Skocz do zawartości

rm132

Forumowicz
  • Postów

    37
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez rm132

  1. Uważam, że ten system podawania peletu (rozmiar rury względem wielkości ślimaka, materiał z którego wykonany jest ślimak oraz transport zrębki z zasobnika pod górę) nie sprawdzi się w przypadku zrębki. Może gdyby ślimak chodził w kwadratowej rynnie, i był odlewem na zasadzie ślmaka z maszynki do mięsa o zaokrąglonych krawędziach. Ale to moje dywagacje. Nie chcę zaśmiecać głównego tematu dot. palnika kipi i uważam, że piec na pellet nie ma żadnych wad -prócz jednej. Pellet jest za drogi.  Także życzę powodzenia, może przez to spadnie jego cena.

  2. Wentylacja:

    Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. 
    Świeże powietrze dla kotła jest tak samo niezbędne, jak oddychanie dla człowieka.
    zetka.jpgWentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2m, skierowny w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200mm2 (lub okrągły fi=160mm). Kształt przypomina literę "z" i dlatego potocznie nazywany jest "zetką". W przypadku wyłączenia się kotła/palnika, powietrze w pionowym odcinku zatrzymuje się na pewnym poziomie gdyż ciepłe powietrze z kotłowni unosi się do góry, a zimne napiera w dół. Tak więc nie ma niepotrzebnego wychładzania kotłowni. Nawiewu nie zastąpią otwarte okno, czy uchylone drzwi. Zwykle wraz z nastaniem zimy użytkownicy zamykają te okna i drzwi odcinając tlen. Użytkowanie kotła bez dopływu świeżego powietrza zagraża życiu ludzi. Brak tlenu w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (CO tzw czadu). Zbyt mały dopływ powietrza - za mała średnica otworu, lub zabrudzona kratka maskująca otwór - powodują nie dopalanie się paliwa, lub nie osiąganie pełnej mocy kotła.

    Zwykły otwór w ścianie też jest skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania ale bardziej wychładza kotłownię.

    Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy)  - zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka "wyciągająca" z kotłowni zadymione powietrze .

    • Lubię to 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.