Skocz do zawartości

ps2snake

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez ps2snake

  1. Poszukaj w necie kalkulatorów kosztów ogrzewania. Nie są to doskonałe narzędzia, ale opierają się na pewnych zasadach. Mając taką kalkulację wprowadź dane wyłącznie dla ogrzewania pomieszczeń, zanotuj wynik i następnie kolejna kalkulacja na tych samych danych, ale z uwzględnieniem podgrzewu wody użytkowej. Porównanie wyników da pogląd na procentowy wzrost zużycia energii cieplej, którym obciążysz lokatorów.

     

    Metoda czysto poglądowa, która może podpowie ci jak na tym nie stracić, a zarazem masz jakieś "usprawiedliwienie" swoich szacunków.

     

    Stosunkowo łatwo obliczysz ile energii potrzeba na podgrzanie 1 litra wody i możesz to potraktować jako koszt ryczałtowy, lub zamontować w lokalu licznik wody ciepłej i po roku np. policzyć wyrównanie (w górę lub w dół).

     

    Przykładowy kalkulator kosztów masz tutaj: http://dobre-ogrzewa...ztow-ogrzewania, jednak radzę poszukać kilku innych i wybrać najbardziej tobie odpowiadający.

     

    Taka moja rada.

     

    P.S.

    Tego typu kalkulatory liczą okresy roczne. Jeżeli latem lokatorzy przejdą na podgrzew prądem, to musisz to uwzględnić.

    Generalnie, to ciężki temat zapodałeś. Jakoś najbardziej do mnie przemawia opomiarowanie CWU wodomierzem oraz przyjęcie szacunkowego kosztu podgrzania 1l lub 1 m3 wody. Tu zaś trzeba się zdecydować na określenie dobowego zużycia wody ciepłej lub na pobieranie opłaty za podgrzew "z dołu" (po wcześniejszym odczycie wskazań wodomierza).

     

    P.S. #2

    Poczytaj też tutaj: http://ladnydom.pl/b...e_wody,,ga.html a konkretnie strona #6, jeżeli opalasz dom kotłem na paliwo stałe: http://ladnydom.pl/b...no_,,ga,,6.html

    I wlasnie to daje jakis zarys gdzie mozna jako tako obliczyc koszty. Z drugiej strony wodomierz chyba bedzie najlepszym rozwiazaniem i napewno najtanszym bo koszt to ok 50zl a jest czarno na bialym. Dziekuje za pomoc

     

     

    Jak masz głęboko w ...... przepisy które na właścicieli administratorów nakładają pewne obowiązki ( dziwne że Cię mało to obchodzi, chociaż wsród właścicieli dość powszechne - "lokator ma płacić a jak się nie podoba to wynocha" ) to zdecydowanie lepsze jest wyłaczenie podgrzewacza dać lokatorom elektryczne i nie pakuj się w dziwne wyliczenia. Ty oczywiście zrobisz co chcesz.

    Sluchaj gleboko w .... to chyba Ty masz to co pisze. Umowa jaka jest taka jest warunki jakie sa takie sa. Bylo dzielenie opalem na ilosc grzejnikow teraz sasiad chce sobie bojler zalozyc i proboje to obliczyc. Tym bardziej ze czynsz placi symboliczny. Ale masz racje tu przepisy malo mnie obchodza bo to nie jest jakas maszynka do pieniedzy tylko wynajete mieszkanie z uprzejmosci.

     

    Prosze o wypowiedzi na temat. Art. prawne malo mnie narazie obchodza.

  2. Nie jest to tak jak sobie myslisz. Oplaty maja byc adekwatne poprostu i zebym ja do interesu nie dokladal. Dlatego szukam sensownego rozwiazania bo nie mam zamiaru nikogo nabijac w butelke.A wymagane przez prawo 50*C mnie malo obchodza bo umowa zostanie odpowiednio skonstruowana. Powiedz czy ty bys sobie dal spokoj z wydzielaniem kosztow i ze swojego dokladal komus aby mial ciepla wode ??

  3. Nie ma czegoś takiego jak "piec CO" jest KOCIOŁ CO.

    W piecu to można wypiekać cegły a w domowym ciasto :P

    Mniejsza o to jak zwal tak zwal w kotle na dobra sprawe tez ciasto upieke.

