Skocz do zawartości

yti

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez yti

  1. Cześć. Koncepcja jest następująca : dodatkowy piec na drewno, zrębki i trociny dla domu o pow. 190 m2. Dom średnio ocieplony, pętrowy, plastikowa stolarka. Nie chcę wchodzić w temat buforu bo to podraża mi całość. Jaki piec uważacie za najlepszy, opcjonalnie także do palenia węglem ale podstawowe paliwo to drewno. Obieg wymuszony ale bez nadmuchu - tego chciałbym uniknąć dla obniżenia kosztów. Mam obecnie Tilgnera 25 kW tłokowca. Na razie jest ok ale ceny opału poszły w górę a pojawiłą się okazja na grosze kupić górę zrębków. Budżet na piec - 5000 zł. Co polecacie liczy się : 1. Trwałość. 2. Stałopalność. 3. Cena.

     

    Serdeczna prośba o Wasze opinie, szczególnie użytkowników.

     

    Artur

  2. Po wielu rozważaniach skłąniam się do ... UWAGA - naszego CAMINO 23,73 kW z Dozametu. Przmówiła do mnie sprawdzona żeliwna konstrukcja, gwarancja 12 lat i cena ok. 3350 zł. Chciałbym zapytać tylko czy można palić w nim także drewnem i zrębkami. Szczególnie zrębkami samymi i jak wychodzi stałopalnosć na takim paliwie, jakie są wymiary komory zasypowej w cm ? Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie. Mam masę zrębków.

     

    yti

  3. Czołem. Chciłbym założyć nowy żeliwny kociął na odpady drzewne bez nadmuchu. Rozważam kotły Viadrusa - U22,U24,U26. Może camino ? Tylko który model najlepiej zniesie palenie odpadami z drewna i samym drewnem z serii - U ? Nie kupie kotła stalowego bo korozja zje go po kilku latach. Czy macie jakieś doświadczenia ? Wiem że U 24 jest niezłe i z dolnym spalaniem ale czy najlepsze ?

     

    Proszę o rady.

  4. Ja mam teraz tak ustawione :

    Pau - 210

    Cdp - 20

    Ppo - 1

    Coc - 30

    OFs - 10

    bPo - 7

    temp. wody nma piecu - 57 C

     

    Dla groszku ok. 25 kW. Zasobnik zasypany do pełna i zewn. temp. do - 7 C wystarcza na 50 godz. Przy lepszym groszku, ekogroszku możesz sobie podnosić parametr Pau - spokojnie do 260 i zmniejszyć nadmuch OFs do 8.

    Oczywiście eksperymenty mile widziane.

     

    Pozdrawiam

    Artur

  5. Mam zamiar zainstalować sobie piecyk żeliwny na drewno do domku o pow. 200m2 do ogrzania, średnio izolowany. ZAstanwaiam się nad viadrusami bo dobre i tanie. Palić przez kilka lat mam możliwoóść bardzo tanio drewnem w tym w przewadze zrębkami i tu pytanko czy wybrać U22s czy zwykłe U22 - jakie są róźnice istotne czy też wziąść sobie U24 na wszelki wypadek. Zaworu 4 d raczej nie będzie bo to piece żeliwe i z korozją daje sieradę, zastanawiam sie jednak mocno nad buforem i to większym bo wygodniej jest zchodzić do piwnicy 1 raz na dobę i mieć spokój porzez większy czas.

     

    Czy ktoś z kolegów palił w takich piecach zrębkami akcji i na jak długo wystarcza 1 załadowanie do pełna. Myślę o wielkości 29 kW tak na wszelki wypadek. Jakie doświadczenie macie z tymi piecami i na co zwrócic uwagę przy użytkowaniu ? Gdzie kupić tanio taki piecyk - może coś ktoś wie ?

     

    Pozdrawiam

     

    Artur

  6. Podaj mi najpierw swoje ustawienia, wart. energ. groszku, kolor - najlepiej zdjęcie płomienia omiatającego wymiennik, przekrój i wysokość komina i czy masz zawór 4d, pow. do ogrzania i jaki z izolacją budynku to podam Ci jakie parametry powinny być dla Ciebie wyjściowe do ewent. modulacji.

  7. To co dzieje się ostatnio z cenami miału węglowego to prawdziwy rozbój w majestacie prawa. Każdy kupując miąłowca nawet tłokowego liczył na oszczędności a tu okazuje się że w miarę dobry miał kosztuje od 500 zł/t w górę. U mnie za 530 zł/t można kupić czeski groszek o kal. 23 kj. Daltego kupuje ten groszek bo nie mam wyboru. Czy u Was miał węglowy też jest taki drogi? Mieszkam w Turku k. Konina.

