Skocz do zawartości

dyferencjo

Forumowicz
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    150 m2 bez ocieplenia
  • Kocioł
    Dakon DOR12

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia dyferencjo

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym postanowiłem powiększyć komorę zasypową :) W drodze jest też już sterownik z siłownikiem zaworu 4D.
  2. Czy masz na grzejnikach zawory termostatyczne? Układ, który ma sens to zawór 3D + termostaty, lub zawór 4D. Moim zdaniem, jeśli stosujesz priorytety w układzie, np. priorytet CWU, to powinienieś mieć centralny sterownik zaworu 4D wraz z podłączonymi pompami CO i CWU pod sterownik.
  3. W domu potem jest za ciepło, mam dużą powierzchnię grzejników. Poza tym to działa w dwie strony. Jak dam więcej na grzejniki to tam temp. wzrośnie, ale na wyjściu z kotła spadnie i powrót stanie się zimniejszy, kocioł tego nie może dogrzać.
  4. Witam. Zdecydowałem się na DORa 12, ale niestety dzisiejsza noc (-14) udowadnia, że brakuje mu mocy dla mojego budynku. Mam co prawda zmodyfikowany palnik leżący na ostatnim ruszcie, ale proszę jednak o sugestie jak zwiększyć moc kotła. Oczywiście w każdej chwili mogę wrócić do wersji fabrycznej. Przeglądałem instrukcję pod kątem porównania do DORa 16, ale różnic w nich nie widzę poza materiałem pierwszej przegrody. Temp. zewn.: -14 *C Ustawienie miarkownika: 90 *C (max.) Temp. wylot kocioł: 64 *C Ustawienie zaworu 4D: 7 Temp. na grzejniki: 45 *C Proszę o podpowiedź czy da się zwiększyć moc kociołka i jak to zrobić. Pozdrawiam
  5. Parę słów na temat wykonania automatu odpopielającego ruszt w dorze12. Do napędu wykorzystałem silniczek wycieraczek od jakiegoś Lanosa ze złomu, sprawdza się świetnie. Zasilanie to wyłącznik czasowy marketowy plus drugi RTx-42 oraz prostownik samochodowy. Ustawione miałem co 2,5 godziny włączenie automatu na 13 sek, ale nie byłem zadowolony. Obecnie co 1 godz. 7 sek. i jest znacznie znacznie lepiej. Instalacja zmontowana na szybko więc proszę się nie sugerować wiszącymi przewodami itp., po prostu front robót :) W kotle zmodyfikowałem już palnik o czym pisałem wyżej oraz teraz ten odpielacz. Planuję jeszcze zwiększenie komory zasypowej oraz sterowanie zaworem 4D za pośrednictwem siłownika oraz sterownika Tech-431. Kocioł czyszczę co tydzień, choć teraz jest już 2 tygodnie bez czyszczenia ze względu na brak czasu. Kocil posiada tylko luźny nalot, można zdmuchnąć lub wyczyścić pędzelkiem. Dymu z komina zero. Tak się pali http://www.youtube.com/watch?v=CWCq_BNLhoI&feature=youtu.be Przy wykonaniu odpopielacza posiłkowałem się projektem @AdamGuitar, czego mam nadzieję nie ma mi za złe :) (tak na marginesie również jak on pracuję w energetyce zawodowej).
  6. Witam W związku z uruchomieniem automatu do odpopielania rusztów, proszę o sugestię jakie przedziały czasowe ustawić na zadajnku. Posiadam możliwość włączania odpopielacza co 2,5 godziny na x czasu (sek.). Wydaje mi się, że częściej - lepiej, ewentualnie mogę przestawić inaczej. Jakie macie swoje ustawienia?
