Skocz do zawartości

steraf

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez steraf

  1. Kociołek jak w temacie, typowa retorta, poziomo-pionowe kanały, coś kiepsko ze spalaniem, zamiast pyłku jest dużo spieków. Opał groszek pieklorz workowany 28MJ/kg. Jak to wygląda po 3 dniach: (kliknij żeby powiększyć) Nastawy (sterownik perfekt): - moc kotła 20% (tak wiem mało, ale temp zawsze trzyma odpowiednią a spala mniej niż przy nastawionej większej mocy, testowane przy 10*C na zewnątrz, nie wiem jak teraz.). - powietrze 85% (standardowo 80%) - temperatura 51*C (wiem mało, miał być zawór mieszający ale nikt nie wziął pod uwagę moich sugestii) A jak kocioł zinterpretował nastawy (temp na zewnątrz 3*C) - podawanie 3s - przerwa 78s - powietrze 24% - temp 51,7*C Dziś kociołek zostanie wyczyszczony, będzie nastawa moc 60%, i kolejne obserwacje. Dom coś około 110m^2, stare budownictwo, ocieplony.
  2. steraf

    Kocioł

    Na 100m^2 też starczy. Ktoś parę postów wyżej polecał kocioł marki PER-EKO. Patrząc na stronę www prezentują się całkiem profesjonalnie i przyjaźnie dla klienta. Ale o samych kotłach nie słyszałem żadnych opinii.
  3. Witam, Przyszedł czas na kupno nowego pieca, obecny już się nie nadaje do użytku. Przewertowałem wiele tematów na tym forum jak i forum muratora. Wybór padł na kocioł ekogroszek z podajnikiem @ ślimak i podobno retorowe palniki bardzo sprawne + ewentualnie miału, drewna czy owsa. Dodatkowy ruszt wymagany. Dom: 100m^2, stare budownictwo, ocieplony 10cm styropian, góra wata nie znam grubości ale napewno więcej niż 10cm. Instalacja miedziana bez zaworów 3d czy tam 4d (ale zawsze można założyć, i tak trzeba ciut przerobić instalacje). Kaloryfery jakieś nowe i mniej nowe ale żadne starocie(brak termostatów), okna plastik, CWU około 150l. W domu latem jest chłodno (nie wiem czy to świadczy o dobrym czy złym ociepleniu). Z tego co wyczytałem odpowiednia moc a dom mieści się w graniach 12-15kW, większość piecy jednak ma moc 15kW, więc wybór mniejszy. Często przez kilka dni w domu będzie tylko kobieta, więc sterownik powinien być bardzo przyjazny dla użytkownika. Wiele dobrego wyczytałem o eCoal i kotłach ogniwo eko 15/plus16. Jednak te kotły raczej nie wchodzą w grę z powodu pionowych wymienników. Kotłownia ma wysokość 170cm, wię czyszczenie od góry to będzie udręka. Z tego też powodu odrzuciłem tak fajny kociołek jak zębiec KP 15... Obecnie na celowniku jest defro komfort eko 15, poziomy wymiennik, 5 lat gwarancji na szczelność. Jednak nieszczęsny manualny sterownik... Jest jeszcze instalco RBR EKOUNIWERSAL 17kW z eCoal i poziomym wymiennikiem tak więc bajka, ale nie znam żadnych opinii na temat tych kotłów... Pozatym 17kW to chyba za dużo. Jednak mam pewne obawy co do minimalnej mocy kotłów, defro mówi min 6kW, kiedy zębiec 4kW, ogniwo 3kW, RBR 5. Kiedy będzie 7*C na zewnątrz piec będzie mógł się dławić ? Powinienem brać bardziej moc kotła pod uwagę czy jego moc minimalną ? Kiepsko się znam na tych sprawach więc proszę o naświetlenie tego problemu. Ewentualnie podanie jakichś propozycji kociołków spełniających wymagania: poziomy wymiennik(czyszczenie), paliwo groszek + miał, miły sterownik... Wiem że dobrych pieców jest ogrom i ciężko polecić ten jeden, wiele konstrukcji będzie działać pięknie i poprawnie, ważne by odradzić konstrukcje które mogą sprawiać problemy w przyszłości. EDIT: Dodam że obecnie jest kocioł na miał RYSTAL 25KW z jakimś tam sterownikiem, kiedy są mrozy temp ustawiamy do 60*C, w okresach przejściowych jest 45*C czasami mniej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.