Witam,
Skorzystam z istniejącego tematu aby zadać pytanie. A mianowicie posiadam instalację CO jak na schemacie. Będę zmieniał kocioł i chciałbym zabezpieczyć go przed niską temp. powrotu. Zależy mi, aby znów po 6 latach nie wymieniać kotła na nowy, może z takim zabezpieczeniem podziała dwa lub trzy lata dłużej? Palę przeważnie suchym drewnem i trocinami/wiórami po produkcji sztachet.
1.
W którym miejscu (1? czy 2?) powinienem zamontować zawór temperaturowy 3D tak aby całość miała ręce i nogi? Zamontowanie w miejscu 1 lepiej chroni kocioł gdyż na żadną część instalacji nie jest podawana woda z wyjścia zanim kocioł się nie nagrzeje. Pytanie, czy w takim przypadku spełni swoją funkcję zbiornik zabezpieczający z przelewem w sytuacji kiedy woda się zacznie gotować, a zawór 3D z jakichś powodów się nie przełączy i nadal będzie odcinał dopływ do pieca powrotu z instalacji? Wydaje mi się, że zbiornik zabezpieczający zadziała poprawnie w przypadku zagotowania wody, ale potrzebuję potwierdzenia kogoś oblatanego w temacie.
Zamontowanie zaworu w punkcie 2 spowoduje to, że łącznie z nagrzewaniem pieca będą już grzać kaloryfery w łazienkach na 1 i 2 piętrze oraz będzie podgrzewana woda w CWU. Kocioł przez to będzie mniej chroniony, zyskuję tym priorytet CWU na którym mi nie zależy i ten punkt instalacji zaworu 3D traktuję tylko jako awaryjny w przypadku gdyby punkt 1 instalacji nie był możliwy ze względu na zakłócenie funkcji zabezpieczającej zbiornika.
2.
Czy pompa może pozostać tak jak jest obecnie na wyjściu z pieca, czy trzeba ją przenosić aby z zaworu 3D zasysała i wtłaczała do pieca na wejście? (tak sugerują schematy montażu podawane przez producentów zaworów temperaturowych, ja niestety chciałbym tego uniknąć bo będzie to kłopotliwe ze względu na dostępne miejsce)
3.
Kolejne pytanie łączące się z poprzednim: czy gorącą wodę z pieca na zawór 3D pobierać za pompą (tak jak przerywaną linią na schemacie) czy przed pompą zaraz po wyjściu z pieca? (ja raczej stawiam na wariant pierwszy, bo wtedy taki układ nie różni się znacznie od montażu pompy między wyjściem zaworu 3D a wejściem pieca jak zalecają producenci, chyba że jest coś czego nie uwzględniłem i jednak te dwa położenia pompy mają wpływ na zachowanie całego układu - pomijam tutaj nieznacznie różnice temperatur w których pracuje pompa)
4. Czy gdy pompa nie będzie działać, to zawór będzie działał na naturalnym obiegu? Zakładam średnice rur i zaworu takie jak w kotle czyli 1 i 1/2 cala
Zastanawiałem się pierwotnie nad instalacją zaworu 4D, ale chyba sporo musiałbym przerabiać żeby było poprawnie zainstalowane? Przede wszystkim pompa za zaworem, a dodatkowo trzeba spełnić warunek że zbiornik zabezpieczający nie może mieć na linii żadnych zaworów więc pion z CWU i łazienkami musiałbym puścić osobno poza zaworem, a dodatkowo musiałbym dołożyć druga pompę do tego właśnie pionu (bez pompy grzejniki w łazienkach mi nie grzeją).
Jeśli komuś się chce to niech przeanalizuje ten układ i sam oceni czy faktycznie z tym zaworem 4D dużo więcej zachodu w niż z temperaturowym 3D.