  8. Proponuję wszyskim osobom niezadowolonym z grzejników żeliwnych najpierw je zdjąć z haków i solidnie przepłukać przy użyciu węża ogrodowego - to co z nich wyleci nie da się opisać słowami. Ja tak zrobiłem 4 lata temu i teraz grzeją że hej... Dom był wybudowany ponad 25 lat temu i grzejniki po prostu były zamulone.

     

    Pzdr.

  9. Cześć. Z uwagi na zastraszające ceny opału węglowego postanowiłem przerzucic się na opalanie drewnem i zrębkami. Piec pewnie kupię na raty ale pytanie do Szanownych Kolegów jaki piec wybrać do domu 200m2 ocieplonego ? Nie chciałbym kupować czeskiego Atmosa bo potrzebny jest do tego niezły bufor, a polskie trzeba też wspierać. Wiadomo jednak, że chyba najlepszy będzie piec żeliwny.

    Raczej zasypowy. Poproszę o Wasze przemyślenia w tym temacie.

     

    Pozdrawiam

    Artur

  10. zastanawiam się nad zakupem Wermeta Ceramika pod opalanie samym drewnem. Mam dom ok 190 m2 pow. średnio oceplony ale ocieplony i czy wydołam paląc samym drewnem ? Jakiej mocy piec zakupić - 18,kW, czy może większy 25kW ? Ze sterowaniem elektronicznym czy bez strownika ?

    Na ile godzin palenia wystarczy załadowany do pełna drewnem grubym taki piec przy temp. wody na kotle np. 70C i ewentualnym byforem wodnym dodatkowym ?

     

    Pzdr.

  11. ;)Witam, chcę podzielić się z Wami spostrzeżeniami po 2 letnim użytkowaniu kotła tłokowego TILGNER KTM 25. Kociołek użytkuję 2 sezon. Dom o pow. do ogrzania ok 200m2. Pustak żużlowy, 5 cm styrokpianu, połówka pustaka, 8 cm styropianu od zewnątrz, siatka i klej. Balcha na dachu izolacjpod blachą 20 cm wełny mineralnej. W domu na razie na dole mam wstawione tylko drzwi w pokojach. Na piętrza drzwi nie są jeszcze wstawione ale czekają w piwnicy :-).

     

     

    Na poczatku byłą jazda z ustawieniem sterownika TANGO. Prawdziwe tango. Myślę teraz że to z powodu mojego skąpstwa na opale. Kupiłem najgorszy miał jaki mogłem - najtańszy. Praktycznie w sezonie 2007/2008 codziennie 1 zasobnik żużlu do wyrzucenia z pieca. Szuflada wiec pełna była każdego wieczoru. PORAZKA NA CAŁYM ODCINKU ! Latem 2008 wziąłem sięna sposób i kupiłem miarę dobrego miału. W zasadzie nic się nie zmieniło - nadal każdego dnia szuflada pełna ALE - zasobnik 90 kg wystarczał do 2,5ch dni palenia i to już było coś. Wcześniej max. 1,5 dnia palenia na 90 kg miału. Oału kupiłem suchego jak popiół i 4 tony wystarczyły mi od końca października 2008 do 01.02.2009r. Tamp. na sterowniku 56,5. Teraz kupiłem groszku podobno czeskiego i jest rewelacja.

    Zasobnik wystarcza na 2 dni palenia i po 2 dniach mam dopiero pełną szufladę ale już nie spieków i niedopałków a odpadów w formie pyłu po spaleniu papieru. Jestem w końcu zadowolony. Wyszucam szufladę po 2 dniach bezobsługowego palenia. Nie wchodzę do kotłowni przez 2 dni.

     

    Wychodzi więc średnio 45 kg. groszku/ dobę. Kupiłem go po 530 zł/tona luzem i powiem szczerze,że jest mokry. Szkoda mi trochę pieca ale mam jeszce trochę miału suchego i przpale od czasu do czasu na maxa.

     

    Ze sterownikiem eksperymentuje jak każdy i doszedłwm do czasu podawania 260 s jako optymalnego, dmuchawka na 10, dodatkowa porcja co 35 min. Piec podgrzewa przepływowo wodę w bojlerze 120l do mycia.

     

    Jeśli chodzi o czyszczenie to raz na 2 tygodnie ale dokładnie.

     

    Podsumowując nie ma co oszczędzać na jakości paliwa. Mści się to bardzo. Ekogroszku jeszcz3e nie używałem bo drogi jak diabli i trudno dostać dobry jakściowo. Niedługo będe testował pellets wiec napisze coś więcej.

     

    Pzdr.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.