     

    Dobra, o tłumaczenie innych zdań na polski nie będę już pytał, bo na razie nie trzeba.

     

    Ta strata nie jest porównywalna do straty na grzejnikach.

    To się liczy wg zużycia ciepłej wody w tym bojlerze do pryszniców, mycia rąk, naczyń itp.

    Albo można to oszacować wg ilości osób które tę wodę zużywają.

     

    Wiem tylko jakis patent musi byc gdzies kiedys czytalem ze bojler podlaczony do centralnego to jakies +40% w zuzyciu opalu ale ile w tym prawdy ?? Ryczaltowo jak mw obliczyc zuzycie cieplej wody na osobe ?? Wiem ze kazdy Jak dalej zastosowac te wyliczenia w podziale ogrzewania ??

     

    Wynika z postów ze chcesz obciązyć kosztami lokatorów. Nie da się tego policzyć w prosty sposób. I bez zastosowania ciepłomierza raczej nie widzę szans na logiczny podział tych kosztów. Metoda na zużycie ciepłej wody może byc musi być wodomierz ale ciepła i tak policzyć nie możesz. Metod na oko nie proponuję bo lokatorzy w prosty sposób podważą wyliczenia z "pojemności węzownicy" czy inne dziwne sposoby. Poza tym proponuję uważać bo wchodzisz w sprzedaż ciepła a tu tego czego zmierzyć nie potrafisz sprzedać nie możesz. A jak mierzysz musisz mierzyć legalizowanymi urządzeniami zamontowanymi zgodnie z wymaganiami producenta.

     

    Wlasnie wiem, ze tak latwo nie bedzie. Dlatego mam nadzieje, ze doswiadczeni forumowicze cos wymysla.

    Jakby kolega nie liczył to bez legalizowanych przyrządów pomiar lub ustalenie będzie miało wartość szacunkową.]

    Może jednak lepiej bojler elektryczny - gdzie koszty grzania określi podlicznik en el.

    Jak już pisałem to właściciel narzuca sposób rozliczenia - zrób to tak abyś nie był stratny i spoko.

    Pozdr.

     

    Dokladnie tak jak mowisz. Chce narzucic oplate abym nie byl stratny. Moze ktos grzeje z was wode poza sezonem grzewczym za pomoca "kotla CO" ?? Jakie mw moze byc spalanie drzewa w piecu o mocy ok 20KW aby ogrzac wode??

  4. Vernal, po polsku w bojlerze grzana jest woda z ktorej mozna korzystac np pod prysznicem. Grzanie wody nastepuje w wyniku palenia w piecu CO (centralnego ogrzewania) w jednym obiegu z grzejnikami. Chcial bym sie dowiedziec ile ciepla (energii) idzie na ogrzanie wody w bojlerze ??

     

    Sambor, wlasnie o to mi chodzi ale musial bym miec tez jakis cieplomierz na wylocie z pieca aby moc wyliczyc roznice czyz tak ?? Jak by przyjac ze pojemnosc bojlera rowna sie pojemnosci grzejnikow czy mialo by to jakis sens ?? Czy z gory zalozyc ze grzanie wody w takowym bojlerze jest jako strata energi, przyjac bojler jako chlodnice?? Moze jest jakis wzor na wyliczenie strat w cieple?? Moze ma jakis wspolczynnik przyjety z wlasnego doswiadczenia? W lato to elektrycznie badz beda sie martwic...

  5. Witam wszystkich forumowiczow!

    Mam pytanie. Jak obliczyc straty energii na bojlerze CO. Czy mozna to jakos proporcjonalnie zrobic do litrazu grzejnikow ?? Tz powiedzmy 80l grzejniki = 80l bojlerowi ?? Dokladnie chodzi o to ze wynajmuje pokoj gdzie ogrzewanie jest zalezne od mojego mieszkania. Dotad rozliczenie bylo ryczaltowe od ilosci grzejnikow a dokladnie zeberek. Lokatorzy wymyslili sobie bojler do CO. U mnie jest elektryczne ogrzewanie wody. Czy liczyc pojemnosc wezownicy czy pojemnosc bojlera ??

    Prosze o pomoc i pozdrawaim

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.