Skocz do zawartości

Sitepres

Forumowicz
  • Postów

    60
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Sitepres

  1. Na 3 biegu znów jest za duży przepływ i spada temp. kotła. A kocioł 32kW pracuje z buforem 1500L także utrzymanie temp. >80 stopni jest konieczne. Dzisiaj bazując na instrukcji od nowego DS II zgazowującego, zmniejszyłem w swoim wysokość szczeliny z 17x20 na 10x20. Rezultatem tego jest spokojniejsza praca, pompka pracuje na 1 biegu, ale trochę ciężko ma dobić do 80 stopni na stałej szczelinie.

    Przesłonę na szybko zrobiłem z szamotu, ale nie wiem czy nie lepiej by było z blachy tak jak jest w nowej wersji:

    spacer.png

    Trochę ciężko teraz bym miał to wykonać. trzeba spawać w piecu a nie chcę tak ingerować w sezonie. Czy przesłonięcie szamotu przez blachę z wyciętym otworem będzie gorszym rozwiązaniem niż to fabryczne jak na zdjęciu? 

    I jeszcze pytanie o zawirowywacze spalin. Jakieś opinie przy paleniu drewnem? Czy pomagają? U mnie ich nie ma ewentualnie będę je musiał sobie dorobić.

    spacer.png

  2. Odwiedziłem sobie dzisiaj stronę MPMa i pojawił się piec MPM DS II zgazowujący. Różnic za wielkich nie widać w stosunku do zwykłego? Czy zamontowanie zawirowywaczy spalin podniesie w jakimś stopniu komfort użytkowania jak i sprawność? W sumie to ja też już nie wiem jak mam palić.

    1. Metoda:

    Wcześniej jak paliłem na miarkowniku podpiętym do popielnika to czasem mi się podgotowała woda jak za długo zostawiłem otwarte drzwiczki do rozpalania. Ale miałem problem z zawieszaniem się opału. Pompka pracowała na 1 biegu. Dłużej się rozpędzał kocioł przez co było gorsze spalanie

    2. Teraz jak palę na stałej szczelnie w drzwiczkach od rozpalania przez większość palenia występują miejscowe podgotowywania. Opał się nie zawiesza, żar jest na wysokość drzwiczek od rozpalania. Pompka pracuje na 2 biegu. O wiele szybciej rozpędza się piec po 10min jest 60 stopni. Przez to, że pompa pracuje na 2 biegu szybciej ładuje bufor. 

    Boli mnie tylko to miejscowe podgotowywanie ustępuje dopiero jak piec przekroczy 80 stopni i się ustabilizuje ale to jest trochę trudne przy paleniu drewnem. 

  3. W jaki sposób są zbudowane drzwiczki nad popielnikiem w przypadku kiedy jest klapka do miarkownika? W oryginale mam tylko dziurę fi20mm z przesłoną i dodatkowo drzwiczki mają blachę odsuwająca żar. Wywierciłem cztery dodatkowe otwory fi12mm wokół fabrycznego ale nadal słabo zaciąga powietrze i muszę jeszcze je dodatkowo rozszczelnić.

  4. Tutaj raczej miarkownika bym nie używał tylko podawał powietrze klapą załadunkową i palił na pełnej mocy.Lepiej żeby pompa chodziła jednostajnie niż robić co chwilę szok termiczny dla kotła wychładzając go.Rolnik dobrze radzi-rozpalić suchym opałem,wytworzyć dobrą warstwę żaru i temp.kotła i wtedy dokładać świeże drewno.

    Ok. Jeszcze pytanie bo w instrukcji tego nie ma a do czegoś to pewnie służy. Po co są właśnie otwory poprzysłaniane klapkami w drzwiczkach załadunkowych (załadunek od góry) oraz w drzwiczkach pierwszych gdzie się podpala opał (nie wiem jak się fachowo nazywają :) )

     

    Sitepres

    Zawór do ochrony powrotu kotła masz?

    Oczywiście że tak nie pamiętam teraz dokładnie modelu oraz na ile stopni ale jak na razie sterownik pokazuje 45-48 stopni tylko, że jeszcze nie założyłem otuliny na rurę więc może zaniżać wartości.  

  5. Pytanie do doświadczonych palaczy. Jakiś czas użytkują wykonaną własnoręcznie instalację opartą na buforze 1500L i MPM DS 32KW jak na ten moment palę mokrym drewnem powiedzmy trochę przewianym.

     

    Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze:

    1. Piec osiąga temp. 80-90 stopni włącza się pompa i rozładowuje go do 60 stopni (2 bieg pompy)(popielnik otwarty przez cały czas na pełną szerokość bez miarkownika). Ze względu na wilgotność drewna kocił nie jest w stanie utrzymać temperatury aż do wyłączenia pompy 60 stopni.

