Skocz do zawartości

liban

Stały forumowicz
  • Postów

    568
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana liban w dniu 21 Października 2014

Użytkownicy przyznają liban punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom 1985r, 210 m2 (ogrzewane 180 m2), nieocieplony (grube mury,parter 60cm,piętro 45cm, pustka pow.5cm wypełniona jakąś pianką w 95roku)...parter i piętro ogrzewane, poddasze nieogrzewane.. izolacja ostatniego stropu styropian 5cm + rozłożona wełna 20cm ....
  • Instalacja
    Instalacja stara, górne zasilanie. Śmiga na pompie. Grzejniki Purmo stalowe dwu i trzy płytowe z głowicami termostatycznymi... Zład wody w instalacji 280litrów. W instalacji są: pompa C.O., pompa dla ochrony powrotu i zawór 4D z siłownikiem.
  • Kocioł
    Kocioł na pellet drzewny Tekla Draco D Bio 15kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    okolice Łodzi

Ostatnie wizyty

7 154 wyświetleń profilu

Osiągnięcia liban

  1. U mnie stara chałupa bez ocieplenia. Kocioł leci wg harmonogramu. Np w takie pogody jak teraz pracuje 7-11 i 15-20. W nocy wyłączony. Jak przyjdą niższe temp.to pracuje 6-20 a jak mrozy poniżej -10 to pracuje przez ten okres ciągle. Oczywiście kocioł cały czas moduluje (ustawiłem 45-100% mocy). Dobija do 69 i spada do 64stopni. Zawór 4d pilnuje temp.powrotu 55stopni i temp. na C.O. 45stopni. Na wszystkich kaloryferach mam termostaty. Temp.kotła zadana 66. Powrotu 55. Kocioł ogrzewa tylko C.O. Niestety przy nieocieplonych budynkach albo komfort cieplny i brak skoków temp.pomieszczeń albo ekonomiczne palenie z wygaszaniem. Ja wybrałem to drugie ekonomia.
  2. Ja mam ustawioną ładującą, aby cały czas chodziła, a nie włączała się cyklicznie gdy temp. powrotu spadnie poniżej zadanej. Ja zadaną na powrocie mam 55 stopni, na kotle 66. Pompa kotłowa u mnie chodzi cały czas. Tylko, że ja mam Draco D Bio 15kw na zaworze 4d. Ogólnie temp.startu wszystkich pomp czyli C.O. i kotłowej mam 55stopni i kotłowa włącza się przy 50.
  3. U mnie drewno leżakuje w drewutni. Kilka dni przed paleniem przynoszę kilka worków do kotłowni gdzie się ogrzewa, bo suche już jest. Stojak na drewno właśnie szukam. Jestem bardzo miło zaskoczony jak dużo ciepła daje ta koza po spaleniu kilku kawałków. Pokój ma ponad 40m2 i momentalnie robi się gorąco.
  4. Też się zdziwiłem, że jest tylko ciepły. Najcieplejsza jest ściana na wysokości 2/3 kominka i wyżej. Generalnie ciepło dość dobrze się roznosi po sąsiednich pomieszczeniach. Dość dobra konstrukcja. Powietrze pierwotne podawane jest pod palenisko, poza tym jest kierownica powietrza na przednią szybę i naprawdę pozostaje ona dość czysta. Jest też powietrze wtórne podawane nad palenisko, co doskonale dopala gazy. Cała komora spalania wyłożona jest płytami, które bardzo podnoszą temp.komory.
  5. Co prawda nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Jest już po wszystkim. Kominek/koza już zamontowany. Czas oczekiwania na produkt dość długi ale opłacało się czekać ;)
  6. U mnie temp.spalin podobna i także wkład kominowy ze stali, ale pod skraplaczem mam powieszone małe plastikowe wiaderko i co kilka dni muszę wylać te 0.5litra wody. Może dlatego, ze u mnie kocioł nie pracuje ciągle, tylko w godz. 8-20, no chyba, że temperatura spada do około -7 i niżej to kotła na ten okres nie wygaszam. W tym sezonie raz był tydzień kiedy kocioł chodził non stop i wody w wiaderku ze skraplania było dużo mniej, niż przy pracy kotła 12h pracuje, 12h stoi. Para wodna z komina, raz jest raz nie ma, wszystko zależy od wilgotności powietrza na zewnątrz.
