tylko niespełna 50st. C, to woda dochodziła do grzejników na piętrze (dobre na wiosnę i jesień). Niestety przy nowym stalowym piecu tak się nie da, bo zamęczę kocioł-korozja. O co chodzi z tym KVS??? INST._CO.doc INST._CO_1.doc
  6. Pozwólcie że się podłączę, ponieważ nie mam odzewu w temacie "Wymiana Kotła I Założenie C.w.u" a ostatnie kwestie dotyczą właśnie 4d. Moja instalacja ma cztery piony, rura z pieca 2". Chciałbym grzać dom (110m2) grawitacyjnie, ale jeżeli piec będzie żle funkcjonował (Defro Komfort Plus-nowa linia; możliwość pracy z wentylatorem lub miarkownikiem) to będę zmuszony pracować z pompą. Czy zawór 1,5" , 2", czy 2,5"? Gdzie można o tym poczytać? "Fachowcy" monteży po przedstawieniu moich oczekiwań od razu zrobili minę :) i boję się, że mogą coś skopać. Gdybyś automatyk lub inna zorientowana w temacie osoba, mógł coś doradzić, to z góry wielkie dzieki. Pozdrawiam
  7. Do buki - z informacji doradców Defro w kotłach "starego" typu (Komfort +) jest sterownik ST-28. Nowa linia ma sterownik ST81 a niedługo będą montować ST83. Różnica ponoć tylko w wizualizacji (rodzaj wyświetlacza). Chociaż wg zdjęć nowego pieca jest tam sterownik ST44. Coś tu nie pasuje :) Co do wyboru "stary" model a nowa linia, to na pewno nowy. Dlaczego? A chociażby dlatego, że ma możliwość pracy bez wentylatora - klapka w drzwiczkach do popielnika - a co za tym idzie możliwość zamontowania miarkownika ciągu. Chociaż w tej kwesti na pewno też są zdania podzielone Pozdrawiam
  8. Dzięki kazik za odzew. Instalacja pieca prawdopodobnie we wrześniu. Postaram się nie zapomnieć o podzieleniu się wrażeniami. Gdybyś miał coś do powiedzenia w innych poruszanych przezemnie kwestiach, to chętnie poczytam. Pozdrawiam
  9. Piec najprawdopodobniej, bo jeszcze się waham, Defro Komfort plus-nowa linia (mozliwość pracy z wentylatorem lub miarkownikiem) 15kW. Instalacja najchętniej pracująca grawitacyjnie, ale jest pompa obiegowa i sporadycznie albo jeżeli inaczej się nie da, to będę ją załączał. Dwa posty wyżej jest schemat instalacji (4piony) i tutaj cały problem.
  10. i jeszcze jedno pytanie; jakiego producenta zawór wstawić (tani a dobry)?
  11. Tak wiem, że to piec z górnym spalaniem, ale można w nim palić samym miałem (tak deklaruje producent). Wprawdzie na wstępie pisałem o piecu ze spalaniem dolnym, ale w rozsądnej cenie poza KWKD nie znalazłem innych a Defro to wypisz wymaluj SAS UWT. Nowa linia posiada sterownik PID oraz wspomnianą przez kazika klapkę z możliwością zamontowania miarkownika. Jak pisałem wcześniej komin ok. 8m, 14x21. Po raz kolejny przekonuję się, że im wiecej człowiek wie, tym wie mnie :) Wydaje mi się, że cała sztuka w tym aby poznać swój piec a przede wszystkim nauczyć się w nim palić. Powiedz kazik co tak konkretnie nieodpowiadało znajomemu. A może doradzisz coś w tematyce zawów 4D - patrz w dziale "Instalacje CO i CWU" mój temat Wymiana Kotła I Założenie C.w.u Pozdrowienia :)
  12. Po kolejnej analizie i zbieraniu opinii decyduję się na piec DEFRO Komfort Plus - nowa linia. Jeszcze na zakup mam 1,5 tygodnia więc jeżeli są jakieś opinie o nowym wyborze, to proszę o nie, jeżeli się nie pojawią to ZAMYKAM temat. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
  13. Jestem ponownie. Skupmy się teraz na zaworze 4D. Mam niestety instalację co z czterema pionami rozchodzącymi się z 2caloej rury głównej. Powrót wody zimnej z grzejników - kolektor- usytuowany przy posadzce, do niego schodzą powroty z poszczególnych pionów. Odległość rur (ciepła, zimna) ok.1,2m. Załączam schemat:INST._CO.doc Jak wstawić zawór 4D i w którym miejscu. Czy przy takim rozstawie rur będzie on funkcjonalny? Czy instalacja będzie pracować grawitacyjnie?, czy tylko z pompą? Jak podłączyć zbiornik cwu? Proszę o podpowiedzi :)
  14. No faktycznie jak się bliżej przyjżeć, to SAS NWT będzie raczej górnego spalania. KWKD Zębiec ma tylko jakąś klapkę, mniemam że można ją otwierać. Podaj kazik coś więcej. Komin mam na ok 8m, 14x21cm. Czy nie ma innych opinii??
