Skocz do zawartości

ryszard1971

Forumowicz
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ryszard1971

  1. Gdyby robić w górniaku palnik - dopalacz to musiałby on być ??? ruchomy. Opadać z żarem w dół komory zasypu - spalania ?

     

    Ruchomy! Pewnie to jest przeszkodą...

     

    A tak sobie myślę: retorta jest górniakiem, paliwo jest w zasadzie na stałej wysokości - dlaczego nie ma "palnika - dopalacza" ? :lol:

  2. Witajcie

     

    Tak czytam i czytam o kotłach dolnego spalania (podobno są super :lol: - jak się nauczy w nich palić :lol: ) i jest tam mowa o odpowiednim kanale dopalającym - coś jakby palniku. I mam z związku z tym pytanie: dlaczego nie ma takiegoż kanału w kotłach odpalanych od góry?? I dlaczego? A może są, tylko nie zauważyłem....

  3. W kwestii zaworu 4D jeszcze - gdzie powinno być podłączone naczynie wzbiorcze? przed czy za zaworem? A może jedno tu, a drugie tu? - wszak to dwa (??) obiegi. Czy naczynie wzbiorcze powinno być otwarte czy przeponowe? Jeśli otwarte nad piecem to czy nie "ucieknie" mi woda z wyższych kondygnacji (mam trzy, a nie chciałbym naczynka na samej górze,bo nie bardzo jest gdzie je schować - więc jedynie w pom. kotłowni...). Jakiej wielkości powinno być naczynko? W piecu jest 80 litrów wody, dochodzi jeszcze ta w grzejnikach i rurach...

     

    Pytanie "z innej beczki" (nie jest odnośnie zaworu 4D, ale nie chcę zakładać nowego tematu) :

    czy można tak zrobić cyrkulację cwu, by włączała się w momencie odkręcenia kurka ciepłej wody? U mnie albo pompa kręci cały czas (niepotrzebnie), albo - jeśli zastosuję czasówkę - akurat nie w tym momencie. Więc...jeśli tak to jak??

     

    Pozdrawiam, Rysiek

  4. Witam

     

    Także nie jestem fachowcem :) ale sądzę, że ten zawór ma na celu niedopuszczenie do tego, by ogrzana w piecu woda cofała się do niego... jednak zaznaczam - nie jesten fachowcem.

    Jeśli są jakieś pomyłki w tej instalacji - bardzo prosiłbym o ich skorygowanie

     

    Pozdrawiam, Rysiek

  5. Witam wszystkich

     

    Chciałbym prosić o pomoc bardziej (niż ja) doświadczonych forumowiczów w sprawie umiejscowienia zaworu 4D w mojej instalacji c.o.

     

    Zdjęcia:

     

    post-5766-1257664539_thumb.jpg

    post-5766-1257664551_thumb.jpg

    post-5766-1257664600_thumb.jpg

     

    Proszę o wskazanie konkretnego miejsca montażu tegoż zaworu i, ewentualnych, innych elementów do tego potrzebnych

     

    Pozdrawiam, Rysiek

  6. Witajcie

     

     

    Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się tym tematem. Niestety, w związku z tym że zrobili w firmie redukcję (wszechobecny kryzys), muszę na razie zrezygnować z wykonania tegoż palnika ;)( Wrócę do tego w czasach "bardziej zasobnych w kasę". W związku z tym uważam temat za zamknięty

     

     

    Pozdrawiam

     

    P.S. Gdyby ktoś miał dla mnie pracę to ja chętnie, tylko że.... zapraszam na priv

  7. Witajcie

     

    Tomek Krakerss - nie dam rady chyba podnieść kotła (ma 140 cm "wzrostu" a kotłownia 220) bo chcę zamontować naczynie otwarte i obawiam się że odległość między nimi mogłaby być zbyt mała.... Pozostaje więc ingerencja w płaszcz i cięcie, a potem dobry spawacz...

    Do kol. Hesso - czytałem gdzieś na forum o "szamotowej" rurze wykonanej przez kolegę (super sprawa :) ) I w związku z tym mam pytanie: czy taka rura nada się do retorty? Jakie powinna mieć wymiary i jak być umieszczona w stosunku do paleniska?

     

    Pozdrawiam

  8. Witam

     

    Sprawdziłem - kolano wodociągowe faktycznie się nie nadaje - co prawda się nie zapycha, ale groszek (suchy) przesuwa się bardzo ciężko B) a przecież nie o to chodzi

    Już bardziej skłaniałbym się w stronę palnika opisanego przez Tomka Krakerss - wnioskuję że jest on niższy od retorty - dla mnie plus: nie musiałbym ruszać płaszcza wodnego pieca (sorry - kotła :)). i w związku z tym pytanie: jak daleko od wymiennika wodnego mógłby być taki palnik? (sądzę, że miałoby to związek z mocą oddawaną). A gdyby obudować go szamotówką?? Pozostaje tylko problem odpopielania - jak to rozwiązać???, bo powietrze wtórne to chyba nie problem....Mam obecnie kocioł miałowy (typowo) i tam jest wspawana nad paleniskiem dysza (rurka) doproawdzająca powietrze, więc...może by się nadała? :)

     

    Ogólnie jestem zadowolony z kotła - palę praktycznie wszystkim, nawet orzech łyka ;) - chodzi tylko o to by grzał jak najdłużej, by do kotłowni nie chodzić zbyt często :) - stąd moje pytania odnośnie podajnika.

     

    Pozdrawiam

  9. Witajcie

     

    Czy ktoś z Was próbował robić samodzielnie retortę? Z jakim skutkiem? Jak sądzicie - czy żeliwne kolano wodociągowe się nada (powiedzmy takie o średnicy 160 mm) ?

    Czy potrzebny jest nadmuch w retorcie? Bo zbyt duża ilość powietrza raczej szkodzi niż pomaga w spalaniu.... Więc może jakieś inne rozwiązanie?

     

    Pozdrawiam

  10. Witam

     

    Widziałem kiedyś instalację, w której na zasilaniu bojlera był zamontowany zawór termostatyczny 1" i do tego głowica z kapilarą na zakres temperatur 40-60 stopni C (od podłogówki?). Układ działał prawidłowo tyle, że był dośc wolny.... No i miał jedną wadę (??) - po zamknięciu przepływu przez zawór musiał być do kotła podłączony jakiś odbiornik ciepła (grzejnik) - no ale to chyba jasne :)

     

    Pozdrawiam

  11. witam

     

    kilka fotek jak nie (!) powinna wyglądać instalacja ze względu na bezpieczeństwo

     

    popełniłem ją w młodości, czeka ją przeróbka, ale... z braku środków odkładana z dnia na dzień :D

     

     

     

    chcę przerobić na otwartą (z wymiennikiem płytowym) z zaworem 4d - tak by była bezpieczna. jeśli ktoś ma jakieś uwagi co do wykonania, projektu, użytych urządzeń teraz i w przyszłości- będę wdzięczny

    post-5766-1232481655_thumb.jpg

    post-5766-1232481730_thumb.jpg

    post-5766-1232481882_thumb.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.