Skocz do zawartości

romano909

Forumowicz
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez romano909

  1. Właśnie czytaj ze zrozumieniem. Paląc weglem odpowiednim dla tego kotła (w dtr znajdziesz typ 31.2 lub 32,1 jak dobrze pamietam) palnik się nie zapycha. Przynajmniej u mnie.

  2. Jak ktoś miał kocioł GS a teraz kupił MPMa to musi się na nowo nauczyć palić. Każdy kocioł jest inny wcześniej też miałem DSa więc miałem jakieś podstawy jak w takim kotle chociażby rozpalić. Jak ułożyć drewno na rozpalkę itp. FACHOWCY którzy instalowali MPMa u kolegi tak robili rozruch że zadymili calą piwnicę i dom bo nawrzucali drewna tak że zapchali palnik. Pokazałem kumplowi jak rozpalać i był pod wrażeniem, że tak szybko wzrasta temperatura. Był zadowolony z palenia do momentu kiedy kupił inny węgiel jakąś czeską kostkę tragedia jakby nie ten kocioł nie umiał osiągnąć temperatury palnik się zapychał rusztowanie co chwila, masa popiołu. Ja orzechem II wesoła palę 24/24 przez 2 tygodnie bez problemu. Jak jest Żona w domu to 2 razy rusztuje w ciągu dnia ale w bez rusztowania też się pali. Wieczorem koło 22 idę rusztować i dopiero o 7 rano idę rusztować i dosypać węgla. Jestem z kociołka bardzo zadowolony ale podstawa bezproblemowego palenia to trafić na odpowiedni węgiel. Pozdrawiam. Życzę szczęścia i cierpliwości.

  3. Czytam, czytam... przymierzam się do zakupu tego kotła 12-14 + bufor, ale widzę, że większość użytkowników tu pali drewnem. Czy ktoś pali w tym kotle węglem? Mój nowy dom stoi 1,5km od KWK Wesoła, więc drewno w takim miejscu to nieporozumienie...

    Palę tylko węglem orzech II Wesoła pali się rewelacyjnie mało popiołu rzadko trzeba rusztowac. Próbowałem też inne rodzaje węgla poczytaj moje posty. Jak masz koło siebie kopalnię Wesoła to problem z odpowiednim węglem do MPMa masz z głowy.

  4. Co rozumiesz pod pojęciem odpowiedni wegiel?Bo jakoś nie widzę tego.Niby mam biegać po kopalniach i szukać tego odpowiedniego wegla?Mam zjeżdzić śląsk żeby pare ton kupić?To na farse jakąś zakrawa.

    U mnie najlepiej pali się orzech II Wesoła mało popiołu, nie zapycha palnika rzadko trzeba rusztować. Paliłem na okrągło bez wygaszania. Kocioł czyściłem co 2 tygodnie. Rewelacja. Kupuję na składzie Sambudrol. Sprzedają też przez intertnet.Groszek Chwałowice też ok ale jest drobniejszy, więcej popiołu i po około 24 godz trzeba wygarnąć popiół z palnika. Ostatnio Próbowałem orzech II Staszic za bardzo kaloryczny trzeba podawać dużo powietrza przez popielnik żeby się jakoś paliło. Popiołu mało nie zapycha palnika. Staszic przełożony drewnem lub zmieszany z groszkiem 50/50 jest ok.

  5. U mnie na krótkim obiegu się nie blokuje opada samoczynnie, czyli żeby spaliny szły krótkim obiegiem rączkę od klapki zaczepiam na haczyk (sam dorobiłem)  Byłem trochę zdziwiony że tak luźno lata ale zrobiłem haczyk i olałem sprawę. Nie mam żadnej sprężyny dociskowej.

  6. Czyli nagrzewa wodę do 70* ale zawór 4D nie puszcza jej w obieg na grzejniki tylko do kotła a miarkownik zamyka powietrze ponieważ kocioł dochodzi do temperatury ustawionej na miarkowniku.

  7. Ustaw zawór 4d tak żeby całe ciepło z kotła szło na grzejniki i zobacz co się będzie działo. Na razie olej ochronę powrotu. Miarkownik ustaw minimum na 70*-80* a najlepiej na razie zrezygnuj z miarkownika i pilnuj temp. 

    Uzupełnij informacje po awatarem albo podaj link z wyliczeniami na cieplowlasciwe.

  8. Wrzuć zdjęcia. Może zawór 4D źle ustawiony nie puszcza temp na grzejniki a do tego miarkownik zamyka powietrze i kocioł nie umie wejść na obroty. Masz termostaty na grzejnikach? W jakim kotle wcześniej paliłeś?

  9. Witam wszystkich ,mam zamiar zakupic piec mpm ds 12-14 kw

    Dom 140 do grzania bojler na ciepła wode  100l

    Chciałem zapytac  jaki wybrac z górnym załadunkiem czy bocznym ktory lepszy ...?co powiniem on nim wiedzic ?palic bede weglem?

    Zrób tak jak pisze Gredy kalkulator na stronie cieplowlasciwe.Ja mam MPM DSII 8-10 górny załadunek. Ogrzewam 145m2 dom ocieplony 10cm styropianu, poddasze 24cm wełna, bjler 140L. 8-10kW spokojnie daje rady. Palę 24/24 węglem. Myślę że ten 5-7 u mnie też by wystarczył. Kupisz za mocny będziesz narzekać że kocioł jest do niczego. Będzie kisić opał, dużo smoły itp. Sprawdź ile teraz spalasz węgla na dobę jak dobrze pamiętam 1kg węgla to ok 6kW. czyli jak spalasz np.50kg x 6kW=300kW 300kW:24godziny=12,5kW u mnie podczas mrozów tak licząc wychodzi 6.25kW a przy +6* jakieś4.5kW

  10. Jakiś czas temu jeszcze w starym kotle też DS miałem problem z ciągiem kominowym, podczas rozpalania w lecie żeby grzać CWU musiałem najpierw rozpalić gazetę w wyczystce żeby zaciągnęło. Problem znikł kiedy podniosłem komin zaledwie o jakieś 50cm. Ciąg się bardzo poprawił. Sam nie umiałem w to uwierzyć że może być taka poprawa. Tak jak Koledzy uważam że komin jest za niski.

    • Zgadzam się 1
  11. Palę w MPMie od grudnia jestem bardzo zadowolony kupił bym go jeszcze raz. Moim zdaniem trzeba spełnić kilka warunków o których pisał Gredy wtedy jest dobrze. Paliłem orzechem II Wesoła palnik czysty rusztowanie co 3-5godzin rewelacja.Niestety węgla z Wesołej zabrakło na składzie. Kupiłem groszek Chwałowice pali się dobrze ale trzeba częściej rusztować jest więcej popiołu. Przez to że węgiel jest drobniejszy wciąga go do palnika i raz na dobę muszę wygarnąć popiół z palnika. Moim zdaniem dobry ciąg, odpowiedni węgiel, dobrze dobrana moc i górny załadunek jest gwarancją zadowolenia. Kolega który oglądał mojego MPMa będzie zmieniać swojego GS na MPM po sezonie. Jeszcze jedno smoła jest w każdym dolniaku więcej lub mniej trzeba o tym pamiętać, kolega ma dolniaka firmy Nocoń i też ma smołę w komorze załadowczej.

  12. Panowie w związku, iż ciągle narzekacie na smołę w komorze załadowczej MPMA proponuję aby każdy kto ma z tym problem wstawił zdjęcie przedstawiające wygląd jego komory. U mnie jest ona cała czarna grubości warstwy farby olejnej na ścianie co kompletnie w niczym kotłowi w pracy nie przeszkadza, mi też poza przypadkowym ubrudzeniem rąk jak układam drewno. Palę tylko mokrym tegorocznym bukiem, +-28% procent wilgoci wg wilgotnościomierza. Od końca września do dzisiaj spaliłem może 3/4 przyczepy tj jakieś 3,5 metra przestrzennego, drewno ułożone pod chmurką przed domem bo nie miałem gdzie ułożyć więc wiem ile idzie. Palę codziennie przeważnie 2 pełne zasypy, a czasami jak nie wygaszam to 3. Rozpalam ok 16 i o 22 uzupełniam na pełny zasyp, rano bułor 1000L jest -+70-80 st zależy jak się paliło bo czsami się przywiesi, czasami przykisi itp. Jak wracam z pracy o 15:30 to jest na styk akurat bufor dochodzi do końca.Dom z projektu 660m3 mieszkalne 140m2, kocioł non stop na 70-80st z buforem.Fotki komory kotła jutro z rana.

    Mnie na cieplowlasciwe maksymalna moc grzewcza wyszła 7,5kW. Moc kotła C.O.+CWU 12kW. Kocioł zasypowy 13-16kW. Zamontowałem 8-10 i spokojnie daje rady. Myślę że 7kW tez by wystarczył przy ciągłym paleniu węglem.

    Co o tym myślicie żeby bardziej kierować się maksymalną mocą grzewczą(7.5kW) wyliczoną z cieplowlasciwe przy doborze kotła a nie proponowaną moc kotła (13-16kW), biorąc pod uwagę palenie ciągłe.

  13. wodzisz

     

    Jak zamontowałem kocioł żona powiedziała że nie będzie go obsługiwać i była sceptycznie nastawiona do tego kotła. Po dwóch tygodniach zaczęła rusztować, dokładać a nawet jej się zdarzyło rozpalić. Rozpalała samym papierem (kartony) a na to węgiel. Pochwaliła mnie że kupiłem fajny kociołek. Rozpala się łatwiej i szybciej niż w poprzednim kotle (też DS) Dodam jeszcze że mam bardzo dobry ciąg kominowy, dam radę bez problemu rozpalić na długim obiegu spalin. Krótki obieg pewnie przyda się do rozpalania w lecie gdy będę grzał CWU.

  14. Palę tylko węglem (orzech II Wesoła) suchy, workowany. Ze smołą nie mam problemu. Jest jej niewielka ilość na ściankach komory zasypowej ale gdy na ruszcie jest tylko żar, spływa i spala się. Z kotła jestem bardzo zadowolony.  Palę ciągle. Na dobę spalam jakieś 18kg temp na zewnątrz 0-5*C w domu 21-22* w pokojach, łazienka 24*

  15. Palę orzechem II z Wesołej i potwierdzam to co pisze dan1. Wieczorem około 19-tej wsypuję jakieś 8-9kg koło 22-giej idę rusztować, na miarkowniku ustawione 60*  Rano o 7-mej 40-45*na kotle, dosypuję kolejną porcję i rusztuję. Jeżeli macie możliwość kupić ten węgiel to polecam. Wcześniej paliłem węglem z Chwałowic i byłem zadowolony ale ten jest jeszcze lepszy ma mniej popiołu. Kupuję na składzie suchy bez miału w workach (sami workują) 20 zł za 25kg. Luzem też sprzedają po 730zł tona. Kamieni w węglu brak.

  16. Mnie na cieplowlasciwe maksymalna moc grzewcza wyszła 7,5kW. Moc kotła C.O.+CWU 12kW. Kocioł zasypowy 13-16kW.

    Kupiłem MPM DS 8-10 kW palę węglem orzech II Wesoła bez blachy zmniejszającej ruszt i kociołek bardzo często pracuje na podtrzymaniu. Myślę że 7kW też by mi wystarczyło przy takich tamp. jakie teraz mamy -2*.

    Zastanów się nad tym 8-10kW takie jest moje zdanie.

  17. Witam, szukam już kotła od czterech tygodni i dalej nie umiem się zdecydować.

     

    Mam taki wynik zapotrzebowania na ciepło właściwe.

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wl4

     

    Powoli skłaniam się właśnie ku MPM DS 17 kW, czy ktoś może powiedzieć i przekonać mnie,że będzie to dobry wybór. Jak będzie z stało palnością tego kotła? Czy do tego bufor ciepła 1000l ma sens? Oczywiście w przyszłości go zamontujemy.

     

    Czy nie lepiej kupić Viadrusa U22?

     

    Może kocioł z podajnikiem będzie bardziej ekonomiczny? tańszy?

     

    Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.