    2. Przełączyć pompę na 1 bieg i ewentualnie spróbować wyregulować zaworem gdyby i to było za dużo aby utrzymywać stałą temp. 80-90 stopni. Tutaj raczej trzeb by było załączyć miarkownik gdyby ewentualnie temp. przekroczyła 90 stopni.

  6. Mam pytanie odnoście mechanicznego miarkownika ciągu regulusa. Jak powinien być prawidłowo zamontowany w instrukcji jest, że przy bocznym montażu ramie powinno być u góry i tak też zamontowałem. Nurtuje mnie tutaj to, że jeśli kręcę pokrętłem do nastawiania temp. zwiększając temperaturę to ramie się podnosi. Czy tak to powinno być?

  7.  

    Witam.

    Jeśli znasz niemiecki mogę ci zaserwować kilka forów na temat Atmosa   ;)

    Delikatnie mówiąc mało pochlebne recenzje,ale cena nie do pobicia   :D

    Radzę najpierw nabrać wiedzy na temat bufora tu http://forum.murator...li-bufor-ciepła

    Tam też zadać konkretne pytania,może mistrz adam cię wysłucha i coś doradzi   ;)

    Moja rada zrób jak najprościej,jeśli się da: ładowanie grawitacyjne bufora(brak zaworów mieszających),układ otwarty(brak wężownicy schładzającej),bufor z wężownicą c w u i dobrze docieplić.

    Nie patrz na cyferki o sprawności,bo nie mają nic z rzeczywistą eksploatacją wspólnego,zwłaszcza w kotłach HG kiedy palimy niedosuszonym drewnem   ;) .

    Pozdrawiam.

    Biorę także pod uwagę kotły Attack bo ponoć właśnie lepsze od Atmosa. Oczywiście instalacja opierać ma się na buforze.

     

     

     

    tak z ciekawości po ile te zrzyny tartaczne kupujesz, że aż tak przejmujesz się sprawnością?

    Mój brat atmosa zajechał w 2,5 sezonu  ;).

    Oczywiście w jego przypadku złożyło się na to kilka czynników i ciężko ocenić, który był decydujący a były one:

    24kW do domu z zapotrzebowaniem pewnie max 10-12kwh => tu lokalny ekspert hydraulik dał ciała

    mokre nie wysezonowane drewno

    jechanie na minimalnych mocach, czyli smoła i kondesnat

    pewnie blachy w kotle też nie były najwyższych lotów

    brak bufora

    Zrzyny mam za darmo  :) . Sprawnością tak bardzo się nie przejmuje, bardziej mi zależy na tym by przy jednym załadowaniu kotła móc rozgrzać podłogówkę i grzejniki oraz naładować bufor 1500L do 90C. 

     

    Schemat instalacji który opracowałem przy pomocy sambora w załączniku.

    schemat instalacji.pdf

  8. Ogólnie to na początku byłem no i w sumie jestem zainteresowany zakupem MPM DS 25kW jednak dowiedziałem się ostatnio, że w komplecie nie ma spirali chłodzącej do obiegu zamkniętego co mi jest niezbędne.Dopłata za spiralę 650zł czyli w sumie koszt zakupu pieca wyniósł by mnie 4750zł a np. za piec zagazowujący o tej samej mocy muszę dać 5200zł gdzie mam sterownik i spirale to według mnie MPM trochę przesadza z tą ceną. Stoję teraz przed dylematem bo nie wiem na czym uzyskam większą sprawność paląc w większości odpadami tartacznymi?  

  9. Witam.

    No nie bardzo kolego Sitepres  :huh:

    4,76 kwh/kg sosny to drewno o wilgotności góra 10 %,takim palę ja i nieliczni fanatycy drewna  ;)

    Po drugie primo  ;) ,który Atmos ma 90% sprawności? http://www.atmos.eu/poland/kotle-002-zplynovaci-kotle-na-uhli-drevo

    Po 3 primo  ;) ,to tylko teoria,praktyka to ok. 60 % zapełnionej komory=kg,możesz mi wierzyć albo nie,ale coś na ten temat wiem :D

    Pozdrawiam.

     

    No nie bardzo kolego Sitepres   :huh:

    4,76 kwh/kg sosny to drewno o wilgotności góra 10 %,takim palę ja i nieliczni fanatycy drewna   ;)

    Wartości nie wyssałem z palca tylko powołałem się na te zawarte w tym artykule http://czysteogrzewanie.pl/2013/05/drewniana-pulapka/ i według niego jest to wartość dla 15% wilgotności drewna.