  7. A może spróbuj inaczej. Niech pompa pracuje cały czas (np. temp. załączania daj 50*C), na miarkowniku ustaw 70*C. Przy takim układzie jak podałeś, stara instalacja i dołożona pompa - czy pompa jest na bypassie i ma zawór różnicowy? Chodzi o to czy grawitacja działa? Bo jeśli nie, to podczas wyłączenia pompy kocioł jest długo w podtrzymaniu (przez niski odbiór ciepła na grzejnikach), kaloryfery stygną powoli (brak grawitacji), pompa się włącza i przez jakiś czas ciągnie "zimną" wodę i tak w koło. To i jeszcze długi czas podtrzymania nie sprzyja optymalnemu spalaniu, przy przejściu z podtrzymania do pracy będzie dymić, a jako, że długo wody nie grzeje to dymi cały czas. No ale mogę się mylić. Generalnie pompę włącz na stałe, lub ewentualnie na stałe wyłącz jeśli działa grawitacja - niech regulacją temp. wody w kotle zajmie się miarkownik. Jeśli nie pomoże póść pozostałe grzejniki do pracy na godzinę i obserwuj czy się coś nie zmieni kiedy kocioł będzie grzał wodę pracując z moca nominalną. Później jak powiedziałem sprawdź na innym paliwie.
  8. To wydaje się, że tutaj masz przyczynę problemu. Może rzeczywiście spróbuj podmienić opał na jakąś dobę, wystarczy zwykły marketowy ekogroszek i zobaczysz czy jest różnica. Na pewno w czystym spalaniu nie pomaga też zbyt niska moc z jaką pracuje kocioł, gdyż kotły DS mają problem z czystym spalaniem na niskich mocach. Może spróbuj też zasłonić kawałkiem blachy część rusztu wiszącego, to powinno obniżyć wydajność kotła - tak na próbę.
  9. Tak ale niewiele. Odpopielania nie zrobiłem, bo wciąż czasu brak a na razie faktycznie nie jest to konieczne. Rozsprzęgliłem ostatnią rusztowinę i postawiłem na niej cegłę szamotową wykonaną wg kształtu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/page-50?do=findComment&comment=171819 choć bez tych dwóch otworów fi 12. Wrażenia: pali się bardzo dobrze, teraz bez problemu uzyskuję 70*C, na zaworze 4D na grzejniki reguluję od 35-40*C i jest OK. Co prawda i tak uważam, że jeszcze jest za ciepło na takie palenie, ale jakoś trzeba sobie radzić. Uszczelniłem również płytę nad wymiennikiem oraz płytę komory załadowczej - silikonem czarnym do 300*C. Palę w głównej mierze czeskim ekogroszkiem ze składu i wysuszony spokojnie daje radę, choć częściej trzeba ładować niż czarnym. Robiłem również próby na węglu kamiennym, jeden z Chwałowic, jeden zza wschodniej granicy oraz Ziemowit. Zdecydowanie najlepszym paliwem z tych jest groszek z Ziemowita, klasa oczywiście 31.2 z charakterystycznym złotym nalotem na bryłkach węgla. Jutro mam mieć dostawę większej ilości. Z doby palenia mam obecnie z pół pojemnika popiołu.
  10. Dziękuję, w takim razie jeśli tylko czas dziś pozwoli to na próbę to jakoś uszczelnię i zobaczę. Wielki jest problem z rozsprzęgleniem tej ostatniej rusztowiny od reszty? Mam też w głowie wykonanie automatycznego odpopielania na podstawie doświadczeń innych kolegów i mam nadzieję, że to pomoże opanować na razie sytuację. Czy zasilacz komputerowy, który na wyjściu 12V ma max. obciązenie prądowe 13A będzie się nadawać do zasilenia napędu odpopielacza?
  11. Dziękuję, wątek cały przeczytałem już dawno. Chodzi o przestrzeń pomiędzy ostatnim segmentem rusztu ruchomego a tylną ścianą palnika? Zauważyłem, że tam spada dużo paliwa do popielnika, szczególnie podczas przerusztowania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.