Skocz do zawartości

muflon1999

Forumowicz
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez muflon1999

  1. Troszku daleko, a poza tym zadowoleni jesteście z mpm-ow ? Planuje zakup 8-10 kw 100m użytkowych dom dobrze docieplony(15 styropian ściany, 10 podłoga, 20 wełna strop) domek parterowy, 150l c.w.u i około 40m podłogowki, instalacja bez bufora ale z zaworem 3 bądź 4 droznym zastanawiam się czy kociołek da rade. Proszę o poradę,być może ma ktoś podobny uklad.

    Bez bufora to nawet ten 5-7kw będzie za duży.

    • Zgadzam się 1
  2. a jak wyglądało by palenie bez przegrody w 8do 10 kw ptam bo mam kłopot z zapychaniem się palnika popiołem pale groszkiem z Sobieskiego proszę o opinie i odpowiedz z góry dziękuje

    Na pewno dla komina jeśli jest ceglany zrobisz dobrze, tylko że MPM 8-10 i tak ma mały wymiennik, więc w komin pójdzie więcej. Najlepiej wstaw termometr do czopucha i porównaj.

  3. Palenisko zmniejszone blachą pionową do rozmiarów mpm 8-10( u mnie ma 30cmx17cm), i chciałem też zmniejszyć ilość spalanego paliwa poprzez obniżenie wysokości palnika(i akurat wyszło rozmiarem to samo co w oryginale mpm 8-10). A co do teorii, że palnik powinien mieć 30% powierzchni rusztu to trochę lipa lipa, bo zamiast zmniejszać palniki powinniśmy je powiększać. Np mpm 8-10 palenisko ma rozmiar około 30cm x 17cm=510cm2  510x30%=153 cm2 . Rozmiar palnika to 11x4= 44cm2 czyli 8,5% powierzchni rusztu. kolejny przykład to mpm 12-14 ruszt 24x30=720cm2 rozmiar palnika to 11x8=88cm2 czyli 12.2% powierzchni rusztu. Może gdzieś przeczytałeś jak ustalić średnicę komina aby ciąg był dobry to by prędzej pasowało bo dla mpm 12-14 zalecane minimum to jak dobrze kojarzę 16x16cm =256cm2 czyli około 35% powierzchni rusztu. 

    Chciałem kupić worek pewnego węgla( foliowy worek z nadrukiem kopalni), ale w marketach same wynalazki i tylko ekogroszek, a na skladach workują sami i nie wiadomo co jest w środku.

    Wlot palnika wirowego w mpm 8-10kw to 11x8cm a nie 11x4cm.

  4. Dziś próba palenia bez blachy, bez wezyrow. Zasyp węgla:10kg (na szczęście tylko tyle).

    Nie dość, że rozpalil się cały zasyp, przeciagajac temperaturę (obecnie 80 i nie mogę zbić, mimo zamkniętych drzwiczek i pompy na max), palnik zapchany węglem (rano czyscilem) to jeszcze zadyma na całą okolice, aż jest mi wstyd. Powietrze wtórne na max, bez poprawy czystości spalin. Do tego cała komora ognia (nad palnikiem).

    Niestety to chyba nie jest kocioł dla mnie. Stary GS nie sprawiał takich problemow...

     

    Nie chce ktoś kupić? Oddam za pół ceny, niespełna tydzień używany...

    Jeśli chcesz go na poważnie sprzedać to daj znać, wymontuj go i tego samego dnia od Ciebie odbiorę.

  5. Przy Twoim metrażu jesli dobrze ocieplone to i ten najmniejszy będzie za duży do palenia ciągłego bez modyfikacji palnika, ja mam MPM 8-10 i przy temp. w dzień -2 a w nocy -5 tylko przepalam ok.8 godz. na dobę a metrów mam ok.180m2. Na Twoim miejscu dołożył bym palnik na pellet z możliwością wyciągnięcia go i masz prawie nowego górniaka w którym spalisz każdy nawet koksujący węgiel i pellet na cieplejsze dni.