     

    Po drugie primo   ;) ,który Atmos ma 90% sprawności? http://www.atmos.eu/poland/kotle-002-zplynovaci-kotle-na-uhli-drevo

    Rzeczywiście wg. producenta sprawność kotła to 81-87% najwyraźniej źle zrobiłem, że powołałem się na informacje zawarte na stronie sprzedawcy nie sprawdzając ich u źródła.

     

    Po 3 primo   ;) ,to tylko teoria,praktyka to ok. 60 % zapełnionej komory=kg,możesz mi wierzyć albo nie,ale coś na ten temat wiem  :D

    Pozdrawiam.

    Czyli zamierzasz spierać się o 5% bo w obliczeniach przyjąłem 65% zapełnionej komory które zasugerował mi  gondoljerzy

  10. Wybacz ale myję się codziennie. Stoję właśnie przed wyborem kotła i analizuję różne produkty. Nie mam na czym bazować więc odnoszę się informacji producentów i tak dla MPM sprawność 80% a dla Atmosa 90% w obu wypadkach przyjąem wartości maksymalne. Liczyć to akurat umiem dość dobrze. Różnica polega na tym, że kocioł Atmosa ma większą komorę załadowczą 0,1m3  w stosunku do MPM 0,086m3 czyli przy wcześniejszych założeniach wejdzie do niego  55kg po brzegi z tego 65% to otrzymujemy 36kg * 4,76*0,9=154kWh. Teraz chyba wszystko jaśniej.

  11. W 90% to można by wypełnić drewnem pociętym w dopasowane, prostopadłościenne kawałki. Wypełnienie luźno porąbanym lub okrąglakami będzie na poziomie maksimum 60-70%.

    Poprawione.

     

     

    A co do kwestii mojego pytanie odnośnie "ile ciepła można uzyskać z jednego załadowania kotła MPM DS 25kW". To zakładając sprawność kotła na poziomie 80% chociaż wydaje mi się to za dużo ale nich będzie. Pojemność komory załadowczej w tym modelu to 0,085m3 dajmy na to że będzie wypełniona w 65% drewnem sosnowym (waga. 550kg/m3). Natomiast z jednego kg drewna sosnowego możemy wyciągnąć 4,76kWh/kg a do komory wejdzie nam 30kg. Czyli przy jednym załadowaniu i sprawności 80% możemy osiągnąć 115kWh. 

    Natomiast w przypadku kotła zagozowującego Atmos DC25S przy sprawności 90% to 153kWh.

     

     

    Czyli ten schemat będzie poprawny w przypadku zastosowania pompki i zaworu mieszającego termostatycznego zamiast Laddomatu? http://www.atmos.eu/poland/images/zapojeni/15.gif

  12. Z opisu wynika, że najpierw ładowany jest bufor do 60 stopni, a dopiero potem rusza pompa i zaczyna się ochrona powrotu kotła.  Jeśli ma być ochrona kotła, to powinno być odwrotnie. Najpierw kocoł grzeje sam siebie, a po przekroczeniu 60 stopni na powrocie kotła ładowany jest bufor. W tym układzie nie ma pomiaru temperatury powrotu, ani podmieszania wody gorącej z zimną na powrocie.

     

    Edit: Podejrzewam błąd na rysunku. Zawór temperaturowy powinien być w miejscu trójnika, który na rysunku jest poniżej zaworu. Wtedy będzie realizowane mieszanie wody. Ale nie zmienia to faktu, że opisana logika sterowania daje priorytet łądowania bufora przed ochrona kotła. 

    Nie wiem jak tam na forum jest to opisane ale tutaj jest też wytłumaczone działanie tego http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

     

     

     

    Najprostszy jest zawór  VTC511/60C + pompa na powrocie

    W sumie najprostsze  :D

     

     

    A co do kwestii mojego pytanie odnośnie "ile ciepła można uzyskać z jednego załadowania kotła MPM DS 25kW". To zakładając sprawność kotła na poziomie 80% chociaż wydaje mi się to za dużo ale nich będzie. Pojemność komory załadowczej w tym modelu to 0,085m3 dajmy na to że będzie wypełniona w 65% drewnem sosnowym (waga. 550kg/m3). Natomiast z jednego kg drewna sosnowego możemy wyciągnąć 4,76kWh/kg a do komory wejdzie nam 30kg. Czyli przy jednym załadowaniu i sprawności 80% możemy osiągnąć 115kWh. 

    Natomiast w przypadku kotła zagozowującego Atmos DC25S przy sprawności 90% to 153kWh.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.