Skocz do zawartości

Sławekżag

Forumowicz
  • Postów

    35
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Sławekżag

  1. Mi wychodzi około 100PLN/miesiąc za wodę dla 5 osób... tragedii nie ma ale gazem myślę, ze wyszłoby pewnie połowę tego.

    Witam. 3 lata temu zrezygnowałem całkowicie z gazu. w kuchni mam indukcję, używałem kotła gazowego do ogrzania przez 3  letnie miesiące wody do kąpieli. Zużyłem 300 m gazu a za abonament i przesył gazu zapłaciłem w ciągu roku 980 zł., wyszła tona ekogroszku. Teraz 150 kg na miesiąc i woda 50 st. a nie jak w gazowym. Nikomu nie polecam gazu tylko na lato.

  2. To prawda bo zmniejszyłeś moc o połowę.Nie wiem, co ogrzewasz. Ale przy dodatniej temp. na dworze, reguluj mocą kotła - dla przykładu mój piec 25 kW  ustawiony na 17 kW przy temp. ujemnych moc 95 % , przy dodatnich 50% a nawet 30%  latem gdy grzeję tylko CWU, natomiast jak są duże mrozy nie palę czeskim tylko polskim węglem bo jest bardziej kaloryczny i osiąga temp. Nie wiem czy coś kolega zrozumie, ale na tym forum zawsze ktoś się odezwie, warto pytać. ;) Pozdrawiam.

  3. @Sławekżag

     

     

    za dwa trzy dni spalanie będzie oscylować ok 6.5kg na dobę. Potencjał podawania skalibrowany, na 20 minut ciągłego podawania wypluł 5,5kg węgla.

     

    Pozdrawiam i życzę powodzenia, ja do kotłowni wracam w maju :)

     

    PrzeMal

    Super. Kiedyś też tak paliłem. Jednak spalanie ciągłe jest bardziej opłacalne, temp.kotła waha się w granicach 2-3 st. u Ciebie jest prawie 20 st. różnicy i palnik musi to nadrobić i po nadrobieniu stoi i czeka, później dmucha aż dojdzie do  wzrostu i nadrabia temp. o kilka stopni to działa tak jakbyś ustawił  inwertał. Moim zdaniem,  ustaw większy max. czas przekroczenia temp. i obserwuj ew. mieszaj w powietrzu .Pozdrawiam Sławek

     ps .dlaczego wracasz w maju do kotłowni ja palę cały rok.

  4. Ja też palę czeskim podobny dom,podobne spalanie,tylko powiedz czy masz czysto w kotle,czy czarno od sadzy?

    bo przy paleniu czeskim ktoś pisał że sadza będzie.

    Witam. Niema sadzy, Nadmieniam, parter stu letniej kamienicy nie ocieplony okna plastik, żadnego ocieplenia z 4 stron, sąsiadom z piętra robię za podłogówkę. Teraz spalanie ok 7kg, ale podałem średnią 20kg za całą zimę bo przy minus 20 to i 30 kg potrafi zeżreć,Spaliny oscylują na poziomie 60-90 st. a co dziwne teraz na kotle mam 56 a spaliny 40-60 st.

  5. Jakoś mi to przerwało. Podzielam również słowa PrzeMal-a spalanie na poziomie kilku kilogramów jest nie możliwe, chyba że, ogrzewamy po kilka godzin dziennie, wiem to z rozmów z lokalnymi posiadaczami kotłów z podajnikiem, dla przykładu bo wracam do domu o 16 to rozpalam i o 21 wygaszam pali mi 8 kg na dobę. Ja palę czeskim, spalanie na dobę 20 kg ogrzewam 116 m plus 140 cwu. w domu 23 st. w łazience 26 nie przesadzam, jak zmniejszę do 21 st. to jest nieprzyjemnie, lubię ciepełko.

  6. Witam. Spalanie obliczane jest na podstawie potencjału / h. Podajnik podaje daną ilość paliwa (pełną) natomiast pod koniec zasobu ta dawka nie jest taka pełna (węgiel jest przerzedzony z powodu braku nacisku ) i podawanie jest przez dłuższy czas co przelicza się na niby większe spalanie. dla przykładu dam zerwanie zawleczki :paliwa nie ubywa z zasobnika obroty są i spalanie średnie do góry, to taka ciekawostka. Co do softu też nie wgrywałem czekam na opinie. Pozdrawiam

