Skocz do zawartości

artur715

Forumowicz
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O artur715

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  świętokrzyskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  ok 170m2
 • Instalacja
  90 żeberek alu boiler cwu 300 l
 • Kocioł
  MPM 12-14 kw górny zasyp
 1. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Blacha jest zasłania 1/3 rusztu wlot do palnika trochę mniejszy niż w orginale (stary palnik rozleciał się po pierwszej zimie w ramach gwarancij producent na moje życzenie zrobił mi pełną a ja zrobiłem na półokrągło materiał lepszy niż pierwszy ,dwa lata i nic się nie dzieje)Trochę się wieszało ale teraz ukladam drewno równolegle do palnika i jest ok.Myślę że bez węgla jest mało żaru na rusztachi to może być powodem tej smoły .Kupię jakiegoś słabego węgla na pomieszanie i zobaczymy.
 2. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Witam posiadam MPM -a od trzech lat .Wcześniej paliłem drewnem i węglem 50/50 lub samym węglem i wszystko było ok .W tym roku postanowiłem palić samym drewnem odpady tartaczne i olcha grube szczapy.Płomień w palniku słomkowy z niebieskim .Elementy ceramiczne rozgrzane do czerwoności temperatura powrotu 60 na miarkowniku70 a mimo to na wymienniku jest cienka warstwa smoły szklistej .co można zrobić aby to zlikwidować?
 3. Bez dmuchawy na otwartym całym popielniku też się nie palił tylko na dmuchawie.Jak doszło do zadanej nadmuch się wyłączał to wygasał potem długo trwało za czym załapał.Trochę pomogło zmniejszenie histerezy na sterowniku z 5 do 2 sC.lecz wtedy dmuchawa pracowała non stop .Zbliżając się do zadanej zwalniała i po kolejnym spadku temperatury znowu na full.Tak zmęczyłem te 50kg i nigdy więcej. :wacko:
 4. Kiedyś paliłem antracytem .W starym kotle przed przeróbkom od dołu i z dmuchawom(roślinka nieświadomka :P ) . Fakt węgiel bardzo kaloryczny a popiołu śladowe ilości bardzo twardy węgiel i mało części lotnych.Dmuchawa pracowała praktycznie non stop a gdy stawała to opal bardzo szybko wygasał temperatura spadała i znowu start dmuchawy.Nie polecam tego węgla nie nadaje się do małych kotłów. Na szczęście miałem tego tylko 50 kg.
 5. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  U mnie blacha przed palnikiem się nie sprawdza pali się morze lepiej ale wymiennik za palnikiem momentalnie pokrył się lepką smołą.Opal to głównie sosna suchutka (3 lata suszona). Jeszce jedna sprawa w tym elemencie z betonu żaroodpornego który wprowadza ogień w ruch wirowy jest za mało otworów PW (lub za małych). Położona szybka na otworze wziernika pokrywa się sadzą zrobiłem sobie nową z cegły szamotowej z większymi otworami ktore umieściłem bliżej środka promień łuku w moim przypadku to 4,5 cm.Szyba cały czas czysta .Plomień z koloru jasno żółtego zmienił się na słomkowo- niebieski i prawie przezroczysty.
 6. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Wcześniej bez cegieł i paląc na niskich temperaturach smoły było naprawdę dużo.Sklejała wszystko spływała nawet do popielnika gdzie sklejała się z popiołem robiąc twardy asfalt.
 7. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Witam moim sposobem na smołę i takie temperatury jakie mamy teraz to temperatura na kotle 70-80 stopni smoła sama spływa na dół gdzie są dwie cegły 3 cm po bokach i jedna na drzwiczkach środkowych (12 cm).Gdzie się spala nie zakleiając ich.Na części grzejników (7 z 11). termostaty.Uklad co z jedną pompom .Zasobnik cuw 300 l Ermet dwuplaszczowy .Gdy się przymkną termostaty nadmiar jest magazynowany w zasobniku cuw gdy temperatura spada ciepło jest spowrotem kierowane na grzejniki .Taki mały układ z buforem.Temperatura startu pompy to 45 stopni więc nie studzi wody tak do końca .Wyjście ciepłej wody podmieszane na zaworze 3 d termostatycznym(ok.50 stopni)
 8. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Witam wszystkich. Mam problem z moim kotłem(MPM 12-14).Smoła leje się strumieniami .Palę przeważnie drewnem głównie iglaste sezonowane.Otwór w klapie załadowczej otwarty na 3/4.(górny zasyp)palenisko zmniejszone po bokach cegłami.Jak usunąć problem ?
 9. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  To dziwne? ja w zeszłym sezonie paliłem tym węglę i do DS jest super :D .Ziemowit to węgiel kl.31.2 RI>5 jeśli ci tworzy spieki to jest to mocniejszy kl.33 lub wyżej i dużym współczynniku spiekalności(liczba ROGI).W tym roku mam Chwałowice to węgiel kl.32.1 jest trochę mocniejszy od Ziemowita i się spieka ale mało .Czasami się zawiesi .Wkładam kawałek drewna podczas dokładania i mam spokój.Przy tych temperaturach co teraz mamy spalam go ok 30 kg na dobę .Dom 160 m2 słabo ocieplony okna stare drewniane temperatura w dom min.21 max 24 .Nie palę non stop bo za gorąco.Kocioł prawie gaśnie lecz nie do końca krótka przerwa potem trochę drewna i jazda od nowa.popiołu mało
 10. artur715

  Kocioł Ds Mpm

  Witam wszystkich mój stary kocioł pomału kończy swój żywot. Dzięki dobrym ludziom z tego i innych stron o ekonomi spalania poprawiłem swój kocił i teraz spala dużo mniej i czyściej. Dawniej gdy był "BATORY" potrafił spalić 60 kg na dobę przy ok 0 st.c .Teraz jest to około 30 kg na 24 h (przy-15 st.c) .Zamierzam kupić 12 kw z palnikiem od 10 . MPM DS jak dla mnie jest kotłem najlepszym patrząc na jego budowę oraz cenę .Jak również to że można w nim spalać różne paliwa (oprócz śmieci :lol: )
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.