Skocz do zawartości

pawelopl

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez pawelopl

  1. Witam posiadam piec Tilgnera EKR25 , kominek z płaszczem wodnym . Instalator zamontował zawór 4D z pompą na powrocie . Jako że piec nie ma osobno wejścia na CWU dodatkowo zainstalowano sterownik Auraton który włącza pompę do CWU - zasila baniak ze 140 l wody . Problem jest następujący - gdy włączy się pompa do podgrzana CWU wzrasta temperatura zasilania grzejników. Dodatkowo co mi się nie podoba mimo że nie palę w kominku - temperatura w nim wynosi tyle samo co w grzejnikach - chyba to nie jest normalne. Wiem że będą zaraz teksty zmień instalatora - ale żeby to zrobić muszę mu wskazać co zrobił żle - jakieś pomysły .

  2. Witam,

     

    Podłączę się do tematu jako kompletny laik.

     

    Interesuje mnie założenie ogrzewania elektrycznego do domku letniskowego - chodzi tylko o utrzymanie w pomieszczeniach temperatury dodatniej i oczywiście jak najniższe koszty inwestycji.

    Jeżeli ma to być tylko przeciwzamarzaniu - to praktycznie każdy grzejnik konwektorowy ma funkcję antyzamarzeniową i samoczynnie włącza się gdy temp. spadnie do 5 stopni.
    Mam pytanie - czy inwestować w piec elektryczny plus rurki miedziane/plastiki i montaż całego systemu czy może wystarczą w pomieszczeniach grzejniki konwektorowe.

    Inwestycja w piec i instalację nie jest tania - konwektor stawiasz i działa.

     

    Znalazłem takie z termostatem i zegarem zamontowanym w grzejnikach - tylko czy one spełnią swoją rolę i czy rachunek mnie puści z torbami?

    To kwestia jaką zainstalujesz moc - poczytaj mojego posta powyżej o moim mieszkaniu.

    Czy piec elektryczny powiedzmy o mocy około 10kW w systemie z grzejnikami i alternatywnie kilka grzejników konwektorowych w zamian o łącznej mocy 10kW będą w sumie miały taką samą wydajność/zużycie energii?

    Nie koniecznie sama moc z pieca będzie tracona w rurkach i samych grzejnikach - konwektor grzeje sam z siebie tyle że momentalnie się studzi ..

    Osobiście postawiłbym zwykłe konwektory ze sterownikiem Euroster np 2005 ( ten ma możliwość regulacji nastawów bodaj do 15 min i do 0,5 stopnia ) . Raczej nie polegałbym na termostatach w samych grzejnikach ( w końcu to zwykły bimetal) chyba że kupisz te ze sterowaniem elektronicznym. I z praktyki nie warto brać nawiewów - same grzejnik droższe a wcale się z tego nie korzysta ..

  3. To jeszcze ja się podłącze z praktyką grzania 10 letnią na prądzie. Ogrzewam mieszkanie 85m2 wysokości 3,1 m na parterze w budynku po-koszarowym. Grzejniki to zwykłe grzejniki konwektorowe z przełącznikiem 1/2KW . Ogrzewanie wody - podgrzewacz Kospel Elektronic 24KW. Zużycie prądu za 2008 rok 4200 zł - w rozbiciu na 12 mcy daje 350zł /mc. Rachunki płacę do zakładu niezależnie od ich. Ustawiłem sobie miesięczną wpłatę na 380 zł i latem nadpłacam a zimą nie muszę dopłacać. Jak widać na koniec rozliczenia miałem jeszcze nadpłatę.

    Co do ogrzewania to w salonie 36m2 są 2 grzejniki ustawione na 3kW , kuchnia 1kW, nasza sypialnia 1kW i pokój dziecka 2kW. W łazience grzejnik drabinkowy zalany olejem włączany w/g potrzeb oraz grzejnik 2kW nawiewowy włączany na czas kąpieli ( lustro nie paruje) . Ogrzewaniem w pokojach steruje sterownik Euroster2000. Temperatury w domu : dzień 21 stopni , noc 19,5 stopnia. Kąpiel - dwoje dorosłych + 8 letnia córka kapiemy się co dwa dni.

    Sami sobie oceńcie czy to jest duże zużycie ?? No tak ktoś powie co to za temp. 21 stopni - powiem komfortowa - nie siedzi się w podkoszulku - ale też nie trzeba używać kocy. A w nocy do spania to naprawdę komfort.

