Skocz do zawartości

Santana

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Santana

  1. Santana

    Kocioł DS MPM

    Takie rozwiązanie będę zakładał na przyszły sezon. Jeżeli opał i tak kupuję to czy kupię węgiel czy pelet to nie wielka różnica, patrząc na zużycie jakie mam ( przez dwa sezony ) paląc węglem, to myślę że nie wiele więcej będzie to kosztowało. Ale za to wygoda i czystość nie porównywalna. A i tak dalej mam ruszta, na których można palić jak w ds. Lokalni producenci sprzedają pelet od 600 - sosna 750 - liściaste z domieszką jakiegoś lepiszcza, do końca nie wiem o co chodzi.
  2. Santana

    Kocioł DS MPM

    Użytkuję kociołek ponad dwa lata. Czytam forum, wyciągam wnioski, i modyfikuję palnik (kocioł) na różne sposoby. Nie wiele to dało, dym (niewielki) cały czas wydobywał się z komina. Komin mam z cegły 12.5mb, więc nie za niski, przekrój 15x27. Kiedy zainstalowałem rurę owal w kominie, nadal był dym z komina. Rezultat przyniósł montaż RCK w wyczystce (po miesiącu od wkładu). Przy rozpalaniu widać dym, ale po około 10-15 min. już nie. Więc osiągnąłem co chciałem ( lepiej późno niż wcale :D ). Do tego wszystkiego, zamontowałem zawór 4 - drogowy, kocioł (14) chodzi na 65" a na grzejniki idzie 37" - 48". A co do zużycia opały, to cały zasyp węgla wystarcz na ponad 24 godzin. I mogę powiedzieć, że jestem z kotła zadowolony. Następna modernizacja to palnik na pellet lub retorta, ale to po sezonie.
  3. Santana

    Kocioł DS MPM

    Ja dodam jeszcze wiecej, udało mi sie osiągnać na jednym zasypie do pełna, 34 godzin. Nastawa 58* kocioł, 22* w domu 215m2. Oczywiscie przy takich temperaturach na plusie.
  4. Santana

    Kocioł DS MPM

    Czy kocioł dymi na kotłownię, tego nie brał bym zbytnio pod uwagę. Tu jest link do wyliczenia przekroju i ciągu http://instalreporter.pl/ogolna/jak-dopasowac-stary-komin-do-nowego-kotla-weglowego-podwyzszyc/
  5. Santana

    Kocioł DS MPM

    Obserwując posty, chciałbym napisać o swoich spostrzeżeniach w kotle 12-14 palnik pomniejszony (dołożony) przez producenta, może ktoś wyciągnie wnioski. U mnie z za popieleniem nie ma żadnego problemu, nawet nie muszę odpopielać. Cały zasyp spala się przy minusowych temperaturach jakie były, około 24 godzin, i dopiero po 20-stej godzinie palenia temperatura zaczyna spadać od zadanej. Ciekawą rzeczą jest rozpalanie, czytając forum koledzy piszą o słabym ciągu przy DS. Ja jak rozpalam, to nie otwieram klapki krótkiego obiegu bo i tak muszę zapalić kawał papieru przed kotłem, bo wszystkie zapałki zdmuchuje cug powietrza zasysany do kotła. W trakcie nabierania temperatury przez kocioł, słyszę go w pokoju, jakby leciał bombowiec gdzieś daleko. Bo w piwnicy odgłosy tylko MIG -28 :D (czasami mam obawy czy spawy wytrzymają od tego dudnienia). Klapka w drzwiczkach popielnika, jest tak zasysana przez powietrze, a z kolei łańcuszek nie pozwala na zamknięcie więc lata jak oszalała, do osiągnięcia temperatury przez kocioł, wtedy pracuje tak jak powinna. Powietrze wtórne otwarte na maxa. Moje spostrzeżenia są takie, że powietrze ma siłę przejść przez popiół, nawet jak go nie ruszam. Co do popiołu to wynoszę około 3-4 wiaderka ocynkowane raz na tydzień, paląc non stop bez wygaszania. Węgiel to orzech 30-50 ruski (może z lepszej kopalni, bo skład dopiero handluje 2 sezon). Właściciel na składzie powiedział, że miał przypadek w zeszłym roku, zakupił kostkę też niby z Rosji a okazało się że z Ukrainy, totalna porażka, popiołu i kamieni masa. Sprzedał niewiele resztę kazał zabrać dostawcy. Na dodatek powiem że znajomy dowozi na małe składy węgiel z Braniewa oczywiście z Rosji. I na jednym z nich mieli maszyny do pakowania węgla, nic dziwnego, tylko że obok były hałdy worków z napisami różnych Polskich kopalń, resztę można się tylko domyślać gdzie trafiają, bo wysyła w Polskę całe tiry ładnie poukładane na paletach.
  6. Santana

    Kocioł DS MPM

    Witam wszystkich. Kocioł 12-14 użytkuję od 15 grudnia, dom 215 m2 dobrze ocieplony, instalacja miedziana z grzejnikami konwektor plus bojler 140L. Kocioł MPM pracuje na wymienniku. Zużycie opału wychodzi do 25 kg na dobę przy -15* mierzone przy wczorajszych temperaturach. Temperatura na na kotle 60* w domu temperatura 21*-23*. Jedną modyfikacje którą zrobiłem dotyczy palnika, zastosowałem palnik od kolegi DP (pierwsza wersja). Palę węglem ze wschodu "groszek" bez wygaszania. Z kociołka jestem zadowolony.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.