Skocz do zawartości

Jarek_St

Forumowicz
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Jarek_St

  1. Nie obawiasz się, że palnik może mieć chwile zaniku plomienia lub też problemy z jego początkowym zapaleniem i utrzymaniem ?

    - Przyznam się, że nie rozpatrywałem tego.

     

    Jak przewidujesz oczyszczać ruszt od czasu do czasu ?
    - Wstrząsany. Atmosy wogóle nie mają rusztu.

     

    Jak rozumiem, całość napędzana wentylatorem i w związku z tym pokrywa szczelna ?

    Co z dymem w momencie podkładania paliwa ?

    - Jeżeli nie pójdzie grawitacyjne wolałbym wentylator wyciągowy. Będę też myślał o podajnku.

     

    Tak ogólnie, wygląda profesjonalnie. Gdyby jeszcze pięknie chodziło, to rewelka.
    - Chciałbym.
  2. Witam Was.

    Poniżej zamieściłem schemat paleniska, oczywiście do krytyki, na zrębki.

     

    post-2-1234860478_thumb.jpg

     

    Patrząc od środka. Palenisko o przekroju 20x20cm, wyłożone cegłą szamotową na sztorc gr. 64mm, dalej izolacja 16mm, blacha 3mm i na zewnątrz wełna mineralna. Widać na rysunku dysze powietrza pierwotnego w odległości około 20cm od rusztu - po 2 na każdym boku. Poniżej wlot powietrza wtórnego, które kanałem w cegle szamotowej będzie się ogrzewało i wpadało do palnika otworami 7-8mm. Długość palnika około 190-200mm. Nie wiem jeszcze jaki ma być kształt palnika. Chciałbym go zrobić w kształcie spirali dla lepszego mieszania z powietrzem - mogę go wylać z betonu żaroodpornego. Na początek zrobię z szamotu o przekroju prostokąta - przeskaluje wymiary z kotłów zgazujących. Ponad palnikiem ruszt, który mógłby być montowany na różnej wysokości (może byłaby to regulacja mocy paleniska w zależności od wysokości żaru). Poniżej palnika popielnik i wylot do wymiennika ciepła.

    Proszę Was o ocenę tego rozwiązania. Heso myślę, że nie zostawisz mnie w potrzebie.

  3. Potrzebuję tylko około 5kW, bo chciałbym mieć palenisko na warunki średnie. Muszę zastosować podajnik, bo kotłownia będzie w garażu nie połączonym bezpośrednio z domem i jeszcze w piwnicy, więc bieganie co chwilę, aby podłożyć nie wchodzi w grę. Paliwo jakie chcę stosować to zrębki mieszane z trocinami (darmowymi). Pewnie na samych trocinach nie pójdzie.

    Palenisko na warunki średnie, bo mam już w domu kominek z płaszczem wodnym (wiem nie śmiejcie się, ale w chwili zakupu byłem jeszcze nieuświadomionym przedszkolakiem). Jedyne co zrobiłem, aby nieco polepszyć to mam wymurowane palenisko szamotem z dolnym, tylnym odprowadzeniem spalin i powietrzem od strony szyby poprzez włożoną między szybę z ościeżnicą, a kominkiem "właściwym" ramkę z profila kwadratowego 60x60mm i zrobionymi nawiewami powietrza po obwodzie. Muszę przyznać, że sprawdza się super (ciekawe czyj to pomysł, nie wiesz przypadkiem Heso?). Przed przeróbką musiałem czyścić szybę dwa razy w tygodniu, teraz raz na 2-3 tygodnie i też co taki czas wybieram popiół. Palę suchym modrzewiem.

    Kurczę , ale się rozpisałem nie na temat. Sorry.

  4. Jeżeli wylot gazów do palnika jest ponad rusztem, czy nie ma możlwiości zapchania go?

    Jak sądzisz, czy przy ustalowych warunkach pracy stosunek powietrza pierwotnego do wtórnego jest stały. Tzn czy przy zwiększaniu lub zmniejszamiu mocy powietrzem pierwotnym w atkim zamym stosunku należy regulować piowietrze wtórne?

    Mnie właśnie interesowałoby palenisko o niewielkiej mocy (około 5kW) tak dobrane, aby była w miarę stała praca. Niestety moje palenisko do trocin nie zdało egazminu - nie mogłem uzyskać stałopalności przy tak małych wymiarach. Wiem, że dostępne są takie palniska od 30kW więc chyba to jest problem. Dalej wobec tego zgłębiam problem tyle, że zdecydowałem się na inny kierunek.

    A co sądzisz o rozwiązaniu takim jak jest w Atmosach - pionowy palnik bez rusztu, gdzie gazy przepływają pionowo poprzez żar do szczeliny z nawiewami powietrza wtórnego?

  5. Tak się zastanawiam, czy ma sens podgrzewanie powietrza pierwotnego. Bilans cieplny samego paleniska i tak się nie zmieni. Możliwe, że jest wskazane podgrzewanie w palenisku powietrza wtórnego do palnika. Nie obawiasz sie o przepalanie rur z powietrzem skoro piszesz, że przebiegają przez palenisko i nagrzewają się do czerwoności.

  6. Witam wszystkich ponownie.

    Postanowiłem dalej robić to palenisko w związku z tym nasuwa mi się kilka pytań.

