Skocz do zawartości

ejdiaj

Forumowicz
  • Postów

    11
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom parterowy 140 m2 / 116 m2 użtkowych, ocieplony styropianem 12 cm, na stropie 8 cm styropianu (docelowo 16 cm)
  • Instalacja
    70 m2 podłogówka, 3 grzejniki alu w pokojach, 2 drabinki w łazienkach, zawór 3d, boiler cwu wiszący 140 l, pompy na podłogowe, CO, CUW.
  • Kocioł
    SAS Slim 14 kW ekogroszek

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Ostrowiec Św.

Osiągnięcia ejdiaj

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dzięki za zainteresowanie, Widzę jednak, że troszkę się tu namieszało. Instalacja wygląda tak: - zawór 3D jest tylko na podłogówkę i pompa na podłogówkę pracuje ciągle (zabezpieczona jest temp. zas. 31st). - pompa CWU zasilona jest bezpośrednio z kotła i załącza się w momencie gdy temp w bojlerze spadnie o 2st od zadanej. - podobnie pompa CO zasilona jest bezpośrednio z kotła i załącza się jak sterownik pokojowy za sygnał, w momencie jak w pokoju uzyskana zostanie zadana temp. pompa CO zostaje wyłączona. I tu wydaje mi się jest problem, bo jak CO nie pracuje to woda w tej części instalacji stygnie i jak załączy pompę to temp. na kotle spada do 42-45st (podobno nie jest to dobre dla kotła). Pomóżcie co zrobić żeby to wszystko miało "ręce i nogi"
  2. Tak ustawione mam "Priorytet bojlera" co mogę zmienić żeby było dobrze? wstawić 4d na wyjścjiu z kotła, żeby "całe ciepło" nie szło na CO i CWU, a podłogówke dalej mieszać 3d?
  3. No tak ale przecież ten sterownik, jest po to żeby dogrzewać. (utrzymywać stałą temp)
  4. Witajcie w Nowym Roku. Mam do Was jedno pytanie. Niepokoi mnie taka sytuacja. Kociołek sobie pracuje, pompa CO sterowana jest regulatorem pokojowym, pompa "podłogówki" pracuje w zakresie 30-33 st na zasilaniu "podłogi", pompa CWU w momencie potrzeby doładowania bojlera. Ostatnie dni mamy cieplejsze więc pompa CO rzadko się załącza, "podłoga" pracuje w tym "termostacie" i teraz tak załącza się CWU więc kocioł podaje, żeby osiągnąć zadaną temp. i w momencie kiedy ją osiągnie, wyłącza CWU, CO nie pracuje i temp. na kotle rośnie do 80st, aż serownik "ratując się" załączą CO żeby zabrać ciepło. Co można w tym zrobić??
  5. Dwa posty wyżej napisałem o węglu z castoramy. Po prostu MASAKRA jakaś. Kocioł ledwo na chwilę łapie 56st przy załączonej pompce CWU i w dół do 48-49 st. a o ilości kamieni to już się nie będę wypowiadał. Faktycznie węgiel to nie kiełbasa ale jego jakość ma ogromne znaczenie.. Dzisiaj o 3:30 obudził mnie alarm że piec wygasł :/
  6. Dzięki za pomocne wskazówki. Kupiłem na próbę 200 kg takiego węgla http://www.castorama.pl/ekogroszek-wysokoenergetyczny-25-kg.htmlw cenie 760zł/tona. Ad. 1. Wiem o tym że to pierwsza zima i budynek potrzebuje więcej ciepła. Ad. 2. Praktycznie wszędzie mają mokry opał. Ad. 3. Opał mamy ten sam, bo sam mi polecał co i jak. Ad. 4. Zainstalowałem przedwczoraj pokojowy regulator temperatury, więc grzejniki włączają tylko wtedy kiedy spadnie temp w pokojach. Ad. 5. Zmieniłęm ustawienia ale tu mam troche problem, bo płomień nie opala centralnie deflektora tylko ok 40-50% jego powierzchni (od strony tylnej ściany pieca) ikopczyk też nie jest centralnie tylko bardziej na tylną stronę i nawet spieki po podtrzymaniu lecą zawsze w tamtą stronę. Ad. 6. Ustawione mam obecnie 28-29% i szyber na czopuchu przymknięty na 1 Ad. 7. O tym wiedziałem Ad. 8. Jak jestem w domu to zaglądam do niego dość często żeby zobaczyć jak się pali :) Cyrkulacja opanowana. Niepokoi mnie Ad 5 :unsure:
