Skocz do zawartości

Mikus126

Forumowicz
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Poniemiecki dom wolnostojący 160 m2
  • Instalacja
    Instalacja bez pomp i bajerów.Tylko grawitacja
  • Kocioł
    Teraz MPM DS 8-10 kW, był Żywiec KDO 17 kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Dolny Śląsk

Osiągnięcia Mikus126

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Maronka, w tym piecu można palić pelletem, ale nie bezpośrednio lecz w zewnętrznym palniku. Na YT można znaleźć takie coś: palnik grawitacyjny do pelletu. Jak masz jakieś pojęcie o robotach ślusarskich to tego masz spawarkę i szlifierkę kątową to za 100 zł i max 2 godziny zrobisz sobie coś takiego. Ja testuję już drugi dzień i jest nieźle. Na przepalanie jest ok.
  2. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Tego chyba nikt nie wie, no może oprócz ich samych ... Gdzieś obiło mi się o uszy, że ten z Ledvic jest już odsiarczany. Faktem jest to, że dym z komory załadowczej nie śmierdzi jakoś szczególnie, ale sztachnąć się nie polecam mimo wszystko.
  3. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Z czechem jest o tyle fajnie, że są dwie kopalnie i nikt tego nie podrabia.
  4. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    U mnie nie przelatuje. Palisz pewnie węglem z Komoran. Ja mam Ledvice, jest grubszy i trochę twardszy. Z Komoranami też miałem problem i powiem Ci jedno - tysiąc kombinacji i nic nie pomagało. Palił się czysto tylko w wąskim zakresie mocy, tak w połowie między rozpaleniem (paleniem na pełnej mocy) a pełnym zapopieleniem rusztu.Ten z Ledvic jest o niebo lepszy. Trochę przykopci przy rozpalaniu, ale tylko chwilę. Później jest płomień jak z palnika gazowego. Co ciekawe nawet jak palnik jest zasypany do połowy. A i jeszcze jedna rzecz -z moich obserwacji - węgiel czeski musi być suchy jak pieprz, nasz niekoniecznie.
  5. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Tyle było napisane na opakowaniu. Wiem, że papier wszystko przyjmie, ale ten palnik był największy ze wszystkich w sklepie, solidnie wykonany i dość drogi. Szkoda, że nie zważyłem butli przy próbie, ale tak na oko zużyłem 3-4 kg gazu / 0,5 h. To raczej dużo i nie warte powtórki. Maronka, mam górny zasyp, więc montaż inny niż dolny odpada. Żeby płomień nie wpadał bezpośrednio w palnik przysłoniłem ruszt przed nim tak jak do drewna. G to dało. Druga rzecz to już wielokrotnie pisałem - kocioł 8-10 kW ma za mały wymiennik w stosunku do swej mocy. Hamis, powiedz co się dzieje, gdy zapopieli się ruszt. Nadal dymi?.
  6. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Mam mieszane uczucia, co do montowania palnika na pellet w kotle nie przeznaczonym do takiego rozwiązania. Kotły zasypowe odbierają ciepło poprzez przewodzenie (od żaru) i promieniowanie, czyli (według mnie) nie są przystosowane do odbioru ciepła ze spalin. Dziś na próbę podłączyłem do kotła palnik gazowy taki do papy o mocy 45 kW. Wstawiłem go w popielnik, gdzie pracował z pełną mocą 30 min. W tym czasie kocioł rozgrzał się jedynie do 50 st.C. Dodam, że na dworze było 11 st.C w cieniu a dom nie był wychłodzony. Temperatura na czopuchu podczas próby wynosiła 220 st.C max. Były założone 2 zawirowywacze. Podobno palnik wytwarza temperaturę 1400 stopni. Fakt, ruszt i szamot palnika rozgrzały się do czerwoności ale to tylko tyle. Zmniejszenie mocy palnika powodowało już spadek temperatury na kotle. Dodam jeszcze, że na rozgrzany ruszt rzuciłem kilka patyków, później grubsze drewno i czeski groch. Zapłon nastąpił dosłownie po 3 sek i kociłoł od razu wskoczył na pełne obroty (bez otwierania klapki krótkiego obiegu) i do 80 stC doszedł w 20 min. Noo takie rozpalanie to sama przyjemność.
  7. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Mam takie. Może trochę popelina, ale razem z RCK pozwalają obniżyć temperaturę spalin o 150 st.C przy rozpalaniu. Używam przy paleniu czeskim grochem, gdzie na pełnym gazie temperatura spalin dobijała do 400 !!!!! st.C. Nie obniżają zbytnio ciągu, ale dość dobrze zakłócają przepływ strugi spalin. Samo uspokojenie procesu spalania poprzez użycie RCK nie dawało takich efektów. Również użycie tylko zawirowywaczy nie przyniosło wyraźnej poprawy. Połączenie tych dwóch elementów dopiero przyniosło wymierne korzyści. W sumie ważne jest by zamienić przepływ laminarny na turbulencyjny. Dotyczy to wersji 8-10 kW, bo ta ma za mały wymiennik w stosunku do mocy i możliwości palnika. Chodzą mi po głowie jeszcze inne wersje blach. Takie, które pozwalałyby wydłużyć drogę spalin. Gredy, jakie zawirowywacze stosuje firma na testach?
  8. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Ja palę czeskim (ledvice) groszkiem i jestem bardzo zadowolony. Na następny sezon prawdopodobnie będzie to podstawowy opał. Po pierwsze cena, po drugie dostępność, po trzecie to brak spiekania. Węgiel czeski podobnie jak drewno należy do paliw długopłomieniowych, ale palenie jest całkowicie inne. W zasadzie jest to bardzo proste czyli PP wyłącznie w popielnik i to w małej ilości. Klapkę PP mam uchyloną na ok 2 mm, PG na max z jednej strony. Podanie większej ilości PP powoduje, że w kotle budzi się szatan i wymiata 200 % normy. Żadnego podawania powietrza nad zasyp, lub w środkowe drzwiczki, czy zasłanianie rusztu jak to zalecane jest przy paleniu drewnem. Wynik to brak dymienia w całym zakresie mocy. Komin wygląda jakby był nieczynny. Kolejna uwaga - wielkość przegrody (wejścia do palnika) nie rzutuje na dymienie. Obecnie mam zwiększony przekrój przegrody, bo kombinowałem ze spiekającym węglem. Podniosłem wysokość o 3 cm. Na węgiel spiekający nie pomogło a czeskiemu nie przeszkadza. Z minusów palenia tym węglem to wysoka temperatura spalin oraz zapopielanie palnika. Z pierwszym radzę sobie przy pomocy 2 zawirowywaczy i RCK a z drugim przy pomocy odkurzacza do popiołu. BTW, taki odkurzacz mega usprawnia obsługę kotła. Reasumując - czeski węgiel doskonale spala się z małą ilością PP.
  9. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Carinus pytałeś o cenę u polskiego pośrednika czy w Czechach? Też myślę nad takim zakupem.
  10. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    W tym roku ogólnie jest problem u mnie w okolicy z węglem. Jest czech i polskie mocne. Testowałem wszystko nawet kostkę z Komoran ale tu przerosty są tak duże, że zapychają gardziel palnika i ruszt. 400 PLNów z dostawą? Nooo tak to można palić... :rolleyes:
  11. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Carinus, ja palę mieszanką grochu Ledvice ( to ten lepszy czeski) i Ruch Śląsk ( prawdopodobnie) w proporcji objętościowej 2:1. Mimo to spieka się mocno. Konieczne jest podawanie powietrza nad zasyp. Bez tego jest tragedia ze spiekiem. Automat rusztujący, który sterowany jest przez termoregulator i temperaturę spalin wariował i włączał się co chwilę. Proporcje węgli 1:1 również tragedia. Jedyne sensowne proporcje to 2:1. Lepsze rezultaty daje mieszanie czeskiego grochu z mocnym polskim orzechem. Jeśli chodzi o czeskie węgle to u nas dostępne są 2. Ledvice są w miarę czyste, dym nie śmierdzi. Druga kopalnia to Komorany czyli przerosty, kamienie i smród. Oczywiście Komorany są dostępne wszędzie, na każdym składzie a Ledvice ciężko znaleźć. Muszę jechać po niego 15 km ale chętnym podaję link do składu http://www.ekogroszekcentrum.com.pl/ekogroszek/11-ekoczech-ledvice.
  12. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Dopiero w sobotę mogę zrobić zdjęcie, bo tylko wtedy wygaszam kocioł i czyszczę. Ogólnie jest to proste rozwiązanie. Kawałek zwykłej blachy 4mm o wymiarach 29 x 30 cm naciętej z dwóch stron ( góra i dół) na głębokość 12 cm. Później trzeba te nacięcia rozgiąć, by zawirowywacz miał przekrój X. Opiera się to na wymienniku bez żadnego innego mocowania.
  13. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Niedawno ktoś pytał o zawirowywacze spalin. Ja mam, użytkuję i chwalę sobie takie rozwiązanie. Znacznie osłabiają ciąg ( jeśli ktoś ma problem z za dużym) dodatkowo jest RCK ustawione na 20 Pa. Z samego RCK nie było takiego pożytku jak już przy jednym zawirowywaczu. Zużycie węgla spadło wyraźnie. 1 wsad to 24 h palenia. Temperatura spalin też jest znacznie niższa. Przy rozruchu jest to około 240 stC, wcześniej bywało ponad 320 stC. Jakiś czas temu testowałem pellet z węgla kamiennego. Przy rozruchu kotła temperatura spalin sięgała 420 stC, po otwarciu wziernika płomienia dodatkowe PW podbiło temperaturę do 460 stC. Korci mnie, żeby sprawdzić taki pellet z zawirowywaczem spalin.
  14. Mikus126

    Kocioł DS MPM

    Kto to pisał??? ( zaczerpnięte ze strony) Średnica ziarna – 80-100mm Sugerowane zastosowanie:kotły z podajnikiem ślimakowym lub tłokowymPaliłem takim czymś w starym piecu. Zawartość worka to tragedia. W każdym worku była 1 lub 2 "kostki" brunatnej gliny. Tak około 1 kg. Cena wysoka. Na składach luzem tyle kosztuje 1 tona. Do mpm-a polecam O II z Wieczorka, później długo, długo nic, na drugim miejscu Wesoła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.