Skocz do zawartości

WŁ20

Forumowicz
  • Postów

    61
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    240m2, parter i piętro po 105m2, ściany 5cm styro i 37cm pustak żużlobetonowy, strop 10cm wełny, podłoga 2cm styro, okna dwuszybowe 25m2, wentylacja grawitacyjna, w pomieszczeniach 20-22oC (wygaszanie na noc).
    Panele fotowoltaiczne na dachu: nach 20o, płd.-zach., 5,85kwp, stare zasady
    Produkcja 2022r. to 6300kwh a w 2023r. to 5900kwh
  • Instalacja
    parter grzejniki faviery (dużo przewymiarowene), piętro grzejniki aluminiowe/żeberkowe - 1żeb./1m2 powierzchni (średnio przewymiarowane).
    Maks. parametr 45-47oC przy -20oC na zewn. a tak to ok. 38-40oC.

  • Kocioł
    kocioł zasypowy (bez podajnika) 20kw na drewno i węgiel. Spalanie ok.2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    północna część śląsk

Ostatnie wizyty

1 346 wyświetleń profilu

Osiągnięcia WŁ20

  1. @MuminPapaRaczej tak, jeśli można ocenić to przez schemat. Jeśli jest to pompa typu monoblok z zabezpieczeniem antyzamrożeniowym typu zawory antyzamrożeniowe to powinny być zamontowane minimum 20cm od gruntu (spód zaworu), nie mogą być jeden nad drugim. Spadek rurarzu grawitacyjnie w dół powinien odbywać się od pompy poprzez powyższe zawory do pomieszczenia wewnątrz (najlepiej do jakiegoś spustu w pomieszczeniu wraz z odcięciem zaworowym na powrocie i zasilaniu po stronie instalacji - aby w razie awarii pompy lub długiego zaniku prądu, odciąć pompę od instalacji i spuścić ręcznie całą wodę). Jeśli miałyby te zawory spełniać w 100% swoją rolę automatycznie do spuszczania wody - to należałoby jeszcze zamontować automatyczne napełnianie wody do instalacji (w przeciwnym wypadku zleci woda z bufora). Oczywiście, rzeczy które opisałem należy skonsultować z wykonawcą, który ma pogląd na miejscu na instalację.
  2. @KsowaAby zmniejszyć taktowanie należy zamontować regulator pokojowy temperaturowy typu on/off.
  3. @Ksowa Polecam kocioł De Dietrich MCR 3 evo
  4. @MuminPapa Nie zapomnij, że kocioł na drewno powinien raczej pracować w układzie otwartym.
  5. WŁ20

    Ocieplenie ścian

    @tofek Dawaj minimum 15cm jak koledzy mówią, różnica w cenie styropianu do ceny całej inwestycji będzie niewielka.
  6. @Mateusz09 Czy jest duża różnica w zużyciu CWU przez Ciebie a u sąsiadów? Czy masz zamontowaną cyrkulację na CWU? Jeśli jest to ogrzewanie wyłącznie podłogowe, to dlaczego jest ustawiona tak wysoka temperatura zasilania na kotle - 40stC?
  7. @ManiuKocioł 25kw
  8. @domin1010 Zamiast De Dietrich MCR4 brałbym pod uwagę De Dietrich MCR3 evo (posiada o wiele lepszy wymiennik ciepła - dużo bardziej wytrzymały, ale jest trudniejszy w czyszczeniu przy serwisie).
  9. @D20CR Od stycznia 2025 gaz wyjdzie ok. 4,90zł/m3 brutto wraz z wszystkimi opłatami w przeliczeniu na 1m3
  10. @Danni1990 Owszem oba moce mają tą samą moc minimalną ale 3,5kw ma większą moc maksymalną od 2,5kw. Ważne jest odpowiednie umieszczenie i ustawienie pilota na odczyt i przesył temperatury pomieszczenia (jak najbliżej podłogi i jak najdalej od jednostki wew. skierowany na jednostkę) oraz ustawienie obrotów wentylatora w jednostce wew. (jak ustawimy minimum to dłużej będzie działać bez taktowania).
  11. @Torfillo W zbiorniku powinno być 0,9-1,2 bara a w instalacji ok. 1,5 bara
  12. @ADiL Ze względu na dość duży metraż budynku i brak ogrzewania podłogowego to do ogrzewania brałbym pod uwagę: 1. kocioł dwupaliwowy na drewno/pelltey 20-25kw (palnik pelltowy będzie 15kw), możliwość taniego surowca jakim jest drewno ale minus w postaci obsługiwości i potrzeby zgromadzenia zapasu paliwa + możliwość automatyzacji ogrzewania pelletem przy wyższych kosztach eksploatacji (zużycie samego drewna ok. 20mp czyli 16m3 lub 7t samego pelltu) 2. gruntowa pompa ciepła z odwiertami pionowymi, ale trzeba wziąć pod uwagę czy jest wystarczająca wielkość grzejników (należałoby sprawdzić np. przez 7 dni i ustawić na kotle 35-40oC na grzanie całodobowe, rozkręcić termostaty na maksa i czy temperatura w domu nie spadnie poniżej 20oC) jak coś to należałoby dodatkowo zainwestować w wymianę grzejników na C33 (0,75m długości grzejnika na każde 10m2 pomieszczenia). Zużycie prądu na cele grzewcze od 7000 do 10000 kwh na rok) Opcja numer dwa jest o wiele droższa inwestycyjnie od pierwszej i niepewna ze względu na wielkość grzejników.
  13. @ADiL Jakie było dotychczasowe zużycie ekogroszku na rok (czy wynosi 7-8 ton)? Jaki parametr grzewczy szedł w grzejnikach (na piecu) w największe mrozy i przez ile godzin w ciągu doby? Ile jest na piecu jak temperatura na zewnątrz jest w okolicy 0stC i przez ile godzin w ciągu doby pracuje ten piec? Jaka jest temperatura komfortowa w pomieszczeniach (stała temperatura w budynku 20oC-zakładam sweterek, czy ciepłolubność i 22-23oC - chodzę w koszulce i spodenkach)? Ile domowników korzystających z CWU i czy będzie prysznic, wanna czy jakuzzi (ilość zużywanej ciepłej wody)?
  14. @Dominik88ezgNa jakie wartości masz ustawione termostaty na grzejnikach i jaki jest podpięty do niego zbiornik CWU?
  15. @goracapatka Zrób zdjęcie płomienia w palniku po 1 godz. po rozpaleniu, potem zmniejsz nastawy dmuchawy na 2 i też zrób zdjęcie. Zrób zdjęcie także popiołu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.