  7. Witam. Coś podobnego też miałem na początku sezonu,- kilka razy zrywało zawleczkę. Rozebrałem okazało się że wytarło ślimak o dobre 1,5 cm. co powodowało ściskanie "zgniatanie"prasowanie" mielenie" (nie wiem jak to nazwać) porcji węgla na kolanku, wymieniłem i mam spokój. Ślimak działał bez zarzutu 9 lat. Pozdrawiam

  8. Tak. Dokładnie jest to w ustawieniach, że " jeśli zawór całkowicie zamknięty" to nie wyłącza lub wyłącza pompę. Natomiast zdarzyło się dziś w nocy o czwartej nad ranem  coś dziwnego( brzmi prawie jak horror) na załączonym zdjęciu widać jak spada modulacja do zera, nie wiem co jest powodem. Ktoś miał coś podobnego- to czekam na komentarze. Pozdrawiam post-54686-0-76519700-1486292876_thumb.jpg

  9. Witam. Zyskasz tyle że nie będziesz chodził do kotłowni. osobiście lubię tam zaglądać, bo widzę jak wygląda palenisko i popiół. Stosuję tylko czujnik temp. wewnętrznej. Polecam założenie siłownika do zaworu. Najważniejsze jest ustawienie kaloryczności, i potencjału, nadmuch nie za duży lepsza jest ustawiona  mniejsza wartość na poziomie ok. 40% - ew. zwiększanie lub zmniejszanie. dlatego trzeba obserwować popiół.  Moc ustawił bym na poziomie min-15% max 55 jak będą mrozy poniżej 10 st. to zwiększyć do 65%.czas przekroczenia na 60 min. Po takiej nastawie obserwować, nie ruszać nic przez min 3 godz. dopiero robić korekty. Sterownik posiadam od 3 sezonów. Pozdrawiam 

  10. To nic nie dało bo nawet się nie świeciła dioda od zasilania tylko alarm piszczał.

     

     

    To pisałem tylko jako ostrzeżenie jak ktoś chce zaoszczędzić na kablu rs 232 tak jak ja to i tak będzie musiał kupić lepszy hehe. W piątek padł sterownik a dzisiaj kurier przywiózł kabel i jest wszystko ok.

    Dobrze, że wszystko ok. Mi się udało.  Pisząc o włączeniu i wyłączeniu miałem na myśli z zasilania. Pozdrawiam.

  11. Przestała mi chodzić pompa cwu, w jakich warunkach może się wyłączyć?

     

    t na kotle- 51

    t cwu zadana na- 60

    tryb pracy -stale włączona

    t cwu aktualna -50

    histereza -1

     

    nie powinna się wyłączyć...  spaliło się wyjście cwu?

    Pompę cwu przepiąłem na co2 żeby stale chodziła.

     

    Możliwe że po wyrównaniu się temperatur na kotle i cwu pompa się wyłączy?

     

    w instrukcji nic nie ma na ten temat..

    jest zabezpieczenie żeby nie wychłodzić cwu jak temp. w kotle jest za niska w twoim przypadku na kotle 51 a cwu 50.Pozdrawiam

  12. Panie Tomku, próbując w dniu dzisiejszym zmienić ustawienia wg informacji aby zamiast ograniczać moc maksymalną zaniżyć moc palnika, zauważyłem że nie za bardzo chce się to wszystko zgadzać.

    Ustawienia wcześniejsze:

    Moc palnika 15kW

    Potencjał palnika 15kg/h

    Kaloryczność węgla 28MJ

    Powietrze min-5, max-62

    Ograniczenie mocy min 10%, max 65%

    Kopiec był ok, modulacja 20-40%

    Po wyliczonej ze wzorów zmianie

    Moc palnika 11kW

    Potencjał palnika 15kg/h

    Kaloryczność węgla 28MJ

    Powietrze min-1, max-46

    Ograniczenie mocy min 10%, max 100%

    Niby wszystko się zgadza jeśli chodzi o siłę nadmuchu przy odpowiedniej mocy, ale kopiec mi się zapadł tak mocno że praktycznie tylko dmucha. A palnik pracował w przedziale mocy 30-50% przez niepełną godzinę po czym przechodził na wyższe moce i temperatura spalin spadała ze względu na brak paliwa w palniku.

    Po napełnieniu palnika paliwem zmniejszyłem kaloryczność węgla do 24MJ i korekta +10. Z restartowałem sterownik i teraz będę przyglądał się jak będzie zachowywał się kopczyk.

    Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jeszcze jest zaszyte w algorytmie co może mieć wpływ na takie zachowanie?

    Witam. Być może wg starej zasady: zapada się kopczyk - za dużo powietrza.Pozdrawiam

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.