Skocz do zawartości

chorkówkowiec

Nowy Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana chorkówkowiec w dniu 13 Marca 2017

Użytkownicy przyznają chorkówkowiec punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    podkarpackie

Osiągnięcia chorkówkowiec

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. chorkówkowiec

    Kocioł DS MPM

    coś dużo... licząc, że w porze letniej średnio cykl palenia jest co 4 dni a w zimowej średnio 2x dziennie to daje 400 zagrzań buforu 400x0,07=28 miałbym zapotrzebowanie roczne 28m3 drewna... Nie sądzę, żebym spalał więcej niż 10m3, aczkolwiek za rok będę wiedział dokładnie ile mi poszło. Co do drewna, to żadna sosna nie wchodzi w rachubę, mieszkam na terenie naturalnej buczyny karpackiej. Sam mam pewien leśny areał, na którym gatunkiem dominującym jest grab z domieszką buka, dębu, brzozy i innych, ale iglastych brak.
  2. chorkówkowiec

    Kocioł DS MPM

    z praktycznego pkt widzenia 35 czy 40cm żadna różnica - "metrówka" do pocięcia na 3 kawałki pionowo układane polana palą się bez problemu? Pytanie do palących drewnem i posiadających bufor: ile realnie drewna potrzeba do zagrzania wody w buforze? Moje obliczenie na szybko 30l drewna podgrzeje 1000l o 50-60*C jest bliskie prawdy?
  3. chorkówkowiec

    Kocioł DS MPM

    Zastanawiam się czy nie ma w tej wypowiedzi szczypty sarkazmu... A tak na poważnie to wielkiej różnicy nie ma...kocioł o 10cm wyższy i o tyle wyższa komora...nic poza tym. Drzwi załadowcze takie same. Długość polan taka sama. A różnica 400zł. Tylko, czy aż? Pytanie zasadnicze: "papier" na 5 klasę ma tylko 12-14, czy pozostałe też? Strona producenta nie podaje konkretnie tej informacji. Choć w akurat moim przypadku raczej 17-19 nie ma sensu, ale jakby ktoś na mrozie potrzebował 10kW to już inna sprawa. Wiele osób to czyta, może ktoś skorzysta. I producent też ;)
  4. chorkówkowiec

    Kocioł DS MPM

    Jeśli strona cieplowlasciwe mi podaje zapotrzebowanie 7kW przy -20 i 3,3kW w przeciętny zimowy dzień, to wniosek, że powinienem wybrać kocioł 8-10kW. Zakładając bufor mieszczący 250MJ energii i sprawność procesu 75% potrzebuję ponad 30l drewna, czyli komorę pasowałoby mieć conajmniej 50l (czyli 12-14kW z górnym załadunkiem). Pytam praktyków... który wybrać?
  5. chorkówkowiec

    Kocioł DS MPM

    Witam Podobnie jak wielu innych trafiłem na to forum, gdyż planuję system ogrzewania w trakcie budowy domu. Czytając to forum doszedłem do dość "dziwnego", jak na ogólne trendy na tym forum, wniosku...dlatego proszę o podpowiedź gdzie popełniam błąd myślowy. Mam wizję zasilania w ciepło opartego o kocioł zasypowy - w domyśle MPM DS - (paliwo - drewno) i bufor zawierający wężownicę do grzania wody użytkowej. Analizując teki układ pod kątem optymalizacji doszedłem do wniosku, że moc znamionowa kotła nie ma znaczenia, pod warunkiem, że ten jest przewymiarowany. Podstawą doboru kotła powinna być wielkość komory zasypowej, a dokładnie powinna być taka, żeby na jednym załadunku naładowała bufor. Zapewni to minimum obsługi w okresie, kiedy CO nie pracuje. Zapalam, ładuję drewno do pełna i wypalenie tego zapewnia zagrzanie wody w buforze. W zimie część ciepła pochłania CO, więc procedurę trzeba przeprowadzać częściej, ale w samej zasadzie to nic nie zmienia. Wrócę do pytania zasadniczego: czy takie rozumowanie ma sens w praktyce?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.