  6. Ja najpierw szukałem w internecie. Najtańsza oferta jaką znalazłem, jest obecnie chyba na czeski groszek 700/t w detalu.

    Następnie obdzwoniłem okoliczne składy (pomorskie - 60km od Gdańska). Na 1 z 4 zaoferowano mi właśnie ten kolumbijski groszek za 640zł/t oraz rosyjski orzech za 720zł/t. Wziąłem na próbę ten pierwszy i jak na razie jestem bardzo zadowolony.

    Możesz podać w jakiej miejscowości kupiłeś ten kolumbijski węgiel, też jestem z pomorskiego i chętnie bym go przetestował.

  7. Źle sprecyzowałem pytanie. Chodziło mi o to, który typ komina, zakładając taki sam kształt i średnicę da mi najlepszy ciąg.

    Opcje to cegła, system z ceramiką, system z ceramiką izostatyczną, nierdzewka czy kwasówka.

    Myślałem o stalowym włożonym do pustaka keramzytoweko a pustą przestrzeń wypełnić wermikulitem ale nie wiem jak stal radzi sobie ze spalinami z węgla i drewna.

    Piec na 100% będzie z buforem żeby palić na maksa.

    Na twoim miejscu wybrałbym ceramike izostatyczną.

  8. maronka nie chcę cię martwić, ale zmierz temp. spalin na wylocie z komina (nie kieruj się tą co na czopuchu) bo żebyś się czasem nie zdziwił, jak nagle będziesz miał piękny plakat na scianach w górnych kondygnacjach plus smród.

  9. Kocioł jakby byłb przewymiarowany to gotowałby bufor. A w buforze 60 stopni tyle ile na piecu i wyłącza pompę. Komin na równo z kalenicą

    Gotowałby gdyby miał odpowiedni cug, według mnie kocioł jest za duży do Twojego komina(dodatkowo przez kolana i tą rurę stalową), zwłaszcza że na krótkim obiegu jest ok. Podejrzewam, że ten najmniejszy MPM dałby radę z tym kominem a w Twoim przypadku droga spalin jest zbyt długa.

  10. Pytanie jeszcze jaki przekrój ma Twój komin? Przy zbyt duzym kominie też można mieć cyrk na małych mocach. Brak czerpni w kotłowni też swoje robi. Jest kilka czynników wpływjących na bezproblemową obsługę kotła. Każdy dom jest inny. 

    Zamykanie czopucha to zmora i straszne przyzwyczajenie wielu ludzi, niestety.  Może masz nieocieplony komin np . na strychu i tam skraplał się kondensat po czym spływał w dół. 

    Ja mam komin z wkładem stalowym od 12 lat. Komin ponad 11m. przekrój 14x20. Jest ok, ale teraz zrobiłbym z ceramiką.

    Komin 27x14cm ok 10m wysokości.

  11. Myślisz,że stalowy tylko tyle wytrzyma?

    Kolega wywalał wkład po 4 latach bo go zjadło. Ile naprawdę wytrzyma  zależy czym i jak się pali, ale wystarczy spojrzeć na to, że jeśli już dają gwarancję to ok.5 lat.

  12. Czopuch otwarty na maksa, po prostu kocioł za duży (25kw a zapotrzebowanie przy -20 to 7kw). ten piec służy do utylizacji opału lub ogrzewania czterech takich domów (rady fachowców, wez większy). Uwierz mi kolego że 2 miesiące w zupełności wystarczyły żeby plamy wylazły. Latem nowy piec plus bufor.

  13. Tak na marginesie dodam że w tym roku zmieniam mojego śmieciucha na MPM bo mam za duży kocioł który przerobiłem na DS (palniki wirowe, szamoty, odlewy z betonu żaroodpornego) piękny płomień zero dymu czyli super.... aż tu  po 2 miesiącach palenia komin się zeszczał (2 pomieszczenia do remontu). Dodam że wtedy temperatura na wylocie z komina oscylowała w granicach 35-40* i teraz wiem że to za mało bo z komina leciało jak z kaczej d...y.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.