    Odnośnie ślimaka- pewnie ekspertem jest Kogeneracja. Jaki ślimak zastosować - czy na pręcie, czy tylko zwinięta blacha a pręt w początkowym odcinku do mocowania w łożysku i reduktorze. Pewnie mniejsze prawdopodobieństwo zaklinowania się materiału podawanego jest w przypadku ślimaka bez rdzenia. Pisałeś Kogeneracja, że lepiej jest obudowę zrobić w przekroju kwadratowym niż okrągłym - czemu?. Myślałem zamówić ślimak zrobiony z płaskownika 8mm, zewnętrzna średnica 85-90, skok 85mm. Obudowa jeżeli kwadratowa to mogę zrobić 130x130mm.

    Jak wyłożę palenisku szamotem to wstawię kilka zdjęć.

  7. Mój brat posiada bufor ciepła o pojemności 3600l. Kocioł Atmos 45kW. Wprawdzie uruchomiony kilka tygodni temu więc nie ma doświadczeń jak bedzie się sprawował zimą. Jednak do ciepłej wody użytkowej idzie wspaniale. Brat pali co 5 dni. Nie ma żdnej elektroniki tylko Laddomat przy kotle. Bufor służy jako wymiennik. Są dwie wężownice miedziane - górna CW niższa CO. Po rozpaleniu ciepła woda jest po pół godzinie palenia. Przy wlocie i wylocie z bufora na końcach rur są zamontowane kolana więc następuje bardzo duże rozwarstwienie temperatur w buforze - moim zdaniem chyba nie ma sensu robić kilku zbiorników - większe straty przy przechowaniu.

  8. Witam wszystkich. Na allegro można zakupić zestawy do przeróbki palnika olejowego na olej przepracowany. Czy możecie napisać coś o "produktach" takiego opału ulatujących kominem? Kogeneracja napisałeś, że dodajesz olej do groszku, a poznając Cię na innym forum nie wierzę, że robisz to bezwiednie

  9. Witam.

    Zamieszczę kilka zdjęć na etapie jakim obecnie jestem.

    12867397gc2.jpg

    By Jarek_S

    Na dole popielnik. Po lewej stronie wejście trocin po prawej wyjście spalin.

     

     

    94846381df3.jpg

    Inne ujście. U góry będzie otwierana pokrywa.

     

     

     

    54473816ur9.jpg

    Widok z drugiej strony. Na dole wejście powietrza pod ruszt.

     

     

     

    87399926lm5.jpg

    Element rusztu.

     

     

     

    97896004hj6.jpg

    Ramię do poruszania rusztem. Po lewej na pręcie kwadratorym będzie oś obrotu ramienia.

     

     

    Jarek

  10. Witam Ciebie.

    Palenisko jest małe bo nie mam dużego zapotrzebowania na ciepło. Zrobiłem palenisko na próbę o wymiarach 46cm długości i 23 cm szerokości i było sporo za duże. Wychodził z niego płomień długości momentami ponad 80cm. Wlot powietrza jesy pod ruszt i przy wylocie z paleniska. Myślę, że zgodnie z Twoimi sugestiami zrobię wloty również przy wejściu do komoray. Sterowanie wentylatorempoprzez termostat na wymienniku, ślimakiem przez krańcówkę załączaną poprzez klapkę. Zasobnik napewnoprostopadłościenny z wygarniaczem. Trociny bardzo się zawieszają -stożkowy odpada.

  11. Witam wszystkich

    Chciałym opisać palinisko do trocin, które właśnie wykonuję. Bardzo liczę na uwagi, szczególnie krytyczne.

    zgazowarkamodelef2.jpg

     

    Całość wykonana z blachy grubości 4mm. Idąc w kierunku wnętrza izolacja termiczna 40mm ( na zewnątrz też jeszcze dodatkowo 50mm wełna mineralna) i cegła szamotowa na sztorc czyli 65mm. Wylot spalin do wymiennika, który na spodzie będzie miał osadnik lotnych części z paleniska i zarazem będzie wymiennikiem spaliny powietrze do spalania, które ocieplonym kanałem będzie z nastawianym rozdziałem kierowane pod ruszt i w okolice wylotu spalin. Ruszt będzie ruchomy. Za wlotem jest klapka - wskaźnik poziomu trocin w palenisku, która będzie uruchamiała wyłącznik krańcowy połączony z reduktorem ślimaka przy nadmiarze i przy niedoborze trocin druga krańcówka do alarmu. Bezpośrednio nad paleniskiem płytka szamotowa, jako deflektor, będzie kierowała promieniowanie ku dołowi na palenisko - nie jestem pewien konieczności, w razie czego zdemontuję. Wymiar komory spalania prostopadły do rysunku to 130mm.

    Co o tym wszystkim myślicie. Proszę o sugestie.

    Pozdrawiam. Jarek

  12. Witam Andex.

    Proszę Ciebie o dokładniejszy opis tego paleniska jeżeli oczywiście możesz coś więcej o nim powiedzieć. Rozumiem, że palenisko składa się z podwójnego płaszcza stalowego, pomiędzy który właśnie wtłaczane i ogrzewane jest powietrze. Wewnętrzny płaszcz stalowy wyłożony jest szamotem. Czy powietrze podawane jest tylko pod ruszt? Jaki to ruszt - czy żeliwny, czy może tylko jakieś dysze powietrza, bo na zdjęciach i opisie z moderatora pod paleniskiem niby jest miejsce na popielnik, ale myslę, że popiół będzie wydmuchiwany razem ze spalinami do wymiennika.

    Jarek

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.