  7. Ok spróbuje pozmieniać biegi. Co do cyrkulacji to sterowana jest ze sterownika z kotle (rano i wieczorem), ale do celowo mam włącznik w kuchni i użytkownik będzie ją wł/wył.
  8. Porównuję dlatego, że na pewno przez to że tak długo dochodzi do zadanej temp. występuje tak duże zużycie. Wszystkie sekcje w podłogówce sprawne (jedynie jedna jest bardziej odkręcona "na szklankach" przy rozdzielaczu inna mniej). Termostaty są ustawione na 3 a w łazienkach na 2. Rano jak wychodzimy do pracy to wyciągam zasilanie pompy CO i nie ma ogrzewania na grzejnikach. Po powrocie z pracy włączam wtyczkę. Prawdopodobnie dzisiaj zainstaluję regulator pokojowy więc skończy się wyciąganie wtyczki. Ktoś pytał jeszcze o to na jakich biegach są pompy, a więc tak: podłoga i CUW na trzecim a CO i cyrkulacja do kranu w kuchni na pierwszym.
  9. Temperaturę mam na poziomie 20-21 st jak są mrozy -5, jak jest 0 lub ma plusie to 22 st. Akurat u sąsiada kilka razy jak byłem to ma 23-24 salon i 21 w pokojach. Podstawową różnicę jaka można zauważyć na pierwszy "rzut oka" to u niego jak spadnie temp. z 58 do 49 st to po 5-7 minutach na piecu jest 55 st. u mnie jak spadnie z 58 do 50 to żeby znowu miał 58 upływa ok 40 minut :(
  10. Wieczorem postaram się zrobić zdjęcie i Wam pokazać. Na wszystkich grzejnikach są termostaty. Wczoraj czujnikiem "do podłogówki" mierzyłem temperaturę na rozdzielaczu grzejników za pompą CO. Przy pracy trzech grzejników i temp. na piecu 60 st, czujnik pokazywał 58 st na zasilaniu i 45 st na powrocie. Zawór 3d jest tylko na podłogówkę ustawiony na 38 st pokrętłem i faktycznie jak przestawie czujnik za zaworem to tyle pokazuje na sterowniku. Na pompy CO i CWU idzie temp. z kotła.
  11. Witam kolegów. Od 2 miesięcy mieszkam w nowym domu (parterowy 116 m2 do ogrzania) i jestem w szoku odnośnie ilości spalanego opału. Trochę o instalacji. - Piec SAS Slim 14 kW na ekogroszek z podajnikiem retortowym, - Sterownik ST-405 zPID, - Bojler cw 140 l wiszący (osobna pompa), - ok 70 m2 podłogówki (ok 700 mb rurki) sterowane zaworem 3d (osobna pompa), - 5 grzejników w pokojach i łazienkach (osobna pompa), Ustawienia kotła: - temp zadana: 59 st, - temp zadana cwu: 46 st, - czas podawania 10 sek, - czas przerwy 55 sek, - podtrzymanie 18 min, - przedmuch co 6 min przez 25 sek, - wentylator na 30% - podłogówka zasilana 38 st z zaworu 3d pracuje w zakresie 28-30 st na wyjściu. - załączenie pomp przy 52 st Obserwacja: Palę jednym rodzajem węgla 27-29 MJ (trochę mokry - bo prosto ze sklepu) cena 999 pln/t. Na początku spalanie 25 kg/doba, obecnie 30 kg/doba. / 800-1000 zł miesięcznie :( / Kocioł osiąga temp 59 st przechodzi w podtrzymanie osiąga 61-62 st (podtrzymanie trwa ok 12-15 min) i spada. Histereza 2 st wiec przy 57 startuje i spada dalej do 50-51 i żeby doszedł do 59 st mija ok 40-50 minut. Jak w między czasie musi doładawać bojler to już masakra (spadnie do 49 st). Zamówiłem wczoraj regulator pokojowy Euroster 2026 w celu sterowania pompą CO, która zasila ogrzewanie pokoi. Dla porównania kilka domów dalej sąsiad ma bardzo podobny dom (wymiary i rozstaw) instalacja taka sama (ten sam instalator) tyle że piec Defro 15 kW i nie retorta tylko rynna i spalanie 17-18 kg/ dobę gdzie ja obecnie mam 33 kg/doba Co o tym myślicie, macie może jakieś uwagi albo wskazówki dla "palacza nowicjusza". Z góry dziękuję za pomoc, której bardzo potrzebuję. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.