  7. To dzwoń do serwisanta lub producenta kotła.
  8. W palniku jest czujnik jasności płomienia, który decyduje o wyłączeniu zapalarki. Tylko u Ciebie na wyświetlaczu nie widze jego wskazań. U mnie jest tak:
  9. Pytanie jaką temp.spalin ma Kolega D. Jak miałem DS-a to przy rozpalaniu też huczało, ale temp.spalin była 300stopni. :) Ale tamten kocioł był 18kW i miał 1.7m2 wymiennika, był zaprojektowany tak aby też dbał o ceglany komin. Ten mój obecny pelleciak ma 15kW i 2.5m2 wymiennika i temp.maks.spalin 115, ale wkład kominowy musiałem dać obowiązkowo, bo komin mokry przy tej temp.spalin.
  10. U mnie nie huczy nawet jak jęzor ognia wystaje z palnika na 30-40cm. Może za duży ciąg jest u Was? Fakt, że mam dodatkowe zawirowywacze i regulator ciągu kominowego. Może Wasze sterowniki tak modulują dziwnie lub budowa kotła jest temu trochę winna.
  11. Ja wstawi go jak należy, na odpowiednich średnicach to będzie ok. Do pelletu i obiegu tylko grzejnikowym jest jak najbardziej bezproblemowy. Wiem bo widze i sam używam od tego sezonu. To, że 4d u kogoś nie działa jak należy to wynika z błędów instalacyjnych,a nie z zasady działania tegoż zaworu. Tak jak pisałem wcześniej, u mnie jest to idealne rozwiązanie. Zawór 4d mam 1cal i cały obieg kotłowy jest na 1calu. Podłączone jest to wszystko do starej (kiedyś grawitacyjnej) instalacji. Kocioł jak się już nagrzeje i temp.instalacji unormuje to kocioł pracuje idealnie z delikatnym wachaniem temp.+ -. Ważne jest aby kocioł nie był przewymiarowany, najlepiej delikatnie niedowymiarowany, bo tu są największe problemy.
  12. Jak same grzejniki to zawór 4d, pompa na instalacje i pompa kotłowa. U mnie śmiga aż miło. Kolega Sambor polecił mi schemat podłączenia i dzięki Mu za to, bo nie mam żadnych problemów. Powrót mam ustawiony na 55stopni. Co prawda jak kocioł startuje i zanim osiągnie temp.zadaną czyli 66stopni, to zawór przez okolo 1h troszkę wariuje. Ustawiłem start pomp na 55stopni i pompy ze dwa, czasem trzy razy staną. Zład wody mam okolo 300l w instalacji. Jaki kocioł i jaka chałupa jest w opisie. Temp.wody na instalacje mam ustawioną na 45stopni. Jak temp.nie spada poniżej -5stopni to grzeje od 8-20. Jak jest niższa to ciągle. CWU u mnie jest realizowana z podgrzewacza przepływowego 23kW.
  13. U mnie pompa na instalacje za zaworem 4d jest ustawiona np na 4W a pompa na obiegu kotłowym na 8W. Wszystko wzorowo śmiga i cicho.
  14. Moja chińska 150-siątka waży 45kg. Ile pożyje to zobaczymy. Od września dopiero jeden raz prąd wyłączyli i ciągło z aku może z 5godzin. Więc nawet pełnego cyklu ładowania nie było. Po drugie to dosyć duża pojemność więc jak nawet trochę mu spadnie to krzywdy nie będzie. Co innego jak ktoś takie aku kupuje do magazynu energii pod foto i ciągłe cykle ładowania i rozładowania, to lipa. Przy moim kotle i upsie będzie żył długo. Przez 6lat miałem z samochodu już 5cioletni 100ah, do samochodu się nie nadawal a przy upsie dawał rade i napędzal elektronike w kotłowni po 10 godzin nieraz.
  15. Cena aku zależna jest od jego pojemności, oczywiście także od technologii w jakiej jest wykonany. Ja we wrześniu kupowałem ups Volt sinuspro 1000 i aku agm 150AH i zestaw kosztował 1900zł. Ups 800zł, aku 1100zł.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.