Skocz do zawartości

lukikx85

Forumowicz
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez lukikx85

  1. 18 minut temu, wwoytek napisał:

    Tez posiadam 12kW z dużą turbina (dziś ma dojechać mala) tak drastycznie jak u Ciebie nie ma, ze wypala dziurę na złożu (pobaw się korektami powietrza, to powinno pomóc) napisałem o małej turbinie "ma dojechać" a zdecydowałem się na jej montaż głównie po otrzymaniu wersji oprogramowania 3.6.0. Już po zmianie na nową wersję jest zauważalna różnica w pracy kotła i procesie spalania, dodatkowo aktualizacja oprogramowania SPKG LUX (nowa wersja softu wg. mnie lepiej trzyma i zarządza temp. w pomieszczeniach/ pomieszczeniu wzorcowym). Wracając do pomysłu i współpracy małej turbinki fi80 z kotłami o małej mocy 9-16kW M (bo takie oznaczenie wyboru mocy kotła / indeks ma teraz algorytm napisany pod to rozwiązanie) teraz wyobraźcie sobie prace kotła małej mocy (mój przykład 12kW) w momencie posłużę się określeniem z korekt powietrza (dolna korekta powietrza) - stan kiedy kocioł pracujący w PID osiągnął temp. zadaną, lub ją o parę stopni podbił nie wchodząc jeszcze w nadzór, co się dzieje z dużą turbiną, otóż przepływ powietrza musi być większy od założonego (mniejszego) ponieważ aby obrócić dużą turbinę i utrzymać ją w "ruchu" tak aby dawała odpowiedni odczyt obrotów potrzebny jest większy przepływ powietrza, stąd zjawisko większych obrotów głównej dmuchawy i większej dawki powietrza potrzebnego do spalania, w rzeczywistości zbyt dużej dawki tego powietrza, co powoduje zjawisko spiekania się paliwa/ złoża i w niektórych przypadkach wypalania dziury jak to opisał Kolega (ale z tym można trochę zaradzić zmniejszając korektę powietrza), to samo gdy już kocioł wejdzie nam w stan nadzoru (sporadycznie gdy ciepło na zewnątrz i jest mały odbiór ciepła) zwróćcie uwagę Użytkownicy kotłów małej mocy patrz początek wpisu, co dzieje się z dużą turbinką, po jakim czasie ona startuje (i tu opis wyżej o potrzebie uzyskania większego ciągu, aby ją napiszę rozbujać/ rozkręcić) a co za tym idzie właśnie zbyt duża dawka powietrza na palnik i złoże wypala się i spieka. Więc mamy odpowiedź dlaczego zastosowano małą turbinkę odpowiedź prosta... ano po to, aby zawsze utrzymać mały, odpowiedni poziom przepływu/ dawki powietrza potrzebnego do prawidłowego spalania się złoża. Mała turbinka rozpędza się już na starcie, daje odczyt i mamy odpowiednio dobraną ilość powietrza, w sumie dzieje się odwrotnie do tego co napisałem o dużej turbinie...logiczne :-) no chyba że się mylę hihi. Dziś montaż małej i wszystko się wyjaśni w praktyce :-) aha tu piszę juz o palniku zmodyfikowanym tzn. zmieniona korona z zaślepionymi otworami powietrza od strony rury podawczej ślimaka i nowa taca retorty z dodatkowymi otworami napowietrzającym złoże po obwodzie tacy.

    Wrócę jeszcze do nowej wersji, nie ma w niej jakichś "woodotrysków" wizualnych na ekranie, ale za to jest znacząca poprawa pracy kotła i spalania paliwa na retorcie i o to nam wszystkim chyba chodzi, aby było bezproblemowo. Co do moich ustawień PID/ mocy kotła/ ustawień wentylator ... nigdy nie ingerowałem w ustawienia serwisowe i nie zmieniałem tych opcji, bo uważam ze nie warto i nie ma sensu, bo to niesie za sobą tylko częste wizyty w kotłowni, ponowna zabawa z ustawieniami i niepotrzebna nerwówka.

    Masz palnik Ekoenergia 12kW? Mam sterownik K1Pv4 PZ, nowy soft będzie pasował no mojego sterownika?

    Też mam dużą turbinkę i nie szło palić przy włączonym hallotronie.

  2. Mam K1Pv4 PZ, u mnie zaraz po zakupie, tez temperatury wariowały po dotknieciu ekranu. Serwis wymienił sterownik na nowy w ramach gwarancji. W sierpniu tego roku, tydzień przed końcem gwarancji sterownik całkiem padł, ciągle wywalał błąd o zbyt wysokiej temp. MOSFET.  Rzutem na taśmę wymienili sterownik na nowy.  Ogólnie to sie boję co bedzie w przyszłości, bo sterownik awaryjny, a do tanich nie należy. 

    https://www.youtube.com/watch?v=kaaR4s2h-fs

  3. Z ekoenergia tak jest. Ja poradziłem sobie robiąc nawierty napowietrzajace wiertłem 2,5 mm na wzór Takiego http://img8.nokaut.pl/p-32-f4-32f41f4ed8a53d6869fa70d0fa8c698c500x500/ekoenergia2-zeliwny-palnik-typu-brucer-ii-ej-generacji.jpg

     

    Mam małą ekoenergię 12kW i walczę ze spiekami. Nie mam tych otworów w górnej części korony. Zastanawiam się nad ich wykonaniem, co one dokładnie dają? Tak myślę, że dzięki tym otworom słabiej będzie dmuchać dołem i w ten sposób lepiej będzie się palić?

  4. Dzięki za porady, dokładnie właśnie na charakterystyce proporcjonalnej chce użytkować tą pompę.  

     

    Wybór padł na GRUNDFOS ALPHA 2L 25-40. Mam nadzieję, że da rade w moim domku. Wcześniej miałem problemy z niedogrzaniem na ostatnich grzejnikach.

  5. Dzięki, to kupię 25/40.

     

    Od pieca 1" i pion mam też z rury 1". To chyba wystarczy?

     

    Zawory termostatyczne będę dopiero zakładał, będę je kryzował w ten sposób, że grzejniki bliżej pieca będą miały mniejszy przepływ. A te które za mocno grzały na starym piecu też zkryzuje. Dobrze myślę?

  6. Witam

     

    Podłącze się do tematu, bo mam taki sam dylemat jak w tytule. Mam domek klasyczna kostka 130m2, parter + piętro. Instalacja z rur stalowych 1/2 cala. Teraz zmieniłem starego śmieciucha na kocioł na ekogroszek. Na grzejniki 10 sztuk zakładam zawory termostatyczne. Dodam, że wcześniej był problem z dojściem ciepła do ostatnich grzejników. Stara pompa to Grundfos 25-60 180, pójdzie ona jako CWU.

    Jaką pompę CO wybrać?

    GRUNDFOS ALPHA 2L 25-60 180

    GRUNDFOS ALPHA 2L 25-40 180 ?

    A może WILO YONOS-PICO 25/1-6 25/60?

     

    Proszę o poradę, którą pompę wybrać w moim przypadku?

     

    Dzięki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.