  15. Zapoznam się z tym. Na razie WIELKIE dzięki za okazane zainteresowanie i pomoc. Przez parę dni będę poza zasięgiem, ale mam prośbę o monitorowanie tematu. No i co z pompą do cwu?
  16. W sprawie instalacji w dalszym ciągu obawa :mellow: , że przy braku cwu (z różnych powodów a głównie np. w lecie) jeżeli wyłączą prąd to przy takim montażu nie będzie ciepłej wody. Może rozpatruję rzadkie sytuacje, ale jednak wolałbym przewidzieć wszelkie możliwości. Prosiłbym jeszcze ewentualnie o jakąś sugestię odnośnie sterownika i takiego piecyka z elektr. zapłonem - dobry ale w przyzwoitej cenie. I proszę jeszcze o opinię w kwestii zastosowania pompy do cwu - czy jest konieczna: rozbiór wody jednocześnie z kilku kranów wystepuje sporadycznie, odcinek do pokonania od zb. cwu do baterii na piętrze to ok. 5-6m w pionie + max 5m w poziomie.
  17. Witam wszystkich. :mellow: Planuję, chociaż raczej jestem zmuszony wymienić Camino (wymaga remontu i nie jest wygodny). Obecne piece szacuje się na średnio 7lat ekspoatacji, potem mogą być problemy z korozją. Mając to na uwadze oraz nieprzewidywalne koszty opału zdecydowałem się na piec "wszystkożerny", niezbyt drogi ale ekonomiczny w sensie obsługi i ogólnie eksploatacji, dolnego spalania lub sporadycznie górnego. W zasadzie wszystkie tego typu piece są podobne, kwestia niuansów konstrukcyjnych, ceny i uczciwego serwisowania (tego z opisu nie wyczyta). Stąd moja wizyta na forum i prośba o poradę. Co powiecie o SASie? Wersja NWT lub UWT? A może jednak inny? Proszę użytkowników lub osoby mające wiedzę o pomoc.
  18. Który zawór powinien być i gdzie: chyba beznapięciowo otwarty przy piecyku i beznapięciowo zamknięty przy zb.cwu, no bo w razie zaniku napięcia woda musi przez coś płynąć. No właśnie, wiem że nie można mieć wszystkiego, ale jakby jakieś bardziej oszczędne rozwiązanie, no bo świeczka to gaz (piecyk non stop włączony), elektrozawory to prąd - czyli dodatkowe koszty. Piecyk stary jakiś GZ czy coś takiego z pokrętłem. A co z pompą do cwu, musi być czy nie?
  19. Z tych dwóch wersji mniejszy nakład robocizny przy pozostawieniu obecnej instalacji i zastosowaniu 2 zaworów (ewentualną podpowiedź jakiej firmy, jaki sterownik). Niestety wodę ciepłą mam we wszystkich bateriach z prawej stony - tak zrobiono ok.30 lat wstecz a obecnie generalnej przebudowy nie przewiduję. Co to są baterie termostatyczne? Reasumując czy dobrze zrozumiałem: niezależnie od tego czy piecyk mam włączony czy nie, czujniki odczytają temp. wody i otworzą/zamkną przepływ ze zb. cwu lub z piecyka; mając na uwadze, że jeżeli w zb. cwu woda będzie zbyt zimna aby grawitacyjnie poszła w górę (nie wiem czy lepiej z pompą czy bez), to popłynie z piecyka? Na początku z piecyka też leci zimna, czy zawór powinien być odwrotnie założony? nie wiem jak działa. Może kilka słów wyjaśnienia. Widzę quitar, że również doradzasz w temacie kotłów, może jakieś info. o SASach opisanych w 1 poście?
  20. mniej więcej tak to wygląda, przy czym pod piecykiem wystaje głowica jakiegoś zaworu (nie ma na schemacie) nieuzywanego i lepiej go nie ruszać. Prawdopodobnie zamykał wodę z piecyka albo do niego - nie mam kogo spytać a w tej chwili nie sprawdzę. Najlepiej zapomnijmy o nim. schemat.doc
  21. zrobię szkic i zaprezentuję; martwi mnie jednak co innego - zawór musiałby być pomiędzy ostatnią baterią (kuchnia) a zbiornikiem c.w.u (zawieszonym w piwnicy/kotłowni) a więc pod zlewozmywakiem lu w piwnicy. Aby umyć się np.rano na piętrze, bo brakło wody ciepłej ze zbiornika, trzeba by schodzić do kuchni lub piwnicy, co jest mało wygodne - żona mnie wymelduje :D. Może przesadzam, ale chciałbym wszystkie możliwości uwzględnić. Pamiętać należy o włączaniu piecyka tylko do mycia.
  22. witam ponownie - wygląda na to, że bez kucia ścian się nie obejdzie a tego chciałbym uniknąć bo glazury takiej już nie dostanę, a na wymianę całości nie pora. Dla uściślenia obecnie woda grzana jest piecykiem przepływowym, który dla bezpieczeństwa i z przyzwyczajenia jest wygaszany, co sprowadza się do tego, że w zasadzie ciepła woda była tylko w łazience na piętrze (piecyk też w tej łazience). Na parterze ciepła woda tylko sporadycznie w zimie (piecyk włączony cały dzień, bez nocy). Chciałbym to zmienić. Czy układ z siłownikiem będzie działał non stop - co go napędza? Może ktoś na pozostałe kwestie odpowie? Jeżeli woda ze zbiornika c.w.u podawana byłaby grawitacyjnie, to mam obawy czy z baterii mieszjącej woda zimna wodociągowa nie wróci do zb. c.w.u w przeciwprądzie (wyższe ciśnienie wody zimnej)
  23. Witam wszystkich :D Mam stary camino, dom 30letni o pow. ok.120m2 ocieplony stropianem 10; woda ciepła z piecyka gazowego w łazience na piętrze sprowadzona rurami nieizolowanymi (w ścianie) do kuchni i łazienki na parterze. Piec jeszcze mógłby pracować (po remoncie), ale z wiekiem człowiek robi się wygodny i nie ma już ochoty podkładać co 6-8 godzin zwłaszcza, że pracuję. Im więcej czytam, tym mniej wiem. Ostatecznie zdecydowałbym się chyba na SASa NWT lub UWT - na razie piece z podajnikiem są za drogie, opał do nich podobnie, a żywotność taka sama (za 5-7 lat może waro bdzie zmienić piec na gazowy lub inne grzanie więc po co przepłacać). Może jednak inny tego typu piec?? Jeśli chodzi o ciepłą wodę to chciałbym zainstalować zbiornik ok. 100 - 140L (3 osoby) i rozprowadzić ją do kuchni i łazienek. I tu brak wiedzy i pytania: 1. czy można wykorzystać istniejące rury w ścianie i używać np. na przemian piecyk lub wodę ze zbiornika (z pełną świadomością strat ciepła z powodu braku izolacji) i jak to zrobić 2. jeżeli nie to czy woda ze zbiornika może być podłączona przy zlewozmywaku, wannie z wodą ciepłą przez baterię zwykłą czy można przez mieszającą (czy woda zimna nie cofnie się do zbiornika?) 3. czy musi być pompka do c.w.u Na razie tyle. Mam zamiar zatrudnić fachowców ale zanim zdam się na ich porady chciałbym mieć jakąś wiedzę od praktyków, bo jak się zorientowałem na tym forum, to macie mnóstwo doświadczeń. Proszę o pomoc i wyrozumiałoś dla laika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.