    Całe szkopuł tego ogrzewania tkwi w sterowniku Euroster. Nie ma nas w domu sterownik trzyma temp.19,5 stopnia. Gdybym miał zrobić to ogrzewanie jeszcze raz - to poszedłbym jeszcze dalej i założył sterownik w każdym z pokoi - podejrzewam że zużycie byłoby jeszcze mniejsze ( np w sypialni nie potrzeba mi w dzień 21 stopni przez cały dzień to full). Co do II taryfy to przy tym ogrzewaniu nie jest potrzebna ( brak bojlera czy pieca akumulacyjnego) aczkolwiek warto rozważyć przejście na taryfę weekendową - gdyż jakby nie było w sobotę czy niedzielę jednak siedzi się w domu ...

    Acha w wakacje popsuł się stary podgrzewacz i został wymieniony na Electronic . Poprzedni też Kospel "dwubiegowy" regulację wody uzyskiwało się mieszając z zimną . Electronic to o niebo lepsze rozwiązanie. Ustawia się płynnie temp. i nie wiem jak był wachlował kurkiem z wodą - temperatura na odejściu będzie zawsze stała. Z tego też powodu - zaobserwowałem o wiele mniejsze zużycie prądu ( włącza się tylko tyle grzałek ile trzeba ) a nie jak poprzednio wszystkie..

  4. Groszek Pieklorz 28 -29,5 [MJ/kg] , - kolor płomienia intensywnie pomarańczowy z tym że nie ma dla pieca większego znaczenia jak ustawiam przesłonę powietrzną - jak więcej otworzę - to po prostu więcej szumi - no może wysokość płomienia się zmienia ( bieg dmuchawy ustawiony na 8) . Komin budowany z cegły - kominiarz określił na bardzo solidny - wysokość - budynek z poddaszem użytkowym nie wiem - jakieś 8 m . Zawór czterodrogowy jest , w systemie jest również kominek z płaszczem wodnym - przez który również przepływa woda z pieca mimo że mam zainstalowany zawór kulowy - który teoretycznie miał nie puszczać wody na kominek ale puszcza - z tym że pompa w kominku załącza się przy 50 stopniach ( termometr na kominku wskazuje około 28 stopni) . Zawór czterodorogowy mam w tej chwili ustawiony na 2 ( pompa na piecu również na 2 ) gdyż przy takim ustawieniu piec mi się przynajmniej wyłącza i stoi jakieś 15 min po czym pracuje około 20 min. Grzeję 230 m2 budynku ocieplonego styropianem 15 ( w kilku miejscach jest podłogówka) z tym że jest to budynek w stanie wykończeniowym ( kafelki , regipsy ) w którym brak progów w drzwiach - podwiewa i parapetów. Temp panująca w domu 17 ~18 stopni - jak napalę dodatkow w kominku do 20 stopni. Piec - temp zadana 57 stopni . Przy zaworze ustawionym na 2 temp na grzejnikach około 35 stopni a na piec 40 stopni - jak podwyższę na zaworze to piec potrafi się nie wyłączać. Piec wywala dużo spieków i koksu ..

  5. Posilkujac sie wypowiedziami na forum skrocilem czas podawania i postoju i tak w tej chwili:

    Podawanie 12 sek

    Postoj 50 do 70 sek

    Dmuchawa 5 do 8 (0 ... 24) Po uszczelnieniu palnika poprawilo sie spalanie jak rowniez radykalnie zmniejszylo sie zapotrzebowanie na powietrze.

    Nie sa to wartosci ostateczne i w mare mozliwosci (czas) bede dalej eksperymentowal na ustawieniach

    Zuzycie wegla od 20 do 35 kg/24h w zaleznosci od temperatury zewnetrznej i oczywiscie temperatury w pomieszczeniach.

    Witaj walczę od 3 tygodni z tym kotłem - możesz podać aktualne ustawienia i zużycie ??

    Ja mam pracę ustawiona na 10 s a pauzę na 45 s temp 58 stopni i mam niesamowicie dużo spieków na dole.

    Zawór czterodrogowy ( temp w obiegu kaloryferów 30~35 s na piec wraca 40~45 stopni) muszę ustawić na 1 góra 2 gdyż inaczej piec się nie wyłącza (pompa na 2 biegu ) . Grzeję Tilgnerem EKR25 KW 230 m2 w stanie budowy wraz z z podłogówką ( ustawiona na 3 ) ale ocieplone styro 15 a temp wewnątrz to tylko 16 stopni przy czym podajnik teraz starcza na jakieś 2 dni .Coś czuję, że instalator popełnił gdzieś błąd w instalacji . .

  6. Ze sterownikiem eksperymentuje jak każdy i doszedłwm do czasu podawania 260 s jako optymalnego, dmuchawka na 10, dodatkowa porcja co 35 min. Piec podgrzewa przepływowo wodę w bojlerze 120l do mycia.

    Zaskoczyłeś mnie z tym 260 s możesz podać wszystkie aktualne swoje nastawy. Mam ten sam piec z tym że palę groszkiem ale ten zostawia mi dużo koksu - walczę z nastawami pieca od